Odpowiednie przygotowania jesienią pomogą ochronić Twój ogród przed mrozami. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zwiększyć odporność ogrodu w okresie zimowym. Pokażemy Ci jak sprawić, aby na przyszłą wiosnę Twój ogród wyglądał kwitnąco.
Fot. Bosch
Po pierwsze – zadbaj o trawnik
Przy umiarkowanych temperaturach możesz kontynuować koszenie trawnika przez całą jesień. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu równomiernej wysokości trawy, trawnik będzie powoli rósł także zimą – pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej 4°C. Nie ścinaj trawy zbyt krótko, w przeciwnym razie trawnik szybko zarośnie mchem. Niestety mchom nie przeszkadza zimno i szybko rozrastają się także w temperaturach poniżej 4°C. Wybór odpowiedniego urządzenia przy dbaniu o trawnik jest kluczowy. Kosiarki nowej generacji Bosch Rotak zapewniają wysoką jakość koszenia trawy dzięki systemom „Powerdrive+. Systemy te zapewniają doskonałą koordynację pracy silnika i noży. Zbierają one skutecznie do 99% ścinków trawy. Rezultat to doskonale zadbany trawnik z równomiernie przyciętą trawą. Kosiarki AdvancedRotak posiadają również technologię ProSilence, która pozwala zachować ciszę w ogrodzie przy ograniczeniu emisji hałasu nawet o 75%, do 89 dB, oraz jednoczesnym zapewnieniu doskonałej jakości pracy. To bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy mieszkają na osiedlach o gęstej zabudowie.
Fot. Bosch
2 Krok: Zimą liście pomogą chronić niektóre fragmenty Twojego ogrodu
Aby uniknąć ciągłego grabienia liści opadających z drzew, najlepiej poczekać do pierwszych mrozów – wówczas z drzew spadnie wyjątkowo dużo liści. O ile należy pamiętać o regularnym grabieniu trawnika, o tyle spadające z drzew liście mogą pozostać na rabatkach kwiatowych lub pod drzewami. Jeśli nie masz ochoty często grabić trawnika, użyj dmuchawy do liści, aby „zamieść” je pod drzewa lub na rabatki. Zapewniając roślinom naturalny mulcz, pomożesz chronić je przed zimnem.
Liście lub gałązki, które nie zmieszczą się w kompostowniku zbierz w oddzielny stos. W takich miejscach często znajdują zimą schronienie jeże. Warto również zadbać o usunięcie liści zalegających w rynnach, aby zapobiec blokowaniu spływającej wody deszczowej lub topniejącego śniegu. Tę pracę możesz wykonać przy użyciu myjki wysokociśnieniowej.
3 Krok: Przycinanie drzew, bylin i żywopłotów
Rośliny ogrodowe i drzewa należy przycinać w łagodnych temperaturach jesiennych. Przycinka w zimne lub mroźne dni może zaszkodzić roślinom. Jesień to okres spowolnienia wegetacji: drzewa straciły liście, ale nie zaczęły jeszcze kolejnego cyklu kwitnienia – idealna pora, by nieco je przyciąć.
Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia drzew, należy zadbać o właściwe narzędzia. Nożyce ogrodowe sprawdzą się w przypadku cieńszych gałęzi, natomiast nożyce akumulatorowe jak np. Bosch EasyShear są jeszcze wygodniejsze i pomocne, jeśli nie masz wystarczająco siły, by poradzić sobie z grubszymi gałęziami. Sekatory do gałęzi będą odpowiednie do twardszych gałęzi, a bardzo grube gałęzie najwygodniej jest ciąć piłą. Bylin nie musisz przycinać jesienią, aby nadmiernie nie przerzedzić kwietników. Możesz to zrobić, jeśli byliny, krzewy lub żywopłoty zbytnio się rozrosły lub trzeba usunąć zeschnięte części.
4 Krok: Przygotuj rośliny do zimy
Przygotowując ogród do zimy, musisz inaczej potraktować rośliny mrozoodporne, a inaczej te, które nie tolerują minusowych temperatur: niektóre rośliny mogą pozostać w ogrodzie i bez szwanku przetrwają mrozy: należą do nich rododendron, ciemiernik biały i wrzos. Rośliny, które nie są odporne na działanie niskich temperatur, takie jak geranium lub hibiskus, należy przenieść do domu przed pierwszym mrozem. Większość takich roślin najlepiej umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w piwnicy. Rośliny, które potrzebują dużo światła, należy postawić przy oknie.
Właściwości mrozoodporne rośliny zależą najczęściej od regionu, z którego dana roślina się wywodzi. Na przykład dla roślin z regionu Morza Śródziemnego, które są uważane za mrozoodporne w swoim naturalnym środowisku, zima w Polsce może być zbyt mroźna lub zbyt wilgotna, dlatego też także takie rośliny lepiej przechowywać zimą w pomieszczeniu zamkniętym.
Jak przygotować rośliny do zimy:
Rośliny, które nie mogą pozostać w ogrodzie na zimę, należy przenieść do domu. Aby chronić rośliny doniczkowe przed bardzo niskimi temperaturami, można owinąć doniczki włókniną lub folią bąbelkową.
Po pierwsze – zadbaj o trawnik
Jesienią poświęć swojemu trawnikowi szczególną uwagę.
Koszenie
Przy umiarkowanych temperaturach możesz kontynuować koszenie trawnika przez całą jesień. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu równomiernej wysokości trawy, trawnik będzie powoli rósł także zimą – pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej 4°C. Nie ścinaj trawy zbyt krótko, w przeciwnym razie trawnik szybko zarośnie mchem. Niestety mchom nie przeszkadza zimno i szybko rozrastają się także w temperaturach poniżej 4°C. Wybór odpowiedniego urządzenia przy dbaniu o trawnik jest kluczowy. Kosiarki nowej generacji Bosch Rotak zapewniają wysoką jakość koszenia trawy dzięki systemom „Powerdrive+. Systemy te zapewniają doskonałą koordynację pracy silnika i noży. Zbierają one skutecznie do 99% ścinków trawy. Rezultat to doskonale zadbany trawnik z równomiernie przyciętą trawą. Kosiarki AdvancedRotak posiadają również technologię ProSilence, która pozwala zachować ciszę w ogrodzie przy ograniczeniu emisji hałasu nawet o 75%, do 89 dB, oraz jednoczesnym zapewnieniu doskonałej jakości pracy. To bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy mieszkają na osiedlach o gęstej zabudowie.Nawożenie
Nawóz zwykle stosuje się na wiosnę w celu stymulowania wzrostu trawy, natomiast jesienią można użyć specjalnego nawozu zawierającego potas, który pomoże wzmocnić trawnik i zredukować ew. szkody spowodowane mrozem.Spulchnianie gleby
W przypadku starszych trawników, w większym stopniu podatnych na szybkie zarastanie mchem, warto pomyśleć o spulchnieniu gleby także jesienią (podobnie jak wiosną). Nie rozpoczynaj tego typu prac zbyt późno – najlepiej przeprowadzić je we wrześniu lub na początku października – zdecydowanie nie jest zalecane spulchnianie trawnika przy temperaturze poniżej 4°C. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone spulchnienie gleby pozwoli trawnikowi zregenerować się przy nadal umiarkowanych temperaturach i regularnym podlewaniu, jeszcze zanim nadejdzie zima.Fot. Bosch
Regularne grabienie trawnika
Zimą Twój trawnik będzie potrzebować jak największej ilości powietrza i światła. Dlatego pamiętaj o regularnym grabieniu liści i zbieraniu połamanych gałązek lub usuwaniu ich za pomocą dmuchawy do liści lub odkurzacza do liści, aby zapobiec ich rozkładowi na trawniku. Dmuchawy Bosch ALB 18 LI mają ergonomiczną konstrukcję, dzięki której można wygodnie nią operować, nawet w trudniej dostępnych miejscach. Prędkość przepływu powietrza to aż 210 km/h, co sprawia, że liście usuwane są w bardzo szybkim tempie, a uprzątnięcie całego ogrodu nie zajmie nam wiele czasu.2 Krok: Zimą liście pomogą chronić niektóre fragmenty Twojego ogrodu
Zimą używaj liści do ochrony rabatek kwiatowych i drzew.
Aby uniknąć ciągłego grabienia liści opadających z drzew, najlepiej poczekać do pierwszych mrozów – wówczas z drzew spadnie wyjątkowo dużo liści. O ile należy pamiętać o regularnym grabieniu trawnika, o tyle spadające z drzew liście mogą pozostać na rabatkach kwiatowych lub pod drzewami. Jeśli nie masz ochoty często grabić trawnika, użyj dmuchawy do liści, aby „zamieść” je pod drzewa lub na rabatki. Zapewniając roślinom naturalny mulcz, pomożesz chronić je przed zimnem.Liście lub gałązki, które nie zmieszczą się w kompostowniku zbierz w oddzielny stos. W takich miejscach często znajdują zimą schronienie jeże. Warto również zadbać o usunięcie liści zalegających w rynnach, aby zapobiec blokowaniu spływającej wody deszczowej lub topniejącego śniegu. Tę pracę możesz wykonać przy użyciu myjki wysokociśnieniowej.
REKLAMA:
3 Krok: Przycinanie drzew, bylin i żywopłotów
Przed zimą usuń wszystkie obumarłe lub chore gałęzie.
Rośliny ogrodowe i drzewa należy przycinać w łagodnych temperaturach jesiennych. Przycinka w zimne lub mroźne dni może zaszkodzić roślinom. Jesień to okres spowolnienia wegetacji: drzewa straciły liście, ale nie zaczęły jeszcze kolejnego cyklu kwitnienia – idealna pora, by nieco je przyciąć.Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia drzew, należy zadbać o właściwe narzędzia. Nożyce ogrodowe sprawdzą się w przypadku cieńszych gałęzi, natomiast nożyce akumulatorowe jak np. Bosch EasyShear są jeszcze wygodniejsze i pomocne, jeśli nie masz wystarczająco siły, by poradzić sobie z grubszymi gałęziami. Sekatory do gałęzi będą odpowiednie do twardszych gałęzi, a bardzo grube gałęzie najwygodniej jest ciąć piłą. Bylin nie musisz przycinać jesienią, aby nadmiernie nie przerzedzić kwietników. Możesz to zrobić, jeśli byliny, krzewy lub żywopłoty zbytnio się rozrosły lub trzeba usunąć zeschnięte części.
4 Krok: Przygotuj rośliny do zimy
Trochę śniegu nie zaszkodzi kwiatom ani roślinom mrozoodpornym.
Przygotowując ogród do zimy, musisz inaczej potraktować rośliny mrozoodporne, a inaczej te, które nie tolerują minusowych temperatur: niektóre rośliny mogą pozostać w ogrodzie i bez szwanku przetrwają mrozy: należą do nich rododendron, ciemiernik biały i wrzos. Rośliny, które nie są odporne na działanie niskich temperatur, takie jak geranium lub hibiskus, należy przenieść do domu przed pierwszym mrozem. Większość takich roślin najlepiej umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w piwnicy. Rośliny, które potrzebują dużo światła, należy postawić przy oknie.Właściwości mrozoodporne rośliny zależą najczęściej od regionu, z którego dana roślina się wywodzi. Na przykład dla roślin z regionu Morza Śródziemnego, które są uważane za mrozoodporne w swoim naturalnym środowisku, zima w Polsce może być zbyt mroźna lub zbyt wilgotna, dlatego też także takie rośliny lepiej przechowywać zimą w pomieszczeniu zamkniętym.
Jak przygotować rośliny do zimy:
Rośliny doniczkowe
Rośliny, które nie mogą pozostać w ogrodzie na zimę, należy przenieść do domu. Aby chronić rośliny doniczkowe przed bardzo niskimi temperaturami, można owinąć doniczki włókniną lub folią bąbelkową.Rabatki kwiatowe
Kwiaty lub rabatki kwiatowe najlepiej przykryć liśćmi lub specjalną agrowłókniną Możesz także wykonać osłony dla poszczególnych roślin, które ochronią je przed wiatrem i śniegiem. Jeśli chcesz, aby Twoje rabatki były wiosną pełne kwitnących tulipanów lub żonkili, cebulki tych kwiatów zasadź właśnie teraz, jesienią.Byliny
Większość bylin to rośliny wieloletnie i mrozoodporne Ich korzenie zwykle dobrze radzą sobie zimą, natomiast górna część obumiera, by na wiosną ponownie odrosnąć. Byliny nie wymagają specjalnej pielęgnacji zimną, z wyjątkiem sporadycznego podlewania.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bosch