Wybór dachu a lokalny plan zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zabudowy otrzymujemy wraz z zakupem działki. Określa on m.in. minimalny kąt nachylenia i rodzaj pokrycia dachowego. Może się wiec okazać, że wybór inwestora ogranicza się do dachówki ceramicznej w odcieniu czerwieni albo do gontu lub blachodachówki w rejonach górskich - pytanie o opłacalność sprowadzi się do wyboru producenta czy podobnych w danej kategorii modeli pokrycia dachowego.
Rodzaj i stopień skomplikowania dachu
Im prostszy dach, tzn. posiadający jedną lub dwie połaci, bez dodatkowych okien czy lukarn, tym niższa jest jego cena. W tym przypadku najbardziej opłaca się zakup pokrycia o jednorazowo dużym obszarze krycia, np. blachodachówka z arkusza (nawet do 9m2 krycia naraz) lub panel dachowy na rąbek. Cztery lub więcej połaci generują większe koszty przygotowania więźby, zakupu dodatkowych akcesoriów, precyzji w uszczelnianiu załamań dachu i prac na dachu. Na takim dachu bardziej opłaca się kłaść małe elementy, np. blachodachówkę panelową. Rodzaj pokrycia powoduje także różne wymagania w zakresie metod wstępnego krycia, wiatroizolacji i termoizolacji, które warto wstępnie przedyskutować z firmą budowlaną.
Fot. Blachy Pruszyński
Zakup gotowego projektu domu
W przypadku gotowego projektu architekt określa w nim m.in. rodzaj pokrycia, dopuszczalne zmiany kąta nachylenia lub sugeruje kolor dopasowany do charakteru budynku. Jeśli założenia odpowiadają warunkom zabudowy, to rozwiązanie może się okazać najbardziej opłacalne. Jeśli projekt zakłada pokrycie dachówką, a inwestor zdecyduje się na podobnie wyglądającą blachodachówkę modułową, będzie to rozwiązanie tańsze z uwagi na cenę montażu, sposób przygotowania więźby i akcesoria. Zmiana w odwrotnym kierunku, czyli z lekkiego pokrycia dachowego na cięższe, spowoduje znaczny wzrost kosztu dachu.
Fot. Blachy Pruszyński
Z gwarancją na długie lata
Materiały na pokrycie dachu wykazują różną odporność na czynniki atmosferyczne, upływ czasu, fotostarzenie czy zabrudzenia. Opłacalne pokrycie dachowe dla wielu inwestorów oznacza najlepiej dobrane z uwagi na lokalizację budynku, np. najlepsza powłoka poliuretanowa w blachodachówce modułowej w domu położonym niedaleko jeziora lub błyszcząca dachówka betonowa położona na dachu budynku usytuowanym przy ruchliwej ulicy. Zakup produktu taniego to niski jednorazowy koszt, ale wizja ponownej wymiany pokrycia nawet po 10-15 latach (np. na tyle gwarancji udzielają producenci blachodachówek z powłoką poliestrową). W długiej perspektywie czasowej najbardziej opłacalne są produkty ze średniej i wyższej półki cenowej, pochodzące od renomowanych producentów (np. blachodachówki modułowe i cięte na wymiar w powłoce PURMAT lub PURLAK mają gwarancję sięgającą 50 lat).
Na koniec, opłacalność wyboru materiału na pokrycie dachu to także dalsze koszty eksploatacji dachu. Trzeba wiec zadbać o prawidłowe uszczelnienie, ocieplenie i regularny przegląd dachu, który – bez względu na model czy producenta – należy wykonywać przynajmniej raz do roku, aby w porę wykryć potencjalne uszkodzenia i wezwać profesjonalnego dekarza do ich naprawy. Zadbane pokrycie dachowe - to się opłaca!