Akcesoria służące do zasłaniania okien czy drzwi balkonowych od dawna pełnią ważną funkcję w domu. Polska gościnność to jedno, a potrzeba prywatności w swoich własnych czterech ścianach, to drugie. W tym celu właśnie — aby stworzyć pożądaną atmosferę intymności — tak często wieszamy na oknach firany i zasłony, a także montujemy żaluzje. Od pewnego czasu te ostatnie są jednak wypierane przez rolety okienne.
Być może właśnie zastanawiasz się, dlaczego ludzie coraz chętniej sięgają po rolety okienne. Będziesz mógł dowiedzieć się tego z naszego poradnika. Poza tym sprawdzimy, jakie są rodzaje rolet okiennych. Przeczytaj!
Rolety okienne — co powinieneś wiedzieć na ich temat
Wydawać by się mogło, że zapewniają one jedynie prywatność — w końcu zasłaniają okna i przez to uniemożliwiają ciekawskim zaglądanie do wnętrza naszego mieszkania. Otóż ten czysto praktyczny aspekt to nie wszystko! Rolety pełnią również rolę dekoracyjną i są bardzo funkcjonalne także jeśli chodzi o zapewnienie ochrony przed słońcem, a co za tym idzie — przed nagrzewaniem się pomieszczenia.
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych rodzajów rolet, warto wspomnieć, że istnieje ich naprawdę spory wybór. Bogatą ofertę ma Okno-Best, firma działająca na terenie województwa podkarpackiego oraz małopolskiego.
Rodzaje rolet okiennych
Zasadniczo rolety okienne dzielą się na dwa rodzaje, zewnętrzne i wewnętrzne. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Rolety okienne zewnętrzne
Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy rolety podtynkowe, nadprożowe, nakładane i elewacyjne.
Rolety podtynkowe
Jest to rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania domu, ponieważ te rolety montuje się do wnęki nadproża, dzięki czemu są niemal niewidoczne na elewacji. Gwarantują wysoką ochronę cieplną, mają wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej i doskonale zabezpieczają przed włamaniami.
Rolety nadprożowe
Rolety nadprożowe nazywane są także roletami RKS, a ich montaż musi być uwzględniony w momencie, gdy budynek jest projektowany. Skrzynka montowana jest w nadprożu okna, (jest więc schowana w elewacji), które wykonane jest ze specjalnego, zbrojonego styropianu. Tego typu rolety pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła.
Rolety nakładane
Te rolety (zwane też nadstawnymi lub naokiennymi) są nakładane bezpośrednio na ramę okna i przytwierdzane do wnęki okiennej. Proces montażu powinien być przeprowadzony, zanim zamontowana zostanie stolarka okienna, dlatego decyzję podejmuje się na etapie projektowania budynku lub podczas wymiany okien. Skrzynka rolety jest umieszczana we wnęce pod nadprożem, dzięki czemu pozostaje niewidoczna. Rolety nadstawne mogą być sterowane elektrycznie, zapewniają też dobrą izolację termiczną i akustyczną.
Rolety elewacyjne
Za najbardziej popularne, łatwe w montażu i jednocześnie najtańsze uznaje się rolety elewacyjne, znane też jako rolety standardowe lub natynkowe. Skrzynki tych rolet — dostępne w różnych kształtach — montuje się na elewacji nad oknem lub we wnęce okiennej. Niektóre warianty są wyposażone w pancerz ocieplany, dzięki któremu zapewniają dodatkową izolację termiczną. Niestety, widoczna skrzynka powoduje, że wiele osób uważa ten typ rolet za opcję najmniej estetyczną, a także zmniejszającą widoczność w oknach.
Dlaczego wybiera się rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne są chętnie wybieranym akcesorium. Ich głównym zadaniem jest ochrona prywatności mieszkańców; zapobiegają też nadmiernemu wnikaniu promieni słonecznych. W zimie rolety ograniczają utratę ciepła, dzięki czemu mieszkanie się nie wychładza. Kwestie akustyczne to kolejna zaleta takiego akcesorium. Co więcej, skutecznie redukują one poziom docierającego do wnętrza pomieszczenia hałasu.
Jeśli chodzi o sterowanie, istotne jest również to, że rolety zewnętrzne występują w wersjach manualnych, jak i elektrycznych. Zakłada się, że rolety wyposażone w silniki elektryczne są wygodniejszym rozwiązaniem, gdyż można je połączyć np. ze sterownikiem czasowym czy czujnikiem zmierzchowym.
Rolety zewnętrzne można znaleźć także w wielu wariantach kolorystycznych pozwalających zachować wysoką estetykę.
Rolety okienne wewnętrzne
Jak sama nazwa wskazuje, te rolety umieszcza się wewnątrz mieszkania. Zapewniają domownikom prywatność, chronią pomieszczenia przed zbyt intensywnym nagrzewaniem, a także często pełnią funkcję dekoracyjną.
Rolety wewnętrzne dzielimy głównie ze względu na rodzaj konstrukcji. Wyróżnia się rolety zwijane, rzymskie, austriackie, a także rolety plisowane, czy dzień-noc.
Rolety zwijane
Inaczej nazywane ekranowymi. Najczęściej wyposażone są w specjalny łańcuszek, dzięki któremu możemy je zwijać. Są bardzo popularne ze względu na dużą uniwersalność. Występują w różnych wersjach — możemy wybrać produkty wolnowiszące lub kasetowe, które są osadzone na prowadnicach, przez co pozostają w tej samej pozycji niezależnie od zmieniających się okoliczności (np. uchylenie okna, podmuchy wiatru). Niektóre rolety montuje się w sposób nieinwazyjny, inne zaś wymagają dość poważnej ingerencji w strukturę ramy okna.
Rolety rzymskie
Są mniej popularne, ale przyciągają uwagę dekoracyjnością. Doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla zasłon czy firan, zwłaszcza jeśli powierzchnia ściany wokół okna jest mała i nie stwarza zbyt wiele pola do aranżacyjnego popisu. Podczas ich podnoszenia (za pomocą sznurka lub łańcuszka), na roletach tworzą się poziome zakładki. Wyróżniają się prostym montażem, dzięki czemu wymiana rolet nie stanowi większego problemu. Świetnie pasują zarówno do eleganckiego wnętrza, w którym stworzą kameralny nastrój, jak i do pokoju dziecięcego, gdzie zapewnią sprzyjający odpoczynkowi półmrok. Rolety rzymskie znaleźć można w trzech wersjach: z prostą falbaną, z falbaną falowaną, jak i bez falbany.
Rolety austriackie
Są one jeszcze bardziej ozdobne i efektowne niż rolety rzymskie — gdy zostaną opuszczone, wyglądem przypominają zasłony okienne, zakończone ozdobnymi fałdami, natomiast podczas zwijania przywodzą na myśl kurtynę teatralną, z charakterystycznymi pionowymi marszczeniami.
Rolety weneckie
To kolejna propozycja dla tych, którzy szukają ozdobnych rozwiązań. Rolety weneckie charakteryzują się tym, że układają się w atrakcyjne wizualnie poziome fałdy, a podczas podnoszenia, tworzą stylowe, romantyczne bufy.
Rolety plisowane, odpowiednie również dla okien dachowych
Są to chętnie wybierane uniwersalne rolety wewnętrzne, stosowane także w przypadku okien dachowych. Podczas składania przybierają kształt harmonijki. Dzięki możliwości przesuwania tkaniny zarówno od dołu, jak i od góry, możesz zasłonić dowolny fragment okna. Dzięki niezwykłej funkcjonalności rolet plisowanych można je zamontować nawet na oknach o nietypowych kształtach.
Rolety dzień-noc
Jest to bardzo chętnie wybierane akcesorium. Rolety dzień-noc wykonane są z pasów materiału, pomiędzy którymi są transparentne przerwy. Działaniem przypominają tradycyjne żaluzje — aby regulować dopływ światła, nie trzeba podnosić materiału. Prezentują się bardzo stylowo, dlatego stanowią dobre rozwiązanie do każdego typu pomieszczenia. Bez trudu znajdziesz je w wielu wzorach, kolorach czy rozmiarach.
Rodzaje rolet wewnętrznych i zewnętrznych — materiały, z jakich się je najczęściej wykonuje
Poniżej kilka słów o tym, z jakich materiałów produkuje się różne rodzaje rolet wewnętrznych i zewnętrznych.
Rolety wewnętrzne
Zdecydowanie najpopularniejsze są rolety tekstylne. Zwijane rolety zazwyczaj wykonuje się z poliestru, a np. rzymskie z lekkich i miękkich materiałów. W zasadzie nadawać się będzie każda tkanina, która może służyć jako zasłona.
Spotkać także można rolety wykonane z papieru. Najczęściej jednak ten rodzaj materiału znajduje swoje zastosowanie w przypadku rolet plisowanych. Takie rozwiązanie na pewno wygląda oryginalnie, a zarazem estetycznie. Wadą jest jednak niska trwałość.
A może bambus? Okazuje się, że można znaleźć rolety wykonane również z tego materiału. Najczęściej będą to modele zwijane. Nie można im odmówić walorów estetycznych, jednak nie zapewnią one całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, podobnie jak nie zagwarantują całkowitej prywatności, z uwagi na prześwity.
Rolety zewnętrzne
Zdecydowanie aluminium jest materiałem, z którego najczęściej produkuje się omawiane rolety. Dzięki temu są one trwałe, stanowią skuteczną ochronę przed światłem, a także dobrze chronią przed dźwiękami z zewnątrz, nagrzewaniem się pomieszczeń czy uciekaniem ciepła z domu w zimie.
Wymienić można również rolety wykonane z folii refleksyjnej. Ich głównym zadaniem jest ochrona pomieszczenia przed nadmierną ingerencją słońca. Są one przezroczyste, lecz odbijają światło słoneczne. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre dla miejsc, w których nie zależy nam na zapewnianiu prywatności i zasłonieniu okna, a jedynie na tym, aby pomieszczenie się nie nagrzewało.
Rolety wykonywane z drewna to ostatnie, o których warto wspomnieć. Mówi się, że tak naprawdę są to drewniane żaluzje. Rozwiązanie takie zapewnia ochronę przed światłem i dostateczną prywatność. Zdecydowanie pomagają stworzyć wyjątkowy klimat i wyglądają bardzo estetycznie. Ich wadą jest to, że wymagają częstego czyszczenia, szczególnie z kurzu. Co więcej, czyszczenie wymaga przetarcia każdej listwy z osobna, co dla niektórych może być żmudnym zajęciem.
Jakie rolety wybrać?
Jeżeli chodzi o rolety zewnętrzne, polecane są zwłaszcza elewacyjne, głównie ze względu na niski koszt i łatwość montażu. Nie oznacza to, że inne rodzaje się nie sprawdzą. W przypadku rolet wewnętrznych można bardziej kierować się kwestią estetyczną, aniżeli tylko użytkową. Rolety plisowane będą dobrym rozwiązaniem w przypadku okien dachowych. Natomiast praktyczne i atrakcyjne rolety dzień-noc są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych. Podobnie jak w przypadku modeli zewnętrznych, tak i tutaj nie ma reguły dyktującej wybór — najlepiej do tej kwestii podchodzić indywidualnie i polegać na swoim guście.
Podsumowanie
Rolety to świetna alternatywa dla firan, zasłon czy klasycznych żaluzji. Jeżeli więc jesteś na etapie rozważania zmian w wyglądzie swojego mieszkania, zastanów się nad zainwestowaniem w rolety okienne. Funkcjonalność, estetyka, liczne możliwości aranżacyjne — odpowiednio dobrane rolety gwarantują to wszystko. Na brak opcji też nie możesz narzekać, rynek bowiem kusi różnorodnością wariantów i bogactwem kolorów i materiałów. Zresztą, sprawdź sam i przekonaj się, że rolety to naprawdę dobry wybór!