Jak stworzyć nastrojowe oświetlenie ogrodu?

Podziel się:
Rodzaje oświetlenia ogrodowego ➢ Jak rozmieścić oświetlenie w ogrodzie? ➢ O czym pamiętać przy wyborze lamp do ogrodu? Sprawdź koniecznie!

Fot. KS Fot. KS


Piękny ogród wymaga odpowiedniej oprawy. Aby móc się nim cieszyć także po zmroku, należy zadbać o nastrojowe oświetlenie ogrodowe. Lampy zewnętrzne pozwolą podzielić przestrzeń wokół domu i ogrodu pod względem funkcjonalnym, jak i nawiązać do aranżacji całej posesji. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak stworzyć nastrojowe, a zarazem funkcjonalne oświetlenie wokół domu.

 

 

Oświetlenie zewnętrzne - rodzaje lamp ogrodowych

Asortyment oświetlenia ogrodowego jest na tyle szeroki, że na pewno znajdziemy odpowiednie lampy zewnętrzne, które będą pasować do naszego wymarzonego ogrodu. Wymienione poniżej lampy to tylko kilka popularnych rozwiązań stanowiących niewielki wycinek dostępnych opcji. Wśród oferowanych produktów znajdą się zarówno nowoczesne lampy ogrodowe, jak i te w klasycznym wydaniu. Ciekawe propozycje lamp ogrodowych możesz znaleźć na stronie https://www.salonled.pl/pl/66-lampy-ogrodowe-led.

REKLAMA:

 

 

 

Lampy wiszące

Lampy wiszące można zamontować w strefie wypoczynkowej, ze stołem - przy pergoli albo markizie osłaniającej część tarasu. Lampy ogrodowe wiszące przypominające lampiony lub girlandy to idealny dodatek do balkonu, altany czy na taras urządzony w stylu prowansalskim, orientalnym lub romantycznym.

 

 

 

Kinkiety ogrodowe

Kinkiety to jeden z najbardziej tradycyjnych rodzajów oświetlenia. Instaluje się je przy ścianie, do wyboru są dwa warianty - płaskie lampy z niewidocznym montowaniem oraz lampy odstające od ściany (oprawa zwisa z profilowanej podstawy lub odstaje od ściany pod danym kątem). Kinkiety zewnętrzne o większej mocy można montować w sporej odległości od siebie, a te o mniejszej mocy w krótszych odstępach.

 

 

 

 

Lampy ogrodowe stojące

Lampy stojące to między innymi słupki oświetlające ścieżki i minimalistyczne latarnie ogrodowe wkomponowane w kostkę brukową.

 

 

 

 

Zasilanie oświetlenia zewnętrznego

Jeżeli chcesz skorzystać z energooszczędnych źródeł światła, polecamy wybrać oświetlenie zewnętrzne LED lub solarne.

 

 

 

 

Lampy ogrodowe LED

Żarówki LED pobierają kilkukrotnie mniej prądu od tradycyjnych żarówek, a co więcej - odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością. Oświetlenie ogrodowe LED 12 V charakteryzuje się niskim napięciem zasilania, co bezpośrednio przekłada się na ich bezpieczne użytkowanie. Źródła światła LED idealnie pasują do nowoczesnych ogrodów.

 

 

 

 

Lampy solarne

Lampy solarne zupełnie nie potrzebują podłączenia do instalacji elektrycznej. Modele solarne są najtańszym w eksploatacji oświetleniem ogrodowym, gdyż czerpią energię ze światła słonecznego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dbaniu o środowisko naturalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się do miejsc zacienionych w ciągu dnia. Szczególnie polecamy oświetlenie solarne LED - oświetlenie ogrodowe tego typu ładuje się promieniami słonecznymi szybciej i świeci dłużej niż zwykłe lampy solarne.

oświetlenie ogrodu

 

 

 

 

Jak rozstawić oświetlenie ogrodowe?

Lampy w ogrodzie powinny być tak rozstawione, aby światło zapewniało bezpieczeństwo poruszania się po posesji. Rodzaj źródła światła i jego natężenie powinny być dostosowane do konkretnej przestrzeni. Ogród w stylu klasycznym lub tradycyjnym lepiej będzie się prezentować, jeżeli zostanie oświetlony łagodnym światłem, natomiast do nowoczesnych aranżacji bardziej pasuje światło o większym natężeniu i nietypowej barwie.

 

 

 

 

Wejście do domu i podjazd

Przy wejściu do domu i przy schodach prowadzących do drzwi wejściowych warto postawić lampę ogrodową, a także odpowiednio oświetlić podjazd. Dobrym pomysłem jest zamontowanie lampy z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu - pozwoli ona na zaoszczędzenie energii, a ponadto nie będzie tak uciążliwa dla sąsiadów, jak stałe oświetlenie. Do oświetlenia podjazdu polecane są oprawy najazdowe - są wytrzymałe i odporne na wysokie obciążenia. W tej części działki możemy także użyć halogenu z czujnikiem ruchu, ale musimy pamiętać o jego odpowiednim ustawieniu - powinien się włączać dopiero podczas wjazdu na teren posesji. Również jego czułość nie powinna być zbyt duża - czujnik nie powinien się włączać, jeżeli przez podjazd przebiegnie małe zwierzę.

 

 

 

 

Ścieżki

Absolutnie niezbędne jest oświetlenie chodnika i strefy wypoczynkowej. Świetnie sprawdzą się tu słupki oświetleniowe i latarnie ogrodowe - rozjaśnią stanowisko do grillowania i ogrodowe ścieżki. Jeżeli chcemy wprowadzić do naszego ogrodu romantyczny nastrój, polecamy szczególnie wiszące lampki solarne w kształcie kolorowych girland. W przypadku dużej powierzchni świetnie sprawdzi się lampa ogrodowa stojąca z kilkoma latarniami. Jest to źródło światła, które zapewnia doskonałą widoczność na sporym terenie.

 

 

 

 

Podświetlanie roślin

Posiadasz w swoim ogrodzie wyjątkowe rośliny i chcesz je podświetlić? Możesz skierować na nie reflektor zewnętrzny o niewielkim natężeniu światła. Reflektor można postawić zarówno z przodu, jak i z tyłu rośliny - jest to uzależnione od efektu jaki chcesz osiągnąć. Ciekawym rozwiązaniem są także podświetlane donice ogrodowe - to zarówno ciekawa ozdoba nowoczesnego tarasu, jak i sposób na wyeksponowanie rośliny.

 

 

 

 

Jakie funkcje muszą spełniać lampy zewnętrzne?

Kupując lampy ogrodowe, należy pamiętać o kilku aspektach. Oświetlenie powinno być energooszczędne, praktyczne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Lampa zewnętrzna metalowa powinna być wykonana z materiału odpornego na korozję i szkodliwe działanie warunków pogodowych.

Podstawową funkcją lamp ogrodowych jest praktyczne zastosowanie, czyli oświetlenie posesji po zachodzie słońca. Idealnie jest, jeżeli są wyposażone w czujniki ruchu - dzięki temu świecą tylko wtedy, gdy ktoś jest w pobliżu. Pełnią także funkcję dekoracyjną - dzięki lampom zewnętrznym możemy wprowadzić do ogrodu odpowiednią atmosferę i stworzyć niesamowite kompozycje świetlne.

 

 

 

 

Stopień ochrony

Lampy ogrodowe są nieustannie wystawione na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Śnieg, deszcz, mróz i kurz mogą doprowadzić do uszkodzenia lamp. W związku z tym, przy zakupie oświetlenia ogrodowego należy kierować się stopniem ochrony (IP). Najczęściej możemy się spotkać z takimi oznaczeniami:
*IP20: Odporny na kurz
*IP21: Ochrona przed pionowo padającymi kroplami wody (z kondensacji)
*IP23: Odporny na spadające strugi wody
*IP44: Odporny na rozbryzgującą się wodę
*IP54: Odporny na krople padające pod dowolny kątem ze wszystkich stron (deszcz) i pyłoszczelny
*IP65: Odporny na strumień wody z dowolnego kierunku
*IP67: Pyłoszczelny i odporny na zanurzenie pod wodą przez 30 minut
*IP68: Pyłoszczelny i odporny na ciągłe zanurzenie pod wodą (idealne do podświetlenia oczka wodnego)

 

 

 

 

Nastrojowe oświetlenie ogrodu - podsumowanie

Dzięki multum różnych lamp ogrodowych dostępnych na rynku stosunkowo łatwo można znaleźć modele najlepiej pasujące do stylu budynków i aranżacji ogrodu. Chcąc stworzyć nastrojowe oświetlenie, należy postawić na żarówki o ciepłej barwie światła - świetnie sprawdzą się tutaj te wykonane w technologii LED, z możliwością sterowania intensywnością oświetlenia. Takie rozwiązanie pozwoli dostosowywać oświetlenie do różnych sytuacji.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#ogrody #poradnik #Pomysł na ogród

Więcej tematów: