Wilgoć w domu? Postaw na dobry osuszacz

Podziel się:
Nadmierna wilgotność w domu zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to związane w niedostateczną wentylacją i izolacją, ale też niewłaściwym użytkowaniem danego pomieszczenia. Jak zapobiegać takiej sytuacji, która w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do pojawienia się groźnej dla zdrowia pleśni, doradza Castorama Polska.

Fot. CastoramaFot. Castorama
Jeśli zaczynasz czuć w domu delikatny zapach stęchlizny, pranie schnie zaskakująco długo, a na ścianach zauważasz dziwne, ciemniejsze plamy, możesz być praktycznie pewien, że w twoim mieszkaniu jest zbyt wilgotno. To problem, którego nie można lekceważyć – nadmierna wilgotności nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców, ale też może doprowadzić do tego, że uszkodzeniu ulegną różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, takie jak pralka czy telewizor. Poziom wilgotności powietrza zależy od sposobu użytkowania danego pomieszczenia, ale też zmienia się wraz z porami roku i zależy od rodzaju budownictwa, w którym mieszkasz. Gdy pada deszcz, może sięgać 80 a nawet 90%!. Aby doprowadzić wilgotność powietrza do właściwego poziomu w granicach 30-65%, warto zainwestować w dobrej jakości osuszacz.

Osuszacz – jaki wybrać?

Czym kierować się przy wyborze osuszacza? Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie o nasze potrzeby. Czy wilgoć jest tylko w jednym miejscu w domu? A może odczuwamy ją w całym mieszkaniu? Od odpowiedzi na te pytania zależy, jaką decyzję powinniśmy podjąć. Warto również kupić higrometr, to pozwoli łatwiej oszacować skalę problemu.

Osuszacze znajdą zastosowanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak na przykład łazienka, suszarnia, pralnia czy piwnica. Przy wyborze właściwego urządzenia trzeba przede wszystkim sprawdzić, dla jakiej powierzchni jest przeznaczony i jaka jest jego wydajność, czyli ile litrów wody jest w stanie usunąć z powietrza w ciągu godziny. To niezwykle istotny aspekt, ponieważ osuszacz o zbyt małej mocy po prostu nie spełni swojego zadania. Innym ważnym parametrem jest wielkość pojemnika na wodę – zbyt mały spowoduje konieczność częstego opróżniania. Optymalna wielkość to moim zdaniem 2 - 4 litry. Osuszacz może być też wyposażony w filtr przeciwpyłowy, system chroniący przed zamarzaniem oraz funkcję automatycznego rozmrażania – to rozwiązanie jest przydatne, gdy używamy urządzenia na przykład w garażu czy piwnicy. Do niektórych osuszaczy można podłączyć rurkę, co pozwala na odprowadzanie wody w sposób ciągły. Zaletą dobrego osuszacza jest funkcja automatycznego wyłączania po napełnieniu. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo przed rozlaniem nagromadzonej wody.

Warto również pamiętać o tym, że osuszacz to urządzenie, świetnie sprawdzające się podczas remontu, dzięi któremy przyspieszymy suszenie ścian po tynkowaniu i malowaniu. Szeroką gamę osuszaczy oferuje Castorama, a doradcy klienta pomogą wybrać najodpowiedniejszy model.
REKLAMA:

Rodzaje osuszaczy

Na rynku spotkamy dwa rodzaje osuszaczy: kondensacyjne i adsorpcyjne. Przy czym musimy pamiętać, że osuszacz kondensacyjny, który zbiera wilgoć z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy, co powoduje skraplanie wilgoci, najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach, z kolei osuszacz adsorpcyjny, czyli gromadzący wilgoć, przeznaczony jest do pomieszczeń o niskiej temperaturze np. piwnicy. Taki osuszacz może przydać się przez cały rok, dlatego warto go mieć na stałe w domu.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli wilgoć pojawia się w już używanym mieszkaniu czy domu, możemy rozważyć wymianę okien na takie z nawiewnikami – najlepiej automatycznymi, co pozwoli a odpowiednie dobranie stopnia otwarcia zależnie od ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności powietrza i temperatury. Jeśli to rozwiązanie jest zbyt kosztowe, to systematycznie rozszczelniaj okna, aby zwiększyć cyrkulację powietrza. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka, można dodatkowo zastosować wentylator z higrostatem, który będzie pracował w zależności od poziomu wilgotności.

Pamiętaj także o kilku zasadach, które warto wprowadzić w codzienne życie. W letnie, gorące dni susz ubrania na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Rankiem otwieraj okno na kilkanaście minut, aby dokładnie wywietrzyć pomieszczenia. Podczas gotowania zabezpieczaj garnki przed nadmierną ilością pary. Zainwestuj w kwiaty – bluszcze, skrzydłokwiaty czy paprocie. Te gatunki pochłaniają nadmiar wody z powietrza, a w dodatku pięknie przyozdobią domowe wnętrza.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Castorama
#czytelnia #wewnatrz_bud #instalacje #wentylowanie #czyszczenie #castorama #oczyszczacz_powietrza #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: