Ogrzewanie akumulacyjne i wentylacja z odzyskiem ciepła

Podziel się:

Firma Automatik Elektrociepło od 25 lat specjalizuje się  w ogrzewaniu elektrycznym. Szczególny nacisk kładzie na rozpowszechnianie ogrzewania akumulacyjnego. Ogrzewanie akumulacyjne ma istotną zaletę dotyczącą możliwości gromadzenia i przechowywania energii pozyskanej z taniej taryfy: grzewczej, nocnej, weekendowej. Ogrzewanie domu piecami akumulacyjnymi w połączeniu z poprawnie działającą wentylacją są gwarancją komfortu cieplnego i  stałego dostępu świeżego  powietrza. Wentylacja z odzyskiem ciepła wpłynie korzystnie na rozsądne zużycie energii na cele grzewcze.Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne – piece dynamiczne

Ogrzewanie akumulacyjne ma wielu zwolenników z uwagi na zasilanie urządzeń grzewczych: piece akumulacyjne lub ogrzewanie podłogowe akumulacyjne z taniej energii elektrycznej. Energia cieplna gromadzona jest w bloku akumulacyjnym a uwalniana zgodnie z ustawieniami na sterownikach. Tani prąd wiąże się ze zmianą umowy z dostawcą energii na taryfę nocną, weekendową lub grzewczą.

Połączenie akumulacji z energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych procentuje niskimi kosztami użytkowania, przede wszystkim ogrzewania. Piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym typu SHF producenta Stiebel Eltron wykorzystują wszystkie zalety taniej energii elektrycznej. Dzięki doskonałej izolacji pieca, ciepło uzyskane w taniej taryfie jest gromadzone wewnątrz pieca, a następnie poprzez cichy wentylator oddawane do pomieszczenia. Każdy piec wyposażony jest w elektroniczne sterowanie a całość dodatkowo można wzbogacić automatykę o regulację pogodową.

Fot. Automatik ElektrociepłoFot. Automatik Elektrociepło

Wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja decentralna

Prawidłowo zbilansowana moc na zapotrzebowanie energetyczne dla domu jest gwarancją utrzymania stałej temperatury. Pozostaje zadbać o prawidłową wentylację w budynku mieszkalnym. Wymiana powietrza jest niezbędna dla prawidłowej wilgotności, która powinna być utrzymana na poziomie 40 - 60%RH. Minimalna, wymagana wymiana powietrza w ciągu godziny powinna wynosić 0,4 kubatury pomieszczenia. Brak wentylacji zwiększa wilgotność w pomieszczeniu, co skutkuje powstawaniem pleśni i grzybów.

Fot. Automatik ElektrociepłoFot. Automatik Elektrociepło
Uzupełnieniem komfortu cieplnego jest prawidłowo działająca wentylacja. Zadaniem rekuperatorów jest dostarczanie wysokiej jakości, świeżego powietrza bez strat ciepła wytworzonego przez system grzewczy.

Fot. Automatik ElektrociepłoFot. Automatik Elektrociepło
Cicha praca rekuperatorów wewnątrzściennych jest racjonalnym uzupełnieniem wyposażenia pomieszczeń, które wymagają wentylacji. Domy z bardzo dobrą izolacją szczególnie są narażone na pojawianie się pleśni i grzybów na ścianach, oknach. Wentylacja z odzyskiem ciepła poprawi cyrkulację powietrza w pomieszczeniach i zapobiegnie odczuciu znużenia. Ponadto wpłynie na obniżenie kosztów energii grzewczej w domu.

Zanim rozpoczną się prace montażowe

Przystępując do projektowania ogrzewania akumulacyjnego w domu lub mieszkaniu należy określić zapotrzebowanie cieplne budynku, ustalić typ pieca ( standard, niski , płaski) i określić moc jednostkową na metr kwadratowy. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian oraz szczelne okna i drzwi zmniejszają zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają opłacalność stosowania ogrzewania elektrycznego. A zaprojektowana wentylacja, utrzyma właściwą wilgotność pomieszczeń poprzez dostarczanie świeżego powietrza nie tracąc przy tym ciepła dzięki rekuperacji.Zalety ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego nie ograniczają się tylko do niskich kosztów montażu i eksploatacji. Zastosowanie pieców akumulacyjnych nie wymaga doprowadzenia innego niż energia elektryczna nośnika energii. Urządzenia nie wymagają kosztownych przeglądów i konserwacji. Poprzez wzrost udziału odnawialnych źródeł energii np. montaż paneli fotowoltaicznych bierzemy czynny udział w ochronę środowiska.

Skąd niskie koszty ogrzewania?

Silnym argumentem przemawiającym za elektrycznym ogrzewaniem akumulacyjnym są niskie koszty użytkowania. Dlaczego tak się dzieje? Elektrownie nadmiar energii sprzedają w niższych cenach. Gromadzenie energii w piecach odbywa się w czasie trwania taryfy „nocnej” lub „pozaszczytowej” kiedy energia jest prawie 50% tańsza. Ogrzewanie akumulacyjne utrzymuje stałą temperaturę przez cały sezon grzewczy. Automatyka steruje i analizuje ilość ciepła zgromadzoną w piecu, jednocześnie dokonując pomiarów temperatury zewnętrznej. Dzięki tym danym, następuje precyzyjne określenie wymaganego czasu pracy zespołu pieców grzewczych, poprzez kontrolę momentu włączenia i wyłączenia ładowania tanią energią. Funkcja samoadaptacyjna sterowania pozwala na radykalne obniżenie kosztów, szczególnie w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień. Moc pieców może być zredukowana do nawet 75% mocy przyłączeniowej. Sterowanie za pomocą zintegrowanego panela obsługowego z wyświetlaczem LCD precyzyjnie kontroluje temperaturę.

Fot. Automatik ElektrociepłoFot. Automatik Elektrociepło
Tania energia z II taryfy oraz panele fotowoltaiczne wpłyną znacznie na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem oraz pracą innych urządzeń elektrycznych.Doradztwo techniczne:
Automatik Elektrociepło
ul. Legionów 16 87-100 Toruń
Tel. 601 506 335 tel. 56 660 44 44
biuro@elektrocieplo.pl
www.elektrocieplo.plREKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#instalacje #ogrzewanie #wentylowanie #poradnik #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: