Agregat hydrodynamiczny - budowa, zastosowanie, konserwacja

Podziel się:
Agregaty hydrodynamiczne to proste urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie. Dzięki nim można znacznie przyśpieszyć wykonanie różnych prac, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Odpowiednio dobrane modele mogą służyć do wykonywania tynków lub malowania powierzchni różnego rodzaju farbami, od tych najlżejszych po te ciężkie antykorozyjne. Wybierając agregat hydrodynamiczny, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj prac, do których najczęściej będzie wykorzystywany. W artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tego wydajnego narzędzia.

agregat

 

Zasady działania agregatu hydrodynamicznego

Agregat malarski hydrodynamiczny służy przede wszystkim do malowania natryskowego ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu urządzenia można znacznie zwiększyć wydajność pracy i równocześnie zmniejszyć zużycie materiału. Wykorzystując agregaty malarskie można w ciągu 1 min. można wymalować 4 m2, w ciągu dnia pracy daje to ok. 1000 m2. Jak to możliwe?

Agregat hydrodynamiczny do rozprowadzania farby wykorzystuje wysokie ciśnienie wytwarzane przez pompę, a nie przez powietrze. To powoduje, że agregaty hydrodynamiczne mogą wytwarzać ciśnienie nawet do 230 bar, co przyspiesza nie tylko rozprowadzanie farby, ale zmniejsza także jej zużycie o ok. 30%.

Drugim ważnym elementem wpływającym na zwiększenie wydajności pracy narzędzia jest sposób pobierania farby. Agregat pobiera ją bezpośrednio z fabrycznego pojemnika z farbą za pomocą węża ssącego. Pompa tłokowa lub membranowa wytwarza ciśnienie i następnie przesyła ją do przewodu połączonego z pistoletem. Nie ma potrzeby, jak w pistoletach ręcznych, konieczności częstego uzupełniania zbiornika farbą.

agregat

 

 

Jak wybrać dobry agregat malarski?

Cena agregatów malarskich nie jest mała i dlatego zakup powinien być dobrze przemyślany, ofert na rynku nie brakuje, więc można wybrać urządzenie najlepiej spełniające oczekiwania i dostosowane do możliwości finansowych. Szeroki wybór agregatów hydrodynamicznych dopasowanych do swoich potrzeb znajdziesz TUTAJ.

Wybierając agregat malarski, należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- rodzaj stosowanych farb,
- wielkość dysz,
- wytwarzane ciśnienie,
- wydajność agregatu.

W przypadku farby wybór jest stosunkowo prosty, jedne agregaty przystosowane są do rozprowadzania farb elewacyjnych służących do pokrywania elewacji i dachów, inne będą służyć do rozprowadzania farb lateksowych.

 

 

 

 

Dysze do agregatu

Dysza to małe urządzenie montowane w pistolecie agregatu. To ona odpowiada za strumień farby, kąt jej rozprowadzania. Parametry dyszy decydują także o tym, jakiego rodzaju materiały można rozpylać za pomocą konkretnego modelu pistoletu i agregatu.

Dyszę zawsze należy wybierać zgodnie z zaleceniami producenta, wybranie zbyt dużej dyszy spowoduje zmniejszenie ciśnienia i znacznie gorsze rozprowadzanie farby.

Rozmiar dyszy oznaczony jest liczbą trzycyfrową np. 515. Pierwsza z cyfr określa kąt nachylenia pomnożony przez 5, a więc będzie on wynosił 500. Założeniem jest, że natrysk wykonywany jest z odległości 25-30 cm od ściany. Kolejne dwie określają średnice wielkości otworów dyszy i związane są z rodzajem gęstości stosowanych farb. Średnica określana jest w tysięcznych cala.
Każdy agregat malarski przystosowany jest do zastosowania dysz o różnych rozmiarach, ale nigdy nie należy przekraczać parametrów wskazanych przez producenta.

W agregatach stosowane są następujące rozmiary dyszy,w zależności od zastosowanej farby:
- 0,009 do 0,013 - poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe,
- 0,015 - olejne,
- 0,017 - akrylowe i gruntowe,
- 0,021 - lateksowe,
- 0,025 - epoksydowe.

W większości przypadków dysze i pistolet są uniwersalne, a więc można stosować je do agregatów wyprodukowanych przez różnych producentów.

 

 

 

 

Ciśnienie

Ciśnienie wytwarzane przez pompę ma bezpośredni wpływ na wielkość natrysku i pozwala malować powierzchnie w określonym czasie. Agregaty membranowe wytwarzające ciśnienie ponad 100 bar mają zastosowanie w malowaniu średnich powierzchni, agregaty tłokowe zapewniające ciśnienie ponad 200 bar pozwalają na malowanie bardzo dużych powierzchni.

 

 

 

 

Wydajność agregatu hydrodynamicznego

Dla sprawnego i wydajnego funkcjonowania agregatu ważna jest też jego sprawność, czyli przepływ materiału w ciągu 1 min. Zdecydowanie w tym wypadku lepszy jest agregat tłokowy, który może wytworzyć większe ciśnienie niż agregat membranowy i przetłoczyć więcej farby. Ilości mogą wahać się od 1 do 5 l na minutę. Uzależnione jest to od wszystkich parametrów urządzenia i rodzaju materiału.

Agregat malarski hydrodynamiczny zasilany jest głównie silnikiem elektrycznym, im większa będzie jego moc, tym lepsza będzie wydajność agregatu i możliwości jego zastosowania. Agregaty mogą być zasilane również silnikami spalinowymi, jest to ważne w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej.

Wybierając agregat warto także zwrócić uwagę na inne parametry, które nie mają bezpośredniego wpływu na wydajność agregatu, ale mają wpływ na jego codzienne użytkowanie i praktyczność. Do najważniejszych należą waga, silnik, pistolet, materiały użyte do wykonania poszczególnych elementów.

 

 

 

 

Serwis i konserwacja agregatu malarskiego

Wybierając agregat warto zwrócić uwagę na serwis, który oferuje producent, w razie awarii (bardzo rzadkich) pozwala to na szybką naprawę agregatu. Ogranicza to konieczne przerwy w pracy.

Agregaty malarskie, jak wszystkie maszyny wymagają odpowiedniej konserwacji. Po każdym dniu malowaniu należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy. Każdy wąż należy bardzo dokładnie przemyć, zalegająca i wysychająca farba może doprowadzić do niedrożności przewodów.

REKLAMA:

Szczególnej staranności wymaga pistolet i dysza, do ich czyszczenia konieczne będzie użycie szczoteczki.

Najczęściej do mycia poszczególnych elementów narzędzia używa się wody, ale czasami producent zaleci stosowanie innych środków, zależy to w dużej mierze od używanych farb.
Jeżeli agregat malarski hydrodynamiczny nie będzie używany przez dłuższy czas, to należy z wszystkich jego elementów usunąć wodę i dokładnie je wysuszyć.

Agregat hydrodynamiczny pozwala na malowanie nie tylko ścian, ale także dachów, elewacji, dużych elementów konstrukcji metalowych. Usługa zostanie wykonana w znacznie krótszym czasie, a powierzchnie będą idealnie gładkie.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #maszyny #Maszyny, narzędzia pneumatyczne

Więcej tematów: