Wiosenne eko porządki i naturalne sposoby na lśniącą łazienkę z Ceramiką Tubądzin

Podziel się:
Czysty dom kojarzy się nie z troskliwymi gospodarzami, dzisiaj jednak staje się także sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i wirusami. Pokazujemy, że czyszczenie płytek ceramicznych i fug może być nie tylko szybkie, ale też całkiem tanie i ekologiczne, zapewniając mieszkańcom niezbędny poziom higieny i komfortu.

Fot. Ceramika TubądzinFot. Ceramika Tubądzin
Ceramika Tubądzin od ponad 35 lat oferuje płytki ceramiczne, które cieszą oko designem oraz najwyższą jakością. Jednak nawet najpiękniejsze płytki ceramiczne tracą swój blask jeśli nie są odpowiednio często i starannie pielęgnowane. Na szczęście zarówno płytka, jak i fuga są bardzo wdzięcznym materiałem jeśli chodzi o czyszczenie i mogą służyć właścicielom przez wiele lat.

Każdy dom czy mieszkanie jest inne, pomieszczenia mają różne wymiary, jedni są fanami minimalizmu, inni wybierają estetyczny maksymalizm. Jednak jedna rzecz łączy nas wszystkich – pomieszczenia w których przebywamy należy sprzątać przynajmniej raz w tygodniu. Nie inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o płytki ceramiczne i fugi. W zależności od wykończenia (np. poler, połysk, satyna) każda z płytek wymaga nieco innego podejścia, jednak żadnej z nich nie należy czyścić inwazyjnymi środkami, które mogłyby spowodować uszkodzenia lica płytki.

Fot. Ceramika TubądzinFot. Ceramika Tubądzin

Od czego zacząć?

Zabierając się za porządki w łazience czy w innych pomieszczeniach w których położone są płytki ceramiczne, należy przede wszystkim pozbyć się kurzu, który bardzo lubi gromadzić się nie tylko na powierzchni płytek ale i na fugach. Ceramika Tubądzin oferuje szeroki zakres płytek dekoracyjnych, strukturalnych i mozaik, często trójwymiarowych, o które trzeba dbać w szczególności Oczywiście usuwając kurz należy używać miękkich ściereczek przeznaczonych do tego celu, aby nie spowodować zarysowań.

Pamiętajmy też, że na płytkach zbiera się osad z mydła oraz kamień z wody, je także usuwać należy szmatką z mikrofibry lub miękką gąbką. Wielu z nas ma w łazience błyszczące płytki, na których łatwo pozostawić smugi po czyszczeniu. Domowym ekologicznym sposobem na ich czyszczenie jest użycie białego sosu winegret rozpuszczonego w wodzie (1/4 szklanki na 7 litrów wody) – dobrze pozostawić go na płytkach przez kilka minut, a następnie usunąć czystą ściereczką. Ważne jest aby przetrzeć już na sucho płytkę papierowym ręcznikiem, w celu wypolerowania jej powierzchni i zapobiegania smugom.

Fot. Ceramika TubądzinFot. Ceramika Tubądzin

Usuwanie plam i zabrudzeń z płytek ceramicznych

Jeśli podczas sprzątania zauważymy na powierzchni płytek jakichkolwiek pozostałości po substancjach plamiących, należy niezwłocznie zmyć powstałe zabrudzenie, aby nie ryzykować odbarwień powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, aby do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni używać wyłącznie delikatnych środków myjących, bez właściwości ściernych. Mimo, że preparaty takie łatwo zmywają zabrudzenia, mogą spowodować uszkodzenie powierzchni płytki. W efekcie jeszcze trudniej będzie dbać o utrzymanie produktu w idealnym stanie. Dlatego zwykła woda, z dodatkiem płynu do mycia podłóg jest najlepszym rozwiązaniem. Uciążliwe plamy usunąć można także naturalnymi metodami - za pomocą roztworu octu i wody.
REKLAMA:

Jeśli płytka tego wymaga (warto sprawdzić przy zakupie), co kilka lat warto powtórzyć zabieg impregnacji. Należy przy tym stosować się ściśle do zaleceń producentów chemii budowlanej. Ceramika Tubądzin fabrycznie impregnuje swoje produkty, a warstwa impregnatu chroni płytki przed zabrudzeniem oraz ułatwia utrzymanie ich w czystości i ogranicza absorbcję wilgoci.

Fot. Ceramika TubądzinFot. Ceramika Tubądzin

Czyszczenie fug

Spoiny wypełniające szczeliny między płytkami na podłodze, ścianie lub blacie stanowią dopełnienie pięknego designu płytek, dlatego ich stan wpływa na wizualny efekt przestrzeni. Pamiętać też należy, że ze względu na ich nieco wklęsły kształt, brud zbiera się w nich bardziej, co doprowadzić może do powstania pleśni, a nawet grzybów. Ponadto w miarę użytkowania fugi tracą kolor, a woda na fugach zostawia nalot z kamienia, dlatego tak ważna jest regularna ich pielęgnacja.

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów oraz profesjonalnych szczoteczek do czyszczenia fug, które można stosować przestrzegając dokładnych zaleceń producenta.

Ci którzy są zwolennikami mniej chemicznych rozwiązań mogą wyczyścić fugę za pomocą dostępnych na rynku parownic lub czyścików parowych lub skorzystać ze starego, skutecznego, domowego sposobu. Sodę oczyszczoną należy połączyć z octem (100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej), a przygotowany roztwór nanieść miękką szmatką lub szczoteczką na fugi i zmyć po kilku minutach.

Rozwiązaniem systemowym w pielęgnacji fug może być skorzystanie z oferty płytek wielkoformatowych. Nie tylko zapewniają one niezwykłe doznania estetyczne, ale też bardzo ograniczają użycie spoin między szczelinami. Tak samo atrakcyjnie prezentują się w ogromnych, luksusowych łazienkach, jak i małych przestrzeniach łazienkowych w bloku, powiększając je optycznie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Tubądzin
#czytelnia #do czyszczenie #wnetrza #lazienka #tubadzin #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: