Lazury, co wybrać i kiedy stosować

Podziel się:
Rynek oferuje wiele produktów do ochrony oraz dekoracji drewna. Problem statystycznego klienta sprowadza się do pytań: „Który z nich wybrać i czym się kierować?”

Fot. RemmersFot. Remmers
Tomasz Szymański, Dział Farby i Lakiery Remmers PolskaTomasz Szymański, Dział Farby i Lakiery Remmers PolskaPreparat należy dobrać do gatunku drewna z jakim będziemy pracować, funkcji jaką ma pełnić przedmiot i efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Powłoki powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: ochronną oraz dekoracyjną.

Drewno stosowane na zewnątrz (np. altany ogrodowe czy elewacje) powinno być chronione przed warunkami biologicznymi (grzyby, insekty, pleśnie) oraz warunkami atmosferycznymi (promieniowanie UV, wilgoć). Doskonale sprawdzą się zatem produkty Remmers, takie jak Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1 lub Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1.
REKLAMA:

Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1
W wypadku zabezpieczenia okien, drzwi, ławek czy mebli ogrodowych wybieramy produkty które dają większą trwałość i odporność na obciążenia. Są to zazwyczaj materiały powłokowe np. Lakierobejca dekoracyjna UV lub Lazura do architektury ogrodowej [eco].

Rodzaj drewna

Na wybór odpowiedniego produktu wpływ powinna też mieć świadomość z jakim gatunkiem drewna pracujemy, może się okazać że drewno które zdecydowaliśmy się zakupić nie wchłania preparatów impregnujących. W takim przypadku bezsensowne staje się stosowanie preparatów 3 w 1! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie natomiast zastosowanie systemów powłokowych.
Każdorazowo powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża - jego odpowiednie przeszlifowanie, odtłuszczenie itd. Klienci twierdzą często: „nie po to kupiliśmy produkty tak ładnie wyszlifowane, żeby jeszcze raz ponownie szlifować”. W takiej sytuacji powinniśmy ponownie zastanowić się nad sensem stosowania preparatów z grupy 3 w 1 (mających się wchłonąć). Nawet najlepszy preparat nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, jeżeli zostanie użyty niezgodnie z przeznaczeniem.

Znaczenie ma też naturalny kolor drewna, jeżeli jego naturalna barwa zawiera nutę czerwieni tak, jak np. w wypadku modrzewia, to kolor może odbiegać od wzorca wykonanego na drewnie sosnowym, czy na jasnym drewnie świerkowym. Niektóre gatunki jak na przykład drewno sosnowe mają tzw. część twardzielową, która jest z natury bardziej odporna (mniej podatna) na wchłanianie preparatów. W takim miejscu kolor również może być inny - to naturalny urok drewna.

Na ostateczny kolor wpływ mogą mieć również: sposób szlifowania (grubość materiału szlifierskiego) oraz wilgotność drewna.

Po wybraniu odpowiedniego gatunku drewna i dokonaniu zakupu preparatu ochronnego można zabrać się do malowania. Należy pamiętać, że po otwarciu opakowania większość produktów należy przemieszać. Ta czynność jest bardzo ważna, gdyż część pigmentacji, jako cięższa może znajdować się na dnie pojemnika, a wówczas kolor może znacząco odbiegać od wzorca. Produktem, który stanowi odstępstwo od tej reguły jest Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1. Jego konsystencja oraz skład tego powodują że nie ma potrzeby mieszania przed użyciem.

Metody aplikacji

Produkty można nanosić: pędzlem, wałkiem lub urządzeniami do natrysku. Czy wszystkie preparaty można potraktować w jednakowy sposób? Niestety nie! Na przykład produkty zawierające substancje biobójcze nie powinny być rozpylane (nanoszenie przy pomocy natrysku). Jest szkodliwe zarówno dla osoby wykonującej prace (wdycha aerozol malarski), jak i dla otoczenia (substancje ochrony biologicznej mogą być szkodliwe dla organizmów żywych).

Odpowiedni dobór produktów oraz operacji wykończeniowych ma wpływ na efekt końcowy jak również na walory użytkowe.

Grupa PROFI

Klienci często zadają pytanie, czy produkty z tzw. grupy PROFI czyli dla profesjonalistów są lepsze od pozostałych?

Preparaty te ze względu na przeznaczenie są na ogół inaczej pakowane - w większe puszki z oznaczeniami przemysłowymi (czerwone opakowania i biało-niebieskie etykiety). W niektórych przypadkach mają inny skład chemiczny niż produkty ogólnego stosowania. Wynika to z np. metod aplikacji, czy możliwych dopuszczeń spowodowanych regulacjami prawnymi. Jednak w każdym przypadku produkty Remmers są sprawdzane, testowane i wnikliwie badane. Dlatego nie jest możliwe, aby odbiorca indywidualny otrzymał preparat gorszej jakości, niż firma profesjonalnie zajmująca się obróbką drewna.

Lazury

Lazura może być produktem na bazie wodnej lub rozpuszczalnikowej, która zabarwia drewno pozostawiając widocznym jego strukturę (rysunek). Preparat taki tworzy powłokę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promieniowanie UV, wilgoć, grzyby i pleśnie. Lazury stosuje się zazwyczaj do zewnętrznych elementów drewnianych takich, jak: meble ogrodowe, okna, elewacje, wiaty samochodowe, palisady, płoty.

W ofercie firmy Remmers znaleźć można produkty lazurujace Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1 oraz Lakierobejca dekoracyjna UV przy pomocy których uzyskujemy wysokiej jakości powierzchnię z jedwabistym połyskiem. Lazura nie sprawdzi się jednak w przypadku pokrywania tarasów czy drewnianych podestów ponieważ nie jest odporna na obciążenia mechaniczne w tym ścieranie.

Lazura w kremie inna od wszystkich

Do ochrony drewna nieobciążanego statycznie i nie mającego kontaktu z gruntem można zastosować również Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1. To rzeczywiście krem, a nie lazura o konsystencji żelu. Dlatego produkt wnika głęboko w strukturę drewna, a na cięte, surowe drewno może być nakładany jedną warstwą. Drewno heblowane oraz twarde gatunki wymagają nałożenia drugiej warstwy. Produkt zawiera impregnat zabezpieczający przed sinizną i zgnilizną. Chroni również drewno przed pleśnią, glonami, promieniowaniem UV oraz żerowaniem os. Do nakładania Kremu impregnacyjnego do drewna 3 w 1, należy używać zwykłego pędzla do lazur.

W przeciwieństwie do typowych, płynnych i rzadkich lazur ochronnych do drewna Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 może być nakładany grubymi warstwami. Jego innowacyjność polega na tym że w trakcie zmiany konsystencji z kremowej w płynną głęboko wnika w drewno. Podczas, gdy wiele lazur musi być nakładanych trzykrotnie, Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 pozwala uzyskać zabezpieczenie drewna przed wpływem warunków atmosferycznych już po nałożeniu jednej warstwy. Dzięki swojej konsystencji produkt doskonale nadaje się również do prac wykonywanych nad głową nakładającego, ponieważ nie kapie. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania ochrony indywidualnej, ani zakrywania podłóg i wyposażenia.

Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 można stosować łącznie z takimi produktami jak: Aqua MSL 45 (oparty na wodorozcieńczalnych żywicach akrylowych) oraz Lakierobejca dekoracyjna UV (na bazie rozpuszczalnikowych żywic alkidowych).

Lazury te tworzą łatwe w pielęgnacji powierzchnie o jedwabistym połysku, których stosowanie wraz z Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 pozwala znacząco wydłużyć okresy między kolejnymi renowacjami. Ponieważ Aqua MSL 45 i Lakierobejca dekoracyjna UV nie zawierają substancji biobójczych, można stosować je zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Dzięki kombinacji tych produktów uzyskuje się niesamowite wyniki jeżeli chodzi o wygląd i ochronę drewna stosowanego na otwartej przestrzeni.

Opracował
Tomasz Szymański
Dział Farby i Lakiery Remmers Polska
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: REMMERS
#buduj z remmersem #ogrody #remmers #lakier #poradnik #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: