Polacy kupują mieszkania na potęgę. W trzecim kwartale 2021 roku deweloperzy rozpoczęli realizację podobnej liczby mieszkań jak przed rokiem i uzyskali o 18 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w tym samym kwartale 2020 roku. Wciąż utrzymuje się zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego. Na co zatem, warto zwrócić szczególną uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera, aby zadbać o nasze finanse i aby dobrze się do tego zakupu przygotować?
Decydując się na mieszkanie od dewelopera warto mieć świadomość, że czekają nas także inne kosztów, niż jedynie cena nabywanego lokalu. Aby realnie oszacować nasze możliwości zakupowe, warto zapoznać się wcześniej z wszystkimi informacjami.
– Ukryte koszty często zaskakują nabywców mieszkań. Chociaż nie wiem, czy słowo „ukryte”, jest tu właściwe. Są to po prostu koszty, o których istnieniu większość osób nie zdaje sobie sprawy, dlatego są one dla nich zaskoczeniem. Aby tego uniknąć, warto już na etapie planowania zakupu mieszkania, dokładnie określić wszystkie zobowiązania finansowe, które się z tym zakupem wiążą, nawet te pozornie niewielkie. Jeśli mamy wątpliwości lub zwyczajnie brak nam w tym zakresie wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do eksperta. Ekspert nie tylko policzy naszą zdolność kredytową, ale podpowie także na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu hipotecznego, policzy wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania i podpowie, które z tych kosztów można ewentualnie skredytować. Taka wiedza pozwoli podjąć świadomą decyzję zakupową – mówi Mariusz Grzęda z Finamax Eksperci Kredytowi.
Z tymi umowami wiążą się koszty notarialne – czyli koszty przygotowania i podpisania umów z deweloperem w kancelarii notarialnej. Wysokość opłat notarialnych zależy od wartości zakupionej nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem przy podpisywaniu pierwszej umowy - umowy deweloperskiej - deweloper i nabywca dzielą się opłatami notarialnymi po połowie. Natomiast umowa końcowa w całości pokrywana jest przez kupującego.
Zaliczka to kwota, która w przypadku wycofania się nabywcy z umowy deweloperskiej, zostaje mu zwrócona (czasami po potrąceniu kar umownych).
W przypadku zadatku: gdyby do transakcji nie doszło z winy nabywcy to deweloper może zatrzymać zadatek, jeśli do transakcji nie dojdzie natomiast z winy dewelopera to deweloper jest zobowiązany zadatek zwrócić, a ponadto kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Gdzie sprawdzić informacje dotyczące otoczenia inwestycji? W biurze sprzedaży należy poprosić o prospekt informacyjny. Prospekt jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Znajdują się w nim nie tylko dane rejestrowe dewelopera, ale również szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, na której ma być realizowana inwestycja oraz jej najbliższego otoczenia (m.in. informacje o budowach planowanych w promieniu jednego kilometra od nieruchomości). – Weryfikacja informacji na temat firmy deweloperskiej, już na początku współpracy z nią, jest bardzo istotna z punktu widzenia nabywcy. Wymaga ona czasu, ale daje spokój i pewność, że mamy do czynienia ze sprawdzoną, zaufaną spółką. Warto pamiętać, że poza zweryfikowaniem wiarygodności samego dewelopera, istotne jest również dokładne sprawdzenie konkretnej inwestycji, jej projektu, opisu standardu i sytuacji prawnej – mówi Barbara Kunicka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Unidevelopment.
Analizując koszty zakupu mieszkania od dewelopera należy zwrócić uwagę na wiele dodatkowych czynników decydujących o finalnych wydatkach jakie poniesiemy. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie się do tak dużej inwestycji, a także wsparcie ze strony dewelopera.
Koszty związane z kredytem
W wielu wypadkach, podejmując decyzję o zakupie mieszkania sięgamy po wsparcie finansowe banku. Jeśli decydujemy się na taki krok, warto pamiętać, że i tak musimy mieć określony wkład własny. Wnioskując o przyznanie kredytu hipotecznego należy posiadać w gotówce co najmniej 10-20 procent wartości lokalu. Z czego warto skorzystać, a nie zawsze o tym wiemy, to pomoc eksperta finansowego, który podpowie nam, na co zwrócić uwagę ubiegając się o kredyt hipoteczny.– Ukryte koszty często zaskakują nabywców mieszkań. Chociaż nie wiem, czy słowo „ukryte”, jest tu właściwe. Są to po prostu koszty, o których istnieniu większość osób nie zdaje sobie sprawy, dlatego są one dla nich zaskoczeniem. Aby tego uniknąć, warto już na etapie planowania zakupu mieszkania, dokładnie określić wszystkie zobowiązania finansowe, które się z tym zakupem wiążą, nawet te pozornie niewielkie. Jeśli mamy wątpliwości lub zwyczajnie brak nam w tym zakresie wiedzy, warto zwrócić się o pomoc do eksperta. Ekspert nie tylko policzy naszą zdolność kredytową, ale podpowie także na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu hipotecznego, policzy wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania i podpowie, które z tych kosztów można ewentualnie skredytować. Taka wiedza pozwoli podjąć świadomą decyzję zakupową – mówi Mariusz Grzęda z Finamax Eksperci Kredytowi.
Opłaty notarialne
Zakup mieszkania u dewelopera to najczęściej dwie umowy notarialne. Pierwsza, określana jako umowa deweloperska (zwana też umową przedwstępną), i druga nazywana potocznie umową przyrzeczoną lub umową sprzedaży, która przenosi na nabywcę własność nowo wybudowanego mieszkania.Z tymi umowami wiążą się koszty notarialne – czyli koszty przygotowania i podpisania umów z deweloperem w kancelarii notarialnej. Wysokość opłat notarialnych zależy od wartości zakupionej nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem przy podpisywaniu pierwszej umowy - umowy deweloperskiej - deweloper i nabywca dzielą się opłatami notarialnymi po połowie. Natomiast umowa końcowa w całości pokrywana jest przez kupującego.
Zadatek a zaliczka – jaka jest różnica?
Przy podpisywaniu umowy z deweloperem określamy sumę wpłat dokonywanych na rzecz sprzedającego. Może to być zaliczka albo zadatek. Rozróżnienie tego jest bardzo znaczące ze względu na skutki.Zaliczka to kwota, która w przypadku wycofania się nabywcy z umowy deweloperskiej, zostaje mu zwrócona (czasami po potrąceniu kar umownych).
W przypadku zadatku: gdyby do transakcji nie doszło z winy nabywcy to deweloper może zatrzymać zadatek, jeśli do transakcji nie dojdzie natomiast z winy dewelopera to deweloper jest zobowiązany zadatek zwrócić, a ponadto kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź dewelopera i otoczenie inwestycji
Kiedy już wydaje nam się, że znaleźliśmy idealne dla nas lokum, dokładniej przyjrzyjmy się okolicy inwestycji i firmie, której ofertą jesteśmy zainteresowani. Gdzie sprawdzić dewelopera? Dobrze jest zacząć od sprawdzenia, czy zrealizował jakieś poprzednie inwestycje i jak długo działa na rynku. Podstawowe informacje można znaleźć np. na oficjalnej stronie internetowej firmy. Warto zajrzeć do bazy Krajowego Rejestru Sądowego oraz spisu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Przynależność do PZFD będzie sygnałem, że stosowane są uczciwe praktyki w relacjach z klientem.Gdzie sprawdzić informacje dotyczące otoczenia inwestycji? W biurze sprzedaży należy poprosić o prospekt informacyjny. Prospekt jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Znajdują się w nim nie tylko dane rejestrowe dewelopera, ale również szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, na której ma być realizowana inwestycja oraz jej najbliższego otoczenia (m.in. informacje o budowach planowanych w promieniu jednego kilometra od nieruchomości). – Weryfikacja informacji na temat firmy deweloperskiej, już na początku współpracy z nią, jest bardzo istotna z punktu widzenia nabywcy. Wymaga ona czasu, ale daje spokój i pewność, że mamy do czynienia ze sprawdzoną, zaufaną spółką. Warto pamiętać, że poza zweryfikowaniem wiarygodności samego dewelopera, istotne jest również dokładne sprawdzenie konkretnej inwestycji, jej projektu, opisu standardu i sytuacji prawnej – mówi Barbara Kunicka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Unidevelopment.
REKLAMA:
Co jeszcze warto wiedzieć
Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty związane z mieszkaniem nabywanym na rynku pierwotnym, jest jego wykończenie. Trzeba je uwzględnić, chcąc zamieszkać w nabywanej nieruchomości. Ich poziom zależny jest od powierzchni mieszkania, standardu wyposażenia, specyfiki wykonywania prac oraz od wybranych materiałów wykończeniowych. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które świadczą tego rodzaju usługi, co może znacząco ułatwić nam remont.Analizując koszty zakupu mieszkania od dewelopera należy zwrócić uwagę na wiele dodatkowych czynników decydujących o finalnych wydatkach jakie poniesiemy. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie się do tak dużej inwestycji, a także wsparcie ze strony dewelopera.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Unidevelopment SA