Sauna na podczerwień – czy jest bezpieczna?

Podziel się:
Sauny na podczerwień zdobywają sobie coraz większą popularność i jest kilka powodów, które o tym decydują. Jednym z nich ma być większe bezpieczeństwo i fakt, że w takiej saunie można skreślić kilka przeciwwskazań, które zwykle wykluczają saunowanie.

Fot. Home Garden

Fot. Home Garden

 

Sauny na podczerwień – czy są bezpieczne dla sercowców?

W przypadku klasycznych saun – tak mokrych, jak i suchych – przebyty zawał lub pewne zaburzenia pracy serca są bezwzględnym przeciwwskazaniem. Sauna na podczerwień daje jednak trochę więcej możliwości. Fakt, że sercowcy nie powinni korzystać z klasycznych saun, wynika raczej ze zwiększonego obciążenia układu oddechowego, który musi pompować gorące powietrze. W saunie IR ogrzewane są bezpośrednio tkanki, więc serce nie będzie się męczyło aż tak bardzo. To rzekłszy, trzeba zdecydowanie podkreślić, że to nie sprawia, że sauny IR stają się automatycznie zupełnie bezpieczne dla osób po zawale.

Zwykle niewielkie problemy z sercem nie będą po prostu przeciwwskazaniem bezwzględnym, choć nadal trzeba będzie zachować ostrożność. Sesje zwykle powinny być krótsze, temperatura może być ustawiona nieco niżej. Przede wszystkim jednak zawsze należy swój wybór skonsultować z lekarzem – sauny IR to rozwiązanie stosunkowo nowe i wciąż nie zostały wypracowane sztywne wytyczne, więc choć możliwości są większe niż zwykle, to warto zachować ostrożność.



REKLAMA:



Podobne zastrzeżenia można wydać, jeśli chodzi o inne choroby – niektóre będą sprawiały, że pobyt w saunie nie będzie zalecany, ale prawdopodobnie sauna na podczerwień pozwoli większej grupie osób cieszyć się przyjemnością płynącą z pobytu w saunarium

 

Czy pozytywne efekty są takie same jak po saunie mokrej?

Dowody na prozdrowotne działanie sauny są czasem kontestowane, bo i ich siła rzeczywiście bywa umiarkowana. Wiele bowiem zależy od parametrów nastawionych w saunie, w tym temperatury i wilgotności, ale też indywidualnych podatności. Można więc założyć, że niektóre osoby rzeczywiście po pobycie w saunie na podczerwień poczują się idealnie, ale ponieważ tutaj choćby mechanizm dystrybucji ciepła jest inny niż w pozostałych typach saun, można się spodziewać, że wpływ na organizm też będzie odmienny.

Na pewno jest to nadal całkiem niezły sposób na rozluźnienie mięśni czy utratę pewnej ilości wody. Sauna na podczerwień bez dwóch zdań może poprawić humor i dodać energii, ale do wiadomości na temat detoksykacji czy budowy odporności warto podchodzić z pewną dozą ostrożności – zresztą to samo dotyczy takich efektów saun suchych i mokrych.

Pamiętaj, że sauna na podczerwień ogrzewa bezpośrednio tkanki, a nie powietrze, więc wrażenia z pobytu w saunarium będą nieco inne niż te, do których przyzwyczaiły Cię choćby sauny fińskie. Najważniejsze jednak, że nadal będzie można się odprężyć i w spokoju odpocząć.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #architektura #ogrody #w ogrod #sauna #Domowe SPA #Mała architektura ogrodowa #SPA

Więcej tematów: