ML System postuluje optymalizację współczynnika opustu w PV

Podziel się:
Aktualnie prosumenci eksportujący każdą nadwyżkową kWh energii elektrycznej do sieci mogą uzyskać opust w kolejnym okresie rozliczeniowym (maksymalnie do roku) za energię pobraną z sieci w proporcji 1:0,8 dla instalacji do 10 kW, a także 1:0,7 dla większych, do 50 kW. Opust obejmuje wyłącznie składnik zmienny energii i dystrybucji na rachunku. Eksperci opowiadają się za zwiększeniem współczynnika do poziomu 1:1, a także umożliwieniem korzystania z niego przez wszystkie podmioty przyłączone na niskim napięciu (poniżej 1 kV).

- Sposób rozliczania prosumentów powinien być na tyle atrakcyjny, by w Polsce wzorem innych wysokorozwiniętych krajów zwiększał się udział zielonej energii w całościowej produkcji energii w kraju. Istotną kwestią jest również rozliczenie oddanej, a niewykorzystanej energii, która do tej pory przepadała po określonym czasie - komentuje Adam Siebierański, kierownik działu obsługi klienta firmy ML System, polskiego producenta innowacyjnych rozwiązań BIPV i PV.

- Kluczową kwestią jest skalkulowanie rozliczeń w taki sposób, by pogodzić interesy wszystkich stron biorących udział w procesie, nie zapominając, kto tę energię wyprodukował i jakie koszty inwestycji poniósł. Jednolite, proste zasady powinny obowiązywać nie tylko podmioty rozliczane na podstawie umowy kompleksowej, ale również tych po zmianie sprzedawcy energii. Rośnie udział OZE w Unii Europejskiej. Polska musi nadrobić braki, ważnym jest stworzenie odpowiednich warunków inwestorom - dodaje Adam Siebierański.
REKLAMA:

ML System, jako producent systemów fotowoltaicznych, oferuje szeroki asortyment, tj. nie tylko klasyczne moduły polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także fotowoltaiczne zadaszenia tarasowe (pergole), carporty, zestawy dla instalatorów czy rozdzielnice.

ML System proponuje asortyment wyprodukowany we własnej, zlokalizowanej w Polsce fabryce, zarówno odbiorcom B2B (hurtownie i dystrybutorzy), jak i klientom indywidualnym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ML System
#wiadomości #architektura #fotowoltaika #eko

Więcej tematów: