Panelówki – jaki rodzaj blachodachówek panelowych znajdziemy w ofertach firm budowlanych?

Podziel się:
Nowoczesną wersją blachy ciętej na miarę, jest szybka i wygodna w montażu blachodachówka panelowa. Posiada ona bardzo wiele zalet m.in. wyróżnia się trwałością, stosunkowo niewielkimi wymiarami, a także dostępna jest w szerokim wachlarzu kolorów, powłok i przetłoczeń. Wszystko to sprawia że, każdy inwestor bezproblemowo dopasuje ten rodzaj blachy do elewacji swojego domu. Jednak warto wiedzieć, jakie możliwości i ograniczenia otrzymamy przy wyborze tego pokrycia dachowego.

Panelówki – jaki rodzaj blachodachówek panelowych znajdziemy w ofertach firm budowlanych?

Co je wyróżnia?

Blachodachówki panelowe dostępne są w formie niewielkich modułów, które dopasowując się do siebie, tworzą określony wzór. Wielkość paneli może nieznacznie różnić się w zależności od modelu lub producenta, mimo to wciąż pozostają łatwe w transporcie, przenoszeniu i docinaniu.

Blachodachówki panelowe, dzięki pewnej dowolność w przetłoczeniach, mogą tworzyć wyjątkowe efekty np. imitować gont drewniany, dachówkę profilowaną lub płaską. Jednak, aby cieszyć się pięknym pokryciem dachowym jak najdłużej, należy wybrać odpowiednią powłokę ochronną.

Panelówki – jaki rodzaj blachodachówek panelowych znajdziemy w ofertach firm budowlanych?
Najwyższą ochronę zapewnią powłoki poliuretanowe, których przykładem mogą być PURLAK i PURMAT firmy Blachy Pruszyński lub powłoki hybrydowe łączące w sobie poliester i poliuretan. Stanowczo mniej trwała będzie powłoka poliestrowa, zapewniająca mniejszą ochronę przed korozją i fotostarzeniem.
REKLAMA:

Panelówki – jaki rodzaj blachodachówek panelowych znajdziemy w ofertach firm budowlanych?

Blachodachówki jedno i dwumodułowe – na co się zdecydować?

Przeglądając modele blachodachówek panelowych, łatwo jest się zorientować, że różnica miedzy niektórymi modelami polega na wizualnym podziale panelu na dwa lub jeden rząd, które odpowiadają ułożeniu dachówek na pokryciu. Oba warianty znajdziemy w ofercie firmy Blachy Pruszyński. Dostępne modele jednomodułowe to np. PŁASKA PLUS i REGLE, natomiast przykładem dwumodułowych mogą być FIORD, SZAFIR i LOARA.

Panelówki – jaki rodzaj blachodachówek panelowych znajdziemy w ofertach firm budowlanych?
Podczas wyboru paneli dwu- lub jednomodułowych warto zwrócić uwagę na znaczące różnice funkcjonalne:
- Blachodachówki dwumodułowe są szybsze w montażu, dzięki większej powierzchni krycia.
- Panele jednomodułowe mogą mieć mniejsze przetłoczenia lub nie mieć ich wcale. Wynika to z ich mniejszych rozmiarów, które zmniejszają ryzyko powstania odkształceń na skutek montażu lub zmiany temperatur.
- Przy wyborze blachodachówki jednomodułowej, dostępnych jest mniej rodzajów powłok ochronnych.

Montaż blachodachówek jednomodułowych i dwumodułowych – czym się różni?

Różnice w montażu blachówek panelowych wynikają z ich niewickich rozmiarów. Ponadto inaczej wygląda instalacja pokryć jedno- i dwumodułowych. Szczegółowe opisy ich montażu można znaleźć m.in. na stronach producentów pokryć blaszanych. Zasadnicze różnice przy instalacji dotyczą:
- Rozstawu łat, który musi być dostosowany do długość paneli (np. FIORD 350 mm, PŁASKA PLUS 320 mm, REGLE 370 mm)
- Obróbki przy okapie – pokrycia jednomodułowe powinny być przymocowane do listwy zaczepowej odpowiednią metodą tzw. obróbką w rynnę.
- Sposobu układania paneli – blachodachówkę dwumodułową można ułożyć na 3 sposoby: od prawej lub lewej strony oraz na zakładkę. Natomiast panele jednomodułowe wymagają montażu od prawej lub lewej, z zachowaniem pewnego przesunięcia, aby nie powstały poprzeczne linie na dachu, które zniszczą całą jego estetykę.
- Montażu wentylacyjnej łaty okapowej – jej zadaniem jest ułatwienie przepływu powietrza, znajdującego się pod połacią. W wypadku blachodachówek jednomodułowych nie ma możliwości instalacji tego systemu.

Blachodachówki jedno-,czy dwumodułowe stawiają pewne możliwości i ograniczenia inwestorom. Dlatego warto skonsultować się z firmą dekarską, która ma doświadczenie w budowaniu dachów o blaszanym pokryciu. Podczas spotkania należy im przedstawić swoje oczekiwania, sposób wykorzystania poddasza, lokalizację i styl wykończenia domu. Dzięki tym informacjom dekarz będzie w stanie wykluczyć pewne modele pokryć, a zaprezentuje te najbardziej je spełniające.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#dachy #panele #blachy_pruszynski #dach #budowa #dach_skosny #poradnik #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: