Nowe warunki techniczne, które weszły w życie wraz z początkiem 2021 roku (WT2021) oznaczają, że okna i drzwi są jeszcze „cieplejsze”. Dla spełnienia obowiązujących standardów w zakresie izolacyjności termicznej tego typu wyrobów, na równi z ich parametrami liczy się dobry, szczelny montaż z wykorzystaniem systemowych rozwiązań.
Fot. AIB
W przypadku okien i drzwi, najsłabszym, najbardziej wrażliwym na straty energii cieplnej miejscem jest połączenie na styku stolarka-mur. To właśnie tutaj najczęściej dochodzi do nieszczelności i pojawiają się mostki termiczne. Brak odpowiedniego uszczelnienia tej przestrzeni może zniweczyć efekty prac montażowych i skutkować zawilgoceniem, a nawet destrukcją warstwy izolacji termicznej. Dlatego, w odpowiedzi na potrzeby energooszczędnego budownictwa, stosuje się montaż warstwowy, pozwalający na pełne wykorzystanie parametrów użytkowych nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej. Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi, od stycznia 2021 roku wyroby te muszą charakteryzować się niższym współczynnikiem przenikania ciepła (0,9 W/(m2·K) dla okien pionowych i 1,3 W/(m2·K) dla drzwi zewnętrznych).
Fot. AIB
Trwałość i szczelność dzięki systemowym rozwiązaniom
Parafrazując znaną sportową sentencję, można powiedzieć, że monter jest tak samo dobry, jak ostatnia wykonana przez niego praca. Przy skomplikowanych działaniach związanych z instalacją stolarki otworowej nietrudno o popełnienie błędów, jednak wielu trudności można uniknąć dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. Integra System firmy AIB. To system opracowany z myślą o warstwowym, szczelnym montażu okien i drzwi, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami w zakresie energooszczędności. – Składa się on z szeregu taśm, które można dopasować w zależności od konstrukcji ościeżnicy i specyfiki inwestycji. Są one wyposażone w warstwę samoprzylepną pokrytą folią zabezpieczającą z „finger liftem”, co ułatwia wykonawcom aplikację – mówi dr inż. Karol Kożuch z AIB, polskiej firmy zajmującej się produkcją wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym systemów montażowych – Taśmy Integra System to laminaty stworzone na bazie włóknin polipropylenowych lub poliestrowych w połączeniu ze specjalną membraną gwarantująca odpowiednią szczelność i cechującą się paroprzepuszczalnością w zależności od miejsca zastosowania produktu – dodaje ekspert. Odpowiednie wykorzystanie tego rozwiązania minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych i chroni połączenie stolarka-mur przed niekontrolowaną infiltracją powietrza oraz zawilgoceniem.REKLAMA:
Sztuka prawidłowego montażu
Montaż nowoczesnych drzwi i okien, które często są wyrobami wielkoformatowymi o dużej wadze, to trudne zadanie, swego rodzaju sztuka wymagająca odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji. Dobrze przygotowani monterzy potrafią jednak poradzić sobie z inwestycją i skorygować wszystkie „fałszywe nuty”, które mogą pojawić się przy jej realizacji.Kluczowe jest odpowiednie zwymiarowanie ościeża i zachowanie odstępu pomiędzy stolarką a murem, aby stworzyć przestrzeń na aplikację piany montażowej oraz umożliwić „pracę” okna czy też drzwi – dylatacja ta nie może być ani zbyt duża, ani za mała. Bardzo istotne jest także właściwe przygotowanie podłoża, które musi być równe, oczyszczone i zagruntowane, co zapewni dobre przyleganie materiałów uszczelniających oraz stabilne zamocowanie mechaniczne stolarki otworowej. Taśmy (paroszczelna i paroprzepuszczalna) powinny natomiast szczelnie osłaniać pianę poliuretanową i być przyklejone z zachowaniem właściwych zakładów w narożnikach. W zależności od specyfiki inwestycji fachowcy mogą także sięgnąć po uniwersalne membrany o zmiennej wartości Sd (np. Integra Vario z oferty AIB), co eliminuje możliwość popełnienia błędu przy aplikacji.
Systemowe rozwiązania montażowe, składające się z dopasowanych do siebie elementów ułatwiają wykonanie prac monterom i zapewniają szczelne wykończenie inwestycji. Dzięki temu, okna i drzwi o bardzo dobrych parametrach termicznych mogą „pokazać” pełnię swoich możliwości, zapewniając skuteczną ochronę przed wilgocią oraz stratami ciepła i wpisując się w wymagania stawiane przez nowoczesne, energooszczędne budownictwo.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: AIB