Idealnie się składa, czyli kilka słów o domach modułowych i energooszczędnych oknach

Podziel się:
Budownictwo modułowe, jeszcze do niedawna traktowane z przymrużeniem oka, przeżywa swój złoty czas. Co w nim tak niezwykłego? Bardzo szybkie wznoszenie konstrukcji, proekologiczny charakter inwestycji, znacznie niższe koszty utrzymania, a do tego wysoki stopień energooszczędności. Ten ostatni uzależniony jest w dużej mierze od okien. Jeśli wybierzemy te dobrej jakości, o doskonałych parametrach technicznych pełen komfort cieplny, akustyczny i finansowy mamy gwarantowany. Idealnie się składa, i to dosłownie, prawda?

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Czym właściwie są domy modułowe?

Kilka lat temu kojarzone z budkami gastronomicznymi, altanami czy kontenerami na budowach, dziś niczym nie ustępują nowoczesnym, wolnostojącym apartamentom, a ich całoroczne warianty stały się silną konkurencją dla tradycyjnych rozwiązań. Projekty takich inwestycji to bowiem idealna opcja dla osób marzących o własnym domu, które nie chcą jednak czekać na odbiór kilkanaście miesięcy, zmagać się z czasochłonnym nadzorowaniem postępu prac czy stresować niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi lub zmiennymi cenami materiałów.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Niewielki wysiłek, wielka odpowiedzialność

Dzięki nowoczesnej technologii cała inwestycja może zamknąć się nawet w przeciągu miesiąca! Jak to możliwe? Po uprzednim przygotowaniu fundamentów wystarczy wybrać wymarzony projekt domu modułowego, poczekać na wyprodukowanie elementów z prefabrykatów, a potem sprawnie połączyć je na placu budowy… i gotowe.

Taki rodzaj inwestycji niesie za sobą wiele korzyści, a mimo szybkiego postępu prac, nie ustępuje trwałością i bezpieczeństwem tradycyjnych bryłom. Oczywiście pod jednym warunkiem – zadbania o korzystanie z materiałów najwyższej jakości, które świetnie uzupełnią nasze wymarzone cztery kąty. Skoro technologia daje nam obecnie taką możliwość, zróbmy to dobrze od początku do końca.

- Jednym z kluczowych elementów, który wpłynie na nasz poziom zadowolenia z użytkowania budynku są przegrody zewnętrzne, tj. drzwi i okna. To one staną na straży naszego bezpieczeństwa i komfortu termicznego. Pamiętajmy bowiem, że za sprawą nieszczelnej stolarki okiennej z wnętrz może uciekać nawet 30% ciepła, a to już prosta droga do zwiększenia wydatków za ogrzewanie i zniweczenia planu postawienia ekologicznego, efektywnego energetycznie domu – podkreśla Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Jakie okna do domów modułowych wybrać?

To zależy, czy projekt zakłada wzniesienie konstrukcji energooszczędnej czy pasywnej. Wspólnym mianownikiem przegród o takich właściwościach jest zapewnienie optymalnej izolacji, a różnice zaczynają się na poziomie technologii i parametrów.

Stolarka energooszczędna charakteryzuje się niską przenikalnością cieplną, tj. współczynnik Uw deklarowany przez producenta nie może przekraczać 0,9 W/m2K. Wybór takich rozwiązań będzie miał ogromny wpływ na komfort termiczny, pozwoli optymalnie wykorzystać promienie słoneczne, które wpadają do domu i w efekcie obniży rachunki eksploatacyjne w chłodnym, jesienno-zimowym okresie.
REKLAMA:

W przypadku okien pasywnych i budownictwa pasywnego w ogóle, sprawa wygląda nieco inaczej. Pod hasłem „pasywność” kryje się bowiem samowystarczalność energetyczna, czyli brak konieczności stosowania dodatkowych źródeł poboru energii. Taka stolarka będzie więc nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, ale będzie je efektywnie pozyskiwać. Tu współczynnik Uw nie może przekroczyć 0,8 W/m2K.

- W projektach domów modułowych, które stawiają na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, świetnie sprawdzą się okna aluminiowe Reveal lub PCV Morlite. Charakteryzuje je nie tylko współczynnik Uw na poziomie 0,7 W/m2K, doskonała przepuszczalność światła oraz najwyższe bezpieczeństwo, ale doskonały design, który idealnie dopełni nowoczesne konstrukcje modułowe – podkreśla Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus.

Fot. OknoPlusFot. OknoPlus

Projekt Czyste Powietrze – wsparcie dla tych, którzy są EKO

- Nie ma co ukrywać – niezależnie od tego, czy budujemy dom modułowy czy tradycyjny, czeka nas sporo wydatków, zwłaszcza, gdy myślimy przyszłościowo i stawiamy na rozwiązania oraz materiały najwyższej jakości. Dom pasywny lub energooszczędny warto więc potraktować jak inwestycję, która zwróci nam się z nawiązką. W perspektywie długoterminowej w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych, w spojrzeniu krótkoterminowym – dzięki programowi „Czyste Powietrze”, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie do montażu lub wymiany stolarki okiennej, w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak uzyskać dotację? - Wniosek możesz złożyć samodzielnie lub pozostawić to specjalistom OknoPlus. Na stronie https://www.oknoplus.com.pl/czyste-powietrze/ znajdziesz krótki formularz zgłoszeniowy – rekomenduje Paweł Woźniak.

Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata i doskonałe dopełnienie nowoczesnych domów modułowych. Taki duet zapewnia wysoki komfort dla mieszkańców, pomaga dbać o naturę i obniżać codzienne koszty. Zysk widoczny jest jak na dłoni!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #okno #dom #wnetrza #oknoplus #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: