Ogrodzenia z klinkieru - jak o nie dbać

Podziel się:
Cegły klinkierowe są często wybierane jako dekoracyjno-budowlany surowiec do wykonywania ogrodzenia. Choć materiał jest uznawany za niezwykle trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych, czasami konieczne jest jego czyszczenie, a także impregnacja. Najlepiej przeprowadzać te zabiegi przy użyciu odpowiednio dobranej chemii budowlanej, która zwiększa ich żywotność, zapobiegając konieczności wymiany materiałów na nowe.

Fot. JURGAFot. JURGA
Klinkier jest naturalnym materiałem powstałym poprzez wypalanie gliny w bardzo wysokiej temperaturze. To właśnie proces produkcji zapewnia mu rewelacyjną wytrzymałość i odporność na zabrudzenia. Jednak jak każdy inny materiał, cegła klinkierowa narażona jest m.in. na osadzanie się kurzu lub występowanie wykwitów np. po pracach budowlanych. Na szczęście jej renowacja nie przysparza większych problemów. Udowadniają to twórcy kanału Twoja Ekipa, którzy krok po kroku pokazują proces mycia i impregnacji ogrodzenia z klinkieru za pomocą preparatów marki JURGA.

Fot. JURGAFot. JURGA
Fot. JURGAFot. JURGA

Czyszczenie klinkieru

Proces renowacji cegły klinkierowej warto rozpocząć od dokładnego mycia powierzchni. Największymi problemami, z którymi trzeba zmierzyć się przy tym zadaniu, są wykwity wapienne i solne, a także zabrudzenia cementowe po fugowaniu, czy też naloty z kamienia wodnego lub rdzy. Pojawiające się zabrudzenia nie tylko obniżają estetykę ogrodzenia, ale również zmniejszają jego trwałość i skracają żywotność. Jednak, zamiast je wymieniać, wystarczy postawić na odpowiednią konserwację, aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości.

W tym celu warto zastosować preparat na bazie kwasów np. CLEANER BR. Przed użyciem produktu należy zwilżyć powierzchnię ciepłą wodą, aby zwiększyć skuteczność środka, a także zabezpieczyć elementy metalowe przed możliwością wystąpienia korozji. Po przygotowaniu powierzchni można przejść do właściwego czyszczenia. Należy nanieść środek w postaci spienionej na zabrudzoną powierzchnię, odczekać około 5-10 minut, a następnie wyczyścić używając szczotki lub szorstkiej gąbki. Po wyczyszczeniu obficie spłukać ogrodzenie wodą i pozostawić do wyschnięcia. W razie potrzeby czynność powtórzyć.

Fot. JURGAFot. JURGA

Czyszczenie ogrodzenia z mchu, porostów i glonów

Zdarza się również, że w miejscach zacienionych, na klinkierze mogą pojawić się zielone wykwity w postaci mchów, grzybów czy porostów. W tym przypadku przed przystąpieniem do właściwej konserwacji należy pozbyć się ich za pomocą specjalnego środka np. MOSSPROOF. Przy silnie zanieczyszczonej mikroorganizmami powierzchni należy stosować produkt w stanie nierozcieńczonym i pozostawić na 6 do 12 godzin, natomiast przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy pozostawić go na co najmniej godzinę. Po zastosowaniu środka zaleca się pozostałe resztki zanieczyszczeń usunąć metodą mechaniczną np. przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniniem.

Fot. JURGAFot. JURGA

Impregnacja klinkieru

Chcąc jak najlepiej zadbać o ogrodzenie klinkierowe, nie należy zapominać również o odpowiedniej impregnacji, która chroni je przed powstawaniem wykwitów, zacieków i nalotów. Takie działanie pozwala zwiększyć żywotność powierzchni, sprawiając, że będzie ozdobą domu przez wiele lat. Aby zabezpieczyć klinkier przed szkodliwym działaniem wilgoci i zapewnić mu ochronę hydrofobową, a także odświeżyć jego kolor, warto zastosować odpowiednio dobraną chemię budowlaną. Impregnat MOKRY KLINKIER nie tylko zabezpiecza powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, ale również chroni ją przed przebarwieniami i ułatwia jej samooczyszczanie. Zastosowanie go pozwala zachować funkcjonalność ogrodzenia bez konieczności jego częstej wymiany.
REKLAMA:

Przed zastosowaniem MOKRY KLINKIER należy wymieszać, a następnie nałożyć na powierzchnię wałkiem, pędzlem lub metodą natrysku niskociśnieniowego. Podczas pracy zaleca się używanie środków ochrony osobistej w tym rękawiczek gumowych i ubrania roboczego. Zaimpregnowana powierzchnia uzyskuje pełne właściwości hydrofobowe po ok. 24 godzinach. W tym czasie należy chronić ją przed wilgocią, intensywnym nasłonecznieniem, niską temperaturą i zabrudzeniem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JURGA
#czytelnia #elewacje, fasady #do czyszczenie #ściany #fasada #z klinkier #elewacja

Więcej tematów: