Producenci oferują stolarkę okienną z drewna, aluminium, PVC w najrozmaitszych konfiguracjach. Czym więc się kierować, podejmując decyzję o zakupie? Na pewno NIE wyłącznie ceną! Każde okno powinno mieć europejski znak zgodności CE – deklarację producenta, stwierdzającą zgodność własności fizycznych i mechanicznych okna z obowiązującymi normami. Ponadto parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są współczynniki Uw, Rw i Rc.
Uw czyli energooszczędność
Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra izolacja termiczna to gwarancja niskich kosztów ogrzewania. O tym, ile ciepła „ucieka” przez okno, informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Mówiąc najprościej – im niższa jego wartość, tym wyższa energooszczędność stolarki i mniejsze straty energii.
KALEIDO WOODEC – to połącznie estetyki naturalnego drewna i właściwości pvc fot. REHAUAktualnie obowiązujące normy wymagają, by współczynnik Uw okna nie przekraczał 1,1 W/(m2·K). Ale już od przyszłego roku jego maksymalna wartość wyniesie 0,9 W/(m2·K). Dlatego – wybierając nowoczesną stolarkę okienną – warto zdecydować się na produkty o możliwie niskim współczynniku Uw – np. 0,85 W/m2K lub niższym. Można też rozważyć zakup okien spełniających wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego – w tym przypadku wartość współczynnika Uw kształtuje się zwykle na poziomie 0,61 W/(m2·K) (system GENEO firmy REHAU) a w przypadku okien SYNEGO firmy REHAU 0,66 W/(m2·K). Okna PVC o bardzo niskim współczynniku Uw – zamiast tradycyjnych wzmocnień stalowych – mają rdzeń profili wykonany z tworzywa kompozytowego. Pozwala to na uzyskanie pożądanych właściwości termicznych, a także gwarantuje doskonałą stabilność produktu końcowego.
Ważne! Poziom izolacyjności okna jako całości określa współczynnik Uw (U window)! I to nim należy się przede wszystkim kierować decydując się na zakup okna. Pozostałe współczynniki podawane przez producentów, czyli Ug oraz Uf, odnoszą się do konkretnych elementów produktu - pakietu szybowego (U glass) czy ramy (U frame).
Stolarka okienna o niskim współczynniku Uw, produkowana z wielokomorowych profili wypełnionych specjalnymi wkładkami ocieplającymi i wyposażona w efektywne pakiety szybowe nie jest tania, jednak energooszczędne okna pozwalają zredukować koszty ogrzewania o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Jest to więc wydatek, który na pewno się zwróci.
Rw czyli komfort akustyczny
Żyjemy zanurzeni w hałasie. Niewielu z nas ma szczęście mieszkać w domu usytuowanym z dala od źródeł jego emisji - sąsiadów, ulic, zakładów pracy itp. Dlatego tak istotne jest maksymalne wyciszenie wnętrz, w których przebywamy, gdyż jedynie dzięki temu możemy efektywnie wypoczywać i pracować.
Poziom dźwiękoszczelności stolarki powinien być jednak dopasowany do lokalizacji domu/mieszkania. Jeśli mieszkamy w mieście przy ruchliwej ulicy, okno ze współczynnikiem Rw 40-45 dB jest niezbędne; jeżeli jest to cicha dzielnica czy spokojna wieś, wystarczy standardowa stolarka tłumiąca hałas na poziomie 32-35 dB.
RC czyli bezpieczeństwo
Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli mieszkamy na parterze lub w niskiej zabudowie, gdzie ryzyko włamania jest relatywnie wyższe. Stopień zabezpieczenia przeciwwłamaniowego określają trzy klasy odporności RC (resistance classes), gdzie RC1N oznacza najniższą, podstawową ochronę, a RC6 - najwyższą.
Do dyspozycji mamy różne zabezpieczenia – wzmocnione elementy profili i okuć, zaczepy antywłamaniowe, klamki z kluczykiem, specjalne oszklenie – np. szyby hartowane, odporne na wybicie. Zdecydowanie bardziej zaawansowaną ochronę zapewnia inteligentny system REHAU Smart Guard (to jedyny taki system na rynku) wykorzystujące metodę aktywnego odstraszania. Niewidoczny, ukryty w ościeżnicy inteligentny czujnik wykrywa włamywacza i automatycznie uruchamia program ochronny. Minimalizuje w ten sposób ryzyko powstania poważnych uszkodzeń okien i drzwi, gdyż jego rolą jest zapobieganie włamaniu.
***
Warto pamiętać, że o izolacyjności termicznej i akustycznej okna oraz efektywnej ochronie przeciwwłamaniowej decydują w równej mierze zastosowane do produkcji okna materiały i technologie, jak i sposób montażu.