Do jakich pomieszczeń pasują dywany perskie?

Podziel się:
Perskie dywany mogą nadać niepowtarzalny charakter Twojemu mieszkaniu. Czym się charakteryzują i w jakich pomieszczeniach będą wyglądać gustownie?

Perski dywan — relikt z przeszłości czy najmodniejszy element wystroju wnętrza tego sezonu? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, gdyż dywany perskie cechują się bogatym wzornictwem i z pewnością nie nadają się do każdego współczesnego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że dywany te powinny odejść do lamusa!

Warto podkreślić, że w przypadku dywanów inspirowanych orientalnymi wzorami granica między pięknem a tandetą (czy wręcz brzydotą), jest bardzo cienka. Aby zaaranżować pomieszczenie, stosując się do zasad dobrego smaku, należy zapoznać się z charakterystyką tego typu dywanów oraz stosować się do pewnych zasad wnętrzarskich — w ten sposób nasz salon czy sypialnia nie będzie wyglądać kiczowato, lecz stylowo.

REKLAMA:

Brzmi intrygująco, prawda? Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy dywan perski nie będzie przypadkiem idealnie pasował do Twojego mieszkania, zajrzyj na https://dywanyalladyn.pl/pl/20-dywany-perskie i przejrzyj bogatą ofertę oryginalnych dywanów perskich.

perski dywan
 

Tradycyjne dywany perskie — pochodzenie

Oryginalne perskie dywany pochodzą z Iranu, niegdyś nazywanego Persją. Sztuka tkania i barwienia jest tam kultywowana od wielu wieków. Nawet dziś, będąc w irańskim mieście, możemy zaobserwować mnogość sklepów z dywanami oraz załadowane nimi dostawczaki pędzące na bazar.

Nie wszyscy wiedzą, że dywany perskie dzielą się na różne style, które podyktowane są historią i kulturą miasta, z jakiego pochodzą. W wielu przypadkach nawet sposób tkania jest charakterystyczny dla danej miejscowości. Wzór, kolor i wykonanie — wszystko to jest odzwierciedleniem kultur irańskich plemion. Dywany perskie biorą swoje nazwy od miast, w których zostały wyprodukowane: Gabbeh, Tabriz, Beludż, Bidżar, Keshan oraz wiele innych.
Kraj pochodzenia ma znaczenie, dlatego jeśli interesują nas dywany orientalne, należy pamiętać, że te pochodzące z Turcji bądź Afganistanu nie są oryginalnymi dywanami perskimi!
 

Perskie dywany i ich charakterystyka

Dywany perskie wykonywane są z grubych węzłów wełnianych o splocie asymetrycznym (zwanym również perskim). Stosowane, choć rzadziej, są także węzły tureckie. Dywany wykonane z wełny oraz jedwabiu są milsze w dotyku, ale są również droższe, gdyż jedwab to materiał dużo szlachetniejszy i cenniejszy. Możemy się dziś spotkać także z dywanami perskimi z bawełny — te są lżejsze i cieńsze.

Kolory dywanów perskich uzyskuje się dzięki naturalnym barwnikom roślinnym — z łupin, obierków i liści. Najczęściej występującymi kolorami są: ciemny brąz, czerwień, kremowy, zielony i niebieski.

Ręcznie tkane dywany perskie cechują się bogatym, typowo wschodnim wzornictwem. Bardzo popularne są motywy roślinne, czyli różnego rodzaju liście oraz kwiaty. Nie brakuje także figur geometrycznych. Często w centralnym miejscu widnieje medalion jako symbol słońca bądź oka, wokół którego utkane są pozostałe wzory. Cechą charakterystyczną tych dywanów jest zachowana symetria wzorów (choć oczywiście występują wyjątki).

dywany z wełny
 

W jakim pomieszczeniu dywan perski będzie się dobrze prezentował?

Dywany perskie wielu z nas kojarzą się z czasami PRL-u i modą, która wtedy panowała. Niemal w każdym mieszkaniu obowiązywał wystrój ze znienawidzoną dziś boazerią i ciężką meblościanką, a do tego ten dywan... Nie dziwi fakt, że na samą myśl o tym wzdrygamy się ze zdegustowaną miną — w końcu co za dużo to niezdrowo, a przebywanie w tak urządzonym salonie było po prostu przytłaczające.

Miłośnicy mody retro, sklepy wnętrzarskie oraz sklepy vintage próbują dziś odczarować ten trend i pokazać, że perskie dywany nawet dziś mogą robić furorę. Przechodząc do meritum, czas zmierzyć się z wyzwaniem i dopasować dywan perski do odpowiedniego wnętrza.
Pokój w stylu retro

Na pierwszy rzut coś, co znamy bardzo dobrze, ale w unowocześnionej wersji. Jeśli dobrze czujesz się we wnętrzu rodem z lat 60., idź za ciosem! Najpierw należy zająć się bazą, czyli podłogą i ścianami. Najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana, a konkretnie parkiet ułożony w jodełkę lub wzór koszykowy. Jeśli chodzi o ściany, to powinny one być tłem dla roślin i dekoracji. Kolor? Jak najbardziej naturalny, nic krzykliwego — sprawdzi się tu biel oraz zgaszona zieleń. Tak przygotowany "podkład" jest polem do popisu dla ekscentrycznych mebli i nietuzinkowych dodatków. Warto zajrzeć do piwnicy oraz przeglądnąć oferty w internecie, bo dziś niemal w każdym sklepie internetowym można natknąć się na perełkę w stylu retro. Kultowe fotele i krzesła z PRL-u możesz kupić na internetowej aukcji, od prywatnych sprzedawców. Dywan perski będzie w takim miejscu zarówno stylowym, jak i autentycznym dla motywu przewodniego dodatkiem.

retro pokój
 

Wnętrze boho

Dziś szczególnie lubianym nurtem designu jest boho. Dużo drewna, rośliny, jasne kolory i miękkie faktury to cechy charakterystyczne tego stylu. Chodzi o to, żebyśmy się czuli komfortowo i przytulnie. Na co zwrócić uwagę projektując takie wnętrze? Przede wszystkim na to, by ściany były pomalowane na jasne kolory, a podłogi — drewniane. Ważne jest światło, dlatego na oknach powieś delikatne, niemal przezroczyste białe firanki; wieczorami zaś sprawdzą się duże świece i lampiony. Drewno oraz wiklina to sztandarowe elementy, jednak nie wolno zapomnieć o miękkości. W tym pomogą nam tekstylia, najlepiej w kolorach ziemi; mile widziane są również etniczne wzory. Dywan perski będzie idealnym dopełnieniem całej układanki. Aby uniknąć niechcianego, brzydkiego efektu, dywan powinien wpasowywać się w kolorystykę pozostałych elementów. Jeśli więc w pokoju dominują takie kolory jak biel, żółty i kremowy, dywan nie powinien wykraczać poza tę kolorystykę — czerwony, niebieski lub granatowy mógłby być w tym przypadku zbyt ryzykowny.

styl boho
 

Styl etniczny

Etniczny charakter wnętrza to rozwiązanie dla odważnych. W pewnej mierze styl ten pokrywa się ze stylem boho: umiłowanie drewna, dużo roślin i tekstylia. Jednak w tym przypadku wszystko jest bardziej kolorowe i egzotyczne. Meble i podłogi zazwyczaj wykonane są z ciemnego drewna. Światło dzienne nie jest aż tak pożądane, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić grubsze firany i zasłony. Rozmiar doniczek i samych roślin jest większy. Skupiamy się trochę na tym, aby stworzyć domową, aczkolwiek tropikalną atmosferę. Na ciemnym tle świetnie prezentują się żywe kolory: fuksja, pomarańcz, czerwień, a także złoto. Wchodząc do przedpokoju, salonu czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia w stylistyce etnicznej powinniśmy się poczuć jak na egzotycznych wczasach w gustownym apartamencie. Dywany orientalne będą tu idealnym dodatkiem.

pokój egzotyczny
 

Perski dywan w Twoim domu — o czym pamiętać

Projektując wnętrze, przede wszystkim powinieneś określić jego charakter i styl. Sam dywan nie sprawi, że będzie ono piękne i wyjątkowe. Jeśli już wiesz jakiego efektu oczekujesz, zadaj sobie pytanie, czy dywan perski będzie pasował. Podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu może być zgubne i nawet jeśli dywan w sklepie prezentuje się pięknie, nie oznacza to, że równie pięknie będzie wyglądał w Twojej sypialni.

Nie działaj po omacku i nie szalej z liczbą kolorów. Także z dodatkami powinieneś się ograniczyć, przynajmniej na początku. Dywany perskie są bogato zdobione. Jeśli położysz taki dywan w pomieszczeniu pełnym bibelotów, otrzymasz efekt bałaganu. To samo tyczy się kolorów — połączenie więcej niż czterech w jednym pokoju może być kłopotliwe.

Perskie dywany to swego rodzaju dzieła sztuki, zasługują więc na to, aby znajdowały się w centralnym miejscu, np. pod stolikiem kawowym lub przed łóżkiem. Warto pamiętać, żeby przestrzeń wokół dywanu była jak najmniej zagracona oraz aby meble nie "gryzły się" z nim. Czasami mniej znaczy więcej, dlatego nie upieraj się koniecznie przy dywanie o dużych rozmiarach — nawet mniejszy z pewnością będzie widoczny.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#wnetrza #poradnik #Dekoracje i dodatki we wnętrzu

Więcej tematów: