Serwis klimatyzacji - jak często wykonywać?
Montaż klimatyzacji to nie wszystko. Aby urządzenie działało sprawnie i dawało nam przyjemny chłód, musi być regularnie serwisowane, a każda usterka powinna być na bieżąco naprawiana. Zarówno klimatyzacja samochodowa, jak i ta, którą instalujemy w swoich domach czy biurach wymaga regularnego oczyszczania.
W samochodach - podczas wizyt w serwisie - systematycznie wymieniamy filtr kabinowy, sprawdzamy poziom czynnika chłodzącego i szczelność układu. A jak powinniśmy postępować z klimatyzacją, którą zainstalowaliśmy w domu? Kiedy zdecydować się na czyszczenie klimatyzacji? Czy zaniedbany system może powodować choroby? Sprawdź koniecznie!
Czym jest i jak działa klimatyzacja?
Odpowiednia temperatura dla człowieka to około 20 stopni Celsjusza, przy wilgotności sięgającej od 40 do 60 procent. Klimatyzator w pomieszczeniu działa na dwa sposoby - ogrzewaja je lub ochładza. Sprzęt ten pozwala również na utrzymanie stałej wilgotności we wnętrzu, a przy regularnej konserwacji usuwa także czynniki chorobotwórcze i oczyszcza powietrze.
Klimatyzator pobiera energię w jednym miejscu, by móc oddać ją w innym. Dzięki temu dochodzi do chłodzenia. Klimatyzacja składa się najczęściej z dwóch jednostek - zewnętrznej nazywanej skraplaczem oraz wewnętrznej (parownik). Obie jednostki połączone są rurami, przez które przepływa czynnik chłodzący. W skład wchodzi także sprężarka i zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego. Klimatyzacje wyposażone są też w osuszacz, którego funkcją jest pochłanianie wilgoci dostającej się z zewnątrz.
Jeżeli mamy klimatyzację działającą bardziej zaawansowanie, posiada ona najczęściej więcej niż jeden moduł wewnętrzny i wyposażona jest w wiele udogodnień, w tym sterowniki pozwalające na grzanie lub chłodzenie większej ilości pomieszczeń w tym samym czasie.
Nieczyszczona klimatyzacja - zagrożenia
Aby chłodne, przyjemne powietrze pochodzące z klimatyzacji było czyste i pozbawione drobnoustrojów, przed wylotem napotyka filtr, który usuwa kurz i zabrudzenia. Często oprócz typowych filtrów powietrza, sprzęt ten wyposażony jest także w filtr odwadniający i plazmowy, które uzdatniają powietrze.
Na filtrach jednak stopniowo dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń, a wydajność klimatyzatora wówczas zaczyna się zmniejszać. Rośnie też poziom zużycia energii i urządzenie zaczyna się obladzać, a niekiedy dochodzi nawet do tego, że nie jest ono w stanie utrzymać żądanej temperatury.
Zanieczyszczone filtry są doskonałą pożywką dla wielu drobnoustrojów, które zaczynają rozwijać się w klimatyzacji i są wdmuchiwane do wnętrza naszego domu wraz z powietrzem. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia są bakterie Legionella, która przedostając się do naszych dróg oddechowych, mogą powodować schorzenia płuc.Jak dbać o klimatyzację, by ustrzec się przed chorobami? Podstawą jest regularne czyszczenie i okresowy serwis!
Przeglądy klimatyzacji - jak często je robić?
Decydując się na montaż klimatyzacji w domu, biurze czy lokalu gastronomicznym, a także każdym innym miejscu, nie zapominajmy o regularnej konserwacji. Jak już wiemy, każdy dzień pracy sprzętu wpływa na jego czystość oraz obciążenia mechaniczne układów.
Bez odgrzybiania możemy więc przyczynić się nie tylko do nieprawidłowej pracy klimatyzatora, ale również do problemów z własnym zdrowiem. Regularny serwis klimatyzacji zapewni nam długą i bezawaryjną pracę, a także wysokiej jakości powietrze.
Jak często dokonywać przeglądów klimatyzacji? Serwis klimatyzatora pracującego w warunkach domowych najlepiej wykonywać co pół roku. Natomiast jeżeli nasza klimatyzacja działa w trybie ciągłym (biura, lokale, galerie handlowe itp.), zaleca się dokonywać okresowych przeglądów co cztery miesiące.
Przegląd najlepiej wykonać wiosną przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, gdy temperatura na zewnątrz spada, a my korzystamy ze sprzętu rzadziej niż latem.
Co powinien obejmować serwis klimatyzacji?
Co powinien obejmować pełny serwis?
*Regularny przegląd sprzętu,
*dokładne sprawdzenie całego układu chłodniczego,
*sprawdzenie ciśnienia w układzie,
*uzupełnienie czynnika chłodzącego,
*odgrzybianie,
*naprawę lub wymianę uszkodzonych części,
*kontrolę odprowadzania skroplin,
*czyszczenie parownika, skraplacza, wentylatorów oraz komory wentylacyjnej.
Czyszczeniem i przeglądami klimatyzacji zajmują się wyspecjalizowane firmy, które w profesjonalny sposób przeprowadzają badania urządzeń i kontrolują przewody. Takie postępowanie pozwala na dobranie odpowiednich metod pielęgnacji urządzenia.
Skuteczną metodą jest szczotkowanie mechaniczne, polegające na usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą specjalnych szczotek pracujących na bardzo szybkich obrotach. Odrywają one pył oraz kurz poprzez zasysanie się do filtra. Okresowo powinniśmy przeprowadzać też zabiegi dezynfekcji klimatyzacji za pomocą specjalnych środków. Takie działanie również powinni przeprowadzać specjaliści.
Jak dbać o klimatyzację na co dzień?
Wloty i wyloty powietrza można oczyszczać za pomocą suchych tkanin lub odkurzacza. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia, można użyć letniej wody z mydłem. Nie stosujmy żadnych środków żrących. Filtry powietrza powinniśmy oczyszczać zgodnie z wytycznymi producenta, najczęściej zaleca się tę czynność powtarzać co dwa tygodnie lub miesiąc. Niektóre klimatyzatory posiadają wbudowany wyświetlacz, na którym pojawia się informacja o konieczności oczyszczenia filtra.
Jeżeli czyszczenie nie przynosi zamierzonych efektów, należy wymienić filtr na nowy. Pamiętajmy również, że o ile samodzielnie możemy czyścić filtry, ponieważ nie są to czynności skomplikowane, o tyle okresowe przeglądy powinniśmy zlecać fachowcom, którzy wykryją każdą ewentualną usterkę i przywrócą prawidłowe działanie całego układu.
Klimatyzacja samochodowa - jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?
Wiemy już jak dbać o bezpieczne i zdrowe chłodzenie w naszych domach czy biurach. A jak dbać o klimatyzację samochodową?
Okresowy przegląd instalacji powinien odbywać się przynajmniej raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów. W przypadku jakichkolwiek problemów należy udać się do serwisu od razu po ich wystąpieniu.
Przy okazji przeglądu wymieńmy filtr kabinowy i poddajmy dezynfekcji układ, stosując ozonowanie lub ultradźwięki. Sygnałami świadczącymi o awarii systemu klimatyzacji w samochodzie mogą być: niewydajny nadmuch, nieprzyjemny zapach wydostający się z kratek nawiewów, przerwy w działaniu. Zanieczyszczenia zalegające w układzie powodują nie tylko nieprzyjemny zapach i kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, ale i wzrost hałasu pracującego systemu czy większe zużycie paliwa. Używanie klimatyzacji zapobiega parowaniu szyb w aucie. Jej zadaniem jest także osuszanie powietrza w kabinie.
Należy na bieżąco kontrolować cały układ pod względem szczelności. Kierowcy powinni używać klimatyzacji systematycznie. Regularne aktywowanie tego podzespołu zachowuje jego właściwą pracę. Należy również pamiętać, że w konstrukcji znajduje się olej. Jeżeli nie włączamy klimy przez dłuższy czas, osadza się on na ściankach, przez co nie zapewnia prawidłowego działania sprężarki. Systemy mają czujnik uniemożliwiający włączenie kompresora, gdy brakuje chłodziwa. Takie rozwiązanie chroni sprężarkę.
Prawidłowe dbanie o system klimatyzacji w aucie obejmuje dezynfekcję, wymianę filtra, regularne testowanie klimy, wymianę czynnika chłodzącego oraz regularny serwis wykonywany przez specjalistę.
Podsumowanie
Klimatyzacja chłodzi nas w upalne dni poprzez utrzymanie prawidłowej temperatury w biurze czy domu. Nowoczesne systemy jednak nie tylko dają poczucie przyjemnego chłodu w bardzo słoneczne dni, ale i zapewniają poczucie komfortu w zimie, poprzez ogrzewanie pomieszczeń.
Aby nasz klimatyzator spełniaj przypisane mu funkcje, musimy o niego należycie zadbać. Ważne jest nie tylko regularne oczyszczanie filtra, ale i okresowy serwis wykonywany przez specjalizujące się tym firmy. W przypadku klimatyzatorów domowych powinien on odbywać się co pół roku. Jeżeli nasza klima jest intensywnie eksploatowana, np. w biurach czy lokalach, przegląd powinien odbywać się co cztery miesiące.