Świadomość ekologiczna polskiego producenta. Schedpol o odpowiedzialnym biznesie

Podziel się:
Odpowiedzialnie prowadzony biznes w dzisiejszych czasach świadomie podchodzi do kwestii ochrony środowiska. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm produkcyjnych. Modne ostatnio hasła „eko świadomości” oraz prowadzenia firmy w duchu „zrównoważonego rozwoju” wykorzystywane są nagminnie w komunikacji proklienckiej. Niewiele jednak firm może pochwalić się przemyślaną i realnie wdrażana polityką ekologiczną.

Fot. SchedpolFot. Schedpol
Są jednak przedsiębiorstwa, które swojej misji nie kończą na chwytliwych sloganach i deklaracje przekuwają w czyny. Tak jest w przypadku polskiego producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących – firmy Schedpol, która od lat wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku i korzystne dla zdrowia użytkowników.

DOBRY SKŁAD

W branży budowlanej, podobnie jak w spożywczej, skład produktu finalnego ma istotne znaczenie. O ile przywykliśmy jako konsumenci, do czytania etykiet, o tyle poszukiwanie informacji o technologiach produkcji i komponentach poszczególnych części wyposażenia naszego domu nie jest już tak częstą praktyką. Tymczasem, to z czego i w jakich warunkach został wykonany kupiony przez nas sprzęt, ma wpływ na planetę i nas samych. W procesie produkcji brodzików, wanien i pozostałego asortymentu firmy Schedpol stosowane są pianki poliuretanowe, które nie niszczą warstwy ozonowej, dzięki czemu nie przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Podczas produkcji wykorzystywane są formy wykonane z aluminium, dzięki czemu mogą zostać poddane recyklingowi, podobnie jak odpady z polistyrenu spienianego. Ponadto stosowane w Schedpol żywice są starannie selekcjonowane i emitują mniejszą o ponad 28% ilość styrenu w trakcie produkcji oraz po jej zakończeniu, niż większość tego typu substancji dostępnych na rynku. Natomiast stosowane elementy styropianowe (EPS) nie zawierają szkodliwych związków bromu.

Fot. SchedpolFot. Schedpol

PRZEMYŚLANY ŁAŃCUCH DOSTAW

W cyklu życia produktu, pomiędzy produkcją a finalnym odbiorcą, istnieje jeszcze cała logistyka jego dostawy. Świadomy i dobrze zaplanowany transport pozwala na znaczne ograniczenie CO2 do atmosfery. W przypadku naszej firmy już sama technologia wytwarzania produktów sprzyja ekologii i optymalizuje załadunek. Wynika to z zastosowania materiałów kompozytowych o niższej wadze, co pozwala na umieszczenie aż o ok. 70% więcej sztuk brodzików na jednej palecie. Daje to możliwość wykorzystania każdego miejsca ładunkowego w łańcuchu dostaw, przy mniejszym obciążeniu pojazdów – mówi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol. Warto dodać do tego fakt, że stosowane w firmie kartony wyprodukowane są z makulatury oraz klejów pochodzenia wyłącznie naturalnego. 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA OTOCZENIE

Duże nowoczesne fabryki, które kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju, dbają o to, by wprowadzone rozwiązania administracyjne sprzyjały środowisku. – W fabryce Schedpol stosowany jest recykling pre–consumer. Wprowadziliśmy nowoczesny proces zarządzania odpadami, który obejmuje właściwą segregację źródłową na każdym etapie cyklu produkcyjnego oraz gospodarkę cyrkulacyjną. Dzięki stosowanym na co dzień rozwiązaniom w ostatnim roku zmniejszyliśmy ilość odpadów z tworzyw sztucznych aż o 39%. – dodaje Piotr Fuhrmann. Firma znacząco obniżyła również wewnętrzne zużycie energii. Redukcja ciężaru komponentów przełożyła się na redukcję zużycia wózków elektrycznych oraz maszyn, wykorzystywanych w procesie przewożenia i układania produktów.
REKLAMA:

Świadomość ekologiczna w biznesie zyskuje na znaczeniu. Globalna presja wymusza na przemyśle wprowadzanie radykalnych zmian. Ale są to zmiany na lepsze. Producenci coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Coraz częściej sami je inicjują, usprawniając w ten sposób funkcjonowanie swoich przedsiębiorstw. Ekologia bowiem nie musi być uciążliwością, lecz jedną z wielu innych innowacji, świadczących o tym, że idziemy z duchem czasu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schedpol
#wiadomości #armatura #wnetrza #ochrona_srodowiska

Więcej tematów: