Pięć produktów, które pomogą w wiosennych porządkach

Podziel się:
Podczas wiosennego sprzątania wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, a w mgnieniu oka nasz dom, ogród i garaż będą czyste i lśniące. Warto też przygotować się na trudne zabrudzenia takie jak plamy z oleju czy glony na ścianie – nie warto stosować półśrodków, lepiej od razu zaopatrzyć się w specjalistyczne środki czyszczące.

Fot. JurgaFot. Jurga

Wiosenne porządki – najważniejsze zasady

Wiosna to czas całościowego sprzątania domu i ogrodu. We wnętrzach jesteśmy w stanie utrzymywać czystość na bieżąco, ale sprzątanie zewnętrznych partii domu takich jak ogrodzenia, podjazdy czy garaż jest w okresie jesienno-zimowym trudne do zrealizowania z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Tymczasem, to właśnie betonowe płoty, kostka brukowa czy zewnętrzne ściany są newralgicznymi miejscami, szczególnie narażonymi na uporczywe zabrudzenia. Zanieczyszczenia nie tylko obniżają wizualny efekt, ale przede wszystkim mogą negatywnie wpływać na stan techniczny powierzchni. Stosując się do ogólnych zasad sprzątania oraz używając odpowiednich środków czystości, poradzimy sobie nawet z wyjątkowo trudnymi plamami.

Najlepiej jest wyznaczyć sobie określony dzień na przeprowadzenie porządków i w jego trakcie nie skupiać się na innych czynnościach. Należy zaopatrzyć się w stały dopływ wody, gumowe rękawice do ochrony skóry oraz odpowiednie środki czystości. Sprzątanie zaczynamy od góry i wnętrza, stopniowo schodząc w dół i na zewnątrz. Nie sprzątajmy kolejnego pomieszczenia, dopóki nie skończymy pracy w innym.

Jak pozbyć się plamy z oleju czy smaru

Gdy już zaczniemy, nie należy przerywać, póki nie wyczyścimy całego domu. Szczególnie trzeba pamiętać o ogrodzie, podjeździe, garażu czy warsztacie – mogą się w nich zdarzyć trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak np. plamy z oleju czy smaru. Do ich wywabienia potrzebny będzie odpowiedni preparat – zmywacz plam olejowych.

Zabrudzone olejem miejsce należy wyczyścić z zabrudzeń organicznych oraz osuszyć. Puszką ze zmywaczem należy intensywnie wstrząsnąć przed użyciem przez minimum 30 sekund. Następnie, wylewamy preparat na zabrudzenie i czekamy kilka minut. Pojawi się biały osad, który należy usunąć bez użycia wody szczotką lub gąbką. Na samym końcu spłukujemy całość.

Po wilgotnej i ciemnej zimie może okazać się też, że betonowe elementy w naszym ogrodzeniu czy kostka brukowa w podjeździe pokryły się rdzą czy sadzą. Nie tylko obniża to efekt wizualny, ale również na dłuższą metę może prowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego warto zastosować specjalistyczny środek do usuwania rdzy i sadzy.

W tym celu zabrudzoną powierzchnię należy zwilżyć wodą. Następnie nanosimy preparat, czekamy do 10 minut, po czym dokładnie wszystko czyścimy szczotką. Pozostaje tylko spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Po tym zabiegu, betonowe ogrodzenie czy krawężnik będą jak nowe!
REKLAMA:

Czyszczenie fug – łatwiejsze niż myślisz

Nie wolno również zapominać o tarasie – jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli nasz balkon pokryty jest płytkami, szczególnie powinniśmy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu fug, w których zbierać się mogą zabrudzenia takie jak nalot z kamienia czy organiczne resztki. Żeby zagwarantować doskonały efekt, najlepiej od razu użyć preparatu do czyszczenia fug firmy Jurga, gdyż dzięki zawartym w sobie kwasom i środkom powierzchniowo czynnym pozwoli on dokładnie usunąć zanieczyszczenia. Należy je spryskać, odczekać kilka minut, po czym doczyścić szczotką lub szorstką gąbką.

Wiosna to również dobry moment na wyczyszczenie zabrudzeń pochodzenia mikrobiologicznego – mchów, porostów czy glonów ze ścian, murów czy dachu. Potrafią one być wyjątkowo uporczywe, a nieusuwane mogą prowadzić do zniszczenia ścian czy podłóg oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W tym celu warto od razu zastosować odpowiedni środek, który szybko rozwiąże nasz problem.

Zanieczyszczoną mikroorganizmami powierzchnię należy wyczyścić strumieniem wody by usunąć luźno związane zanieczyszczenia. Po wyschnięciu, za pomocą szczotki lub gąbki należy nanieść środek i zostawić na co najmniej 6, a maksymalnie 12 godzin. Po tym czasie resztki trzeba usunąć np. strumieniem wody. Jeżeli używamy preparatu wewnątrz pomieszczenia, pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji i stosowaniu masek w celu ochrony dróg oddechowych!

Po wysprzątaniu całego domu należy nam się odpoczynek, zaś wiosna oznacza, że można wyciągnąć grilla! Zanim jednak rzucimy kiełbaski na ruszt, wyczyśćmy go ze starych zabrudzeń. W tym celu warto zainwestować w płyn czyszczący, który w kilkadziesiąt sekund wyczyści najtrudniejsze zabrudzenia. Wystarczy nanieść na zabrudzoną powierzchnię, poczekać, przetrzeć ręcznikiem papierowym, zostawić do wyschnięcia i gotowe! Można grillować, ciesząc się czystym domem i wiosenną aurą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Jurga
#czytelnia #wnetrza #w wewnatrz_bud #w dom #czyszczenie #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: