Okna dźwiękoszczelne. Jak poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczeń?

Podziel się:
W XXI wieku hałas jest jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych społeczeństwa, należy więc wiedzieć, jak można się przed nim chronić. Mówi się, że najprostsze pomysły są najlepsze, dlatego najskuteczniejszym sposobem na walkę z hałasem jest… oddzielenie się od źródeł jego emisji. W przypadku niewystarczającego komfortu akustycznego w pomieszczeniach (mieszkaniach, domach czy biurach) wynikającego z dużego natężenia dźwięków płynących z zewnątrz, warto zadbać o dźwiękoszczelność wszystkich elementów przegrody zewnętrznej – w tym okien.

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska

Dlaczego komfort akustyczny jest tak istotny?

Według statystyk w pomieszczeniach spędzamy aż 90% czasu w ciągu doby, dlatego ważną kwestią jest, by umożliwiały nam komfortowe funkcjonowanie, efektywną pracę i naukę oraz spokojny wypoczynek. Choć człowiek przystosował się do życia w głośnej, miejskiej cywilizacji, to jednak pod względem biologicznym nie jest całkowicie odporny na nadmierne natężenie dźwięków. Długotrwałe narażenie ludzkiego organizmu na uciążliwe odgłosy może być nie tylko przyczyną pogorszenia słuchu, ale także rozwoju chorób układu nerwowego i krwionośnego. Pierwszymi objawami przeciążenia są m.in. szumy uszne, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją czy zaburzenia snu.

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wywołanych hałasem, powinniśmy zadbać o komfort akustyczny budynków, które kupujemy, budujemy, remontujemy czy projektujemy, wykorzystując do tego innowacyjne produkty i rozwiązania na miarę naszych czasów.
REKLAMA:

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Izolacyjność akustyczna Rw dla przegrody zewnętrznej wyrażana jest w decybelach (dB) i określa skuteczność redukcji hałasu przez poszczególne jej składowe – ściany, dach, drzwi czy okna. Im wyższą wartość osiąga ten współczynnik, tym skuteczniejszą barierę dla dźwięków dobiegających z zewnątrz stanowi dany element.

Przy określaniu komfortu akustycznego duże znaczenie odgrywa otoczenie budynku. Jeśli obiekt mieszkalny położony przy ruchliwej ulicy w centrum miasta ma zapewnić mieszkańcom dobre warunki akustyczne, powinien wykazywać izolacyjność dźwiękową na poziomie ponad 40 dB. Z kolei wartość Rw dla takiego samego budynku położonego z dala od miejskiego zgiełku – na przykład na wsi, może wynosić nawet 20 dB i przebywający w nim ludzie nadal będą czuć się komfortowo.

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska

Szyby dźwiękoszczelne – dlaczego warto je zamontować?

Jak zostało wspomniane wcześniej, na przegrodę zewnętrzną składa się nie tylko ściana czy dach, ale także okno. To, jakie przeszklenie wybierzemy, ma bezpośredni wpływ na poprawę lub pogorszenie komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Lepszą izolację akustyczną możemy uzyskać poprzez zastosowanie jednolitego szkła o większej grubości, ponieważ jego ciężar będzie absorbował wibracje dźwiękowe. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne dla zagwarantowania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Lepszym rozwiązaniem niwelującym przenoszenie drgań do wewnątrz jest zastosowanie pakietu szybowego jedno- lub dwukomorowego z odpowiednio dwiema lub trzeba taflami szkła o asymetrycznych grubościach.
Najlepszym wyborem dającym miarodajne efekty jest zastosowanie szyb zespolonych dwukomorowych ze specjalną folią akustyczną w postaci laminatu. Tu warto oddać się w ręce specjalistów, którzy rozpatrzą nasz problem indywidualnie i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska
walce z nadmiernym hałasem powinniśmy uciekać się do niestandardowych środków. W celu uzyskania jak najwyższej izolacyjności akustycznej okien, Saint-Gobain proponuje użytkownikom szyby zespolone ze specjalistyczną powłoką dźwiękoszczelną PVB Silence, którą można stosować w oparciu o różne rodzaje szkła dostępne w naszej szerokiej ofercie. W ten sposób uzyskany produkt STADIP PROTECT SILENCE pomoże skutecznie obniżyć hałas dobiegający z zewnątrz budynku przez zamknięte okna– radzi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Mając na uwadze komfort akustyczny nie zapominajmy także o komforcie termicznym i swobodnym dostępie do światła dziennego. Doskonałym uzupełnieniem będzie szkło ECLAZ, które zadba o te trzy bardzo ważne aspekty jednocześnie – dodaje specjalistka.

Fot. Saint-Gobain Building Glass PolskaFot. Saint-Gobain Building Glass Polska

Pożegnaj się z hałasem!

Przy komponowaniu elementów okna, oprócz dobrania odpowiedniej szyby zespolonej, zwracajmy także uwagę na zastosowane okucia, które powinny mocno dociskać skrzydło do ościeżnicy. Pamiętajmy bowiem, iż każda nieszczelność stanowi dodatkową drogę dotarcia hałasu do pomieszczenia. W skutecznym tłumieniu dźwięku pomogą także uszczelki wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak kauczuk syntetyczny czy EPDM. Warto również zadbać o profesjonalny montaż – doświadczeni fachowcy nie tylko zastosują odpowiednie materiały, lecz także zadbają o stabilne osadzenie okna, niwelując wibracje przenoszące dźwięki do środka.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#okna #czytelnia #akustyka #okno #do izolacja #okna i drzwi #saint_gobain_glass #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: