Okna tarasowe HS – miłość od pierwszego wejrzenia

Podziel się:
„Drzwi HS są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Do tego z energooszczędnymi pakietami szybowymi. Bardzo mi się podobają – im więcej światła w pomieszczeniu, tym lepiej”. „Po otwarciu drzwi HS nie traci się miejsca w salonie, bo to system przesuwny”. „Moja miłość od pierwszego wejrzenia, czyli drzwi przesuwne HS” – to tylko niektóre opinie, jakie można przeczytać w Internecie, napisane przez zadowolonych użytkowników na temat drzwi HS. Jakie zalety sprawiają, że chcemy mieć okna tarasowe HS? Poznajmy najważniejsze atuty HS-ów.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska

Miłość nie zna przeszkód – bezprogowe przejście

Przydomowe tarasy stwarzają możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku i zawsze, gdy mamy na to ochotę. Może to być jednak utrudnione w przypadku drzwi tarasowych z tak zwanym „zwykłym” progiem, stanowiącym barierę dla osób nie w pełni sprawnych ruchowo. Rozwiązaniem niwelującym tego rodzaju przeszkody jest próg G-U zlicowany z podłogą, który tworzy jednolitą płaszczyznę pomiędzy salonem a tarasem, pozwalając wyrównać oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny. Jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tej za oknem jest szyna jezdna, o wysokości od 4,4 mm do 15 mm, niesprawiająca żadnego problemu podczas przejścia.

Próg, którego nie widać, nazywany popularnie progiem „na zero”, to rozwiązanie, które pokochają wszyscy domownicy, a w szczególności osoby starsze lub poruszające się na wózkach, dla których priorytetem jest bezpieczne i komfortowe przejście na taras. Rozwiązanie to oczaruje także rodziców, minimalizuje bowiem możliwość potknięcia się przebiegającego dziecka.

Wielka miłość – duże i proste w obsłudze

Okna tarasowe w rozmiarze XXL, dzięki którym budynki nabierają nowoczesnego charakteru i zyskują na lekkości, bywają ciężkie. Pojedyncze skrzydło może ważyć nawet do 600 kg. HS-y są tak skonstruowane, że dzięki wyborowi odpowiedniego schematu można stworzyć z nich nawet 20-metrową szklaną ścianę i uzyskać aż czternastometrowe przejście na taras. Nic zatem dziwnego, że miłośnicy HS-ów coraz częściej decydują się na automatyzację okien tarasowych, dzięki czemu ich obsługa jest jeszcze prostsza. Do wyboru są dwa rodzaje napędów: HS Master (napęd nawierzchniowy, montowany na ramie nad oknem) lub HS ePOWER (całkowicie ukryty w skrzydle okna). Sterowanie oknami tarasowymi za pomocą pilota, a nawet telefonu to opcja, która jeszcze niedawno pozostawała w sferze marzeń. A teraz jest w pełni osiągalna.

Z miłości do komfortu – zdalne sterowanie

Zautomatyzowane HS-y w opcji podstawowej można otwierać za pomocą panelu dotykowego lub pilota. A gdy połączymy je z modułem sterującym oraz z centralą zarządzającą, wachlarz możliwości obsługi powiększy się o: telefon, tablet, a nawet sterowanie głosem. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się obsługa drzwi tarasowych za pomocą aplikacji w smartfonie – pozwala sterować drzwiami tarasowymi zdalnie, czyli z dowolnego miejsca, ale pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu. W ten sposób można skontrolować, czy wychodząc do pracy lub wyjeżdżając na wakacje, zamknęliśmy okna albo wypuścić psa do ogrodu, a potem wpuścić go z powrotem. A przed powrotem do domu można otworzyć okno, aby przewietrzyć mieszkanie.

Jednak użytkownicy drzwi HS, które nie zostały wyposażone w napęd, również nie będą mieć problemu z ich obsługą. Drzwi podnoszono-przesuwne można wyposażyć np. w element wspomagający otwieranie dużego i ciężkiego skrzydła – w HS LiftUnit, bezobsługowy mechanizm wspomagający otwieranie, który jest montowany niedaleko tylnego wózka jezdnego, przez co jest niewidoczny. Jakie ma zalety? Przy skrzydłach o masie od 200 kg do 600 kg zmniejsza siłę konieczną do podniesienia skrzydła nawet o połowę. Drzwi tarasowe otworzy więc – i bez problemu zamknie – nawet osoba mniej sprawna lub słabsza.
REKLAMA:

Rozważnie, lecz romantycznie – rozwiązania antywłamaniowe

Poczucie bezpieczeństwa to stan pożądany niemal przez wszystkich. Drzwi tarasowe HS mogą być skutecznie chronione przed włamaniem i to kolejny powód, dla którego je kochamy. Intruz z łomem w ręce może nie dać rady ich sforsować, jeśli np. są zaopatrzone w listwę przymykową, montowaną pomiędzy skrzydłami, która uniemożliwi podniesienie skrzydła.

Innym rozwiązaniem, które może pokrzyżować plany włamywacza, jest klamka do zadań specjalnych – Dirigent PZ ZA SK3 z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną BKS Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym. Po zamknięciu klamki przy pomocy klucza następuje zaryglowanie mechanizmu okucia. Dzięki tej funkcji nie da się ani unieść, ani otworzyć ruchomego skrzydła HS.

Miłość bez ograniczeń – różnorodne schematy drzwiowe

W przypadku drzwi tarasowych HS użytkownicy nie muszą się ograniczać do wyboru okien standardowych, czyli dwuelementowych. Jeśli mają takie możliwości montażowe, mogą skorzystać ze schematów okiennych składających się z wielu skrzydeł, np. sześciu (4 skrzydła jezdne i dwa stałe) albo wybrać rozwiązanie kątowe 90° i zyskać niczym nieograniczony widok w narożniku (bez pionowego słupka). A w końcu to możliwość obcowania z naturą i zacieranie granicy pomiędzy strefą mieszkalną a otoczeniem sprawiają, że w oknach typu HS zakochujemy się dosłownie – od pierwszego wejrzenia. Wnętrza domu wydają się bardziej przestronne, a im większe okna tarasowe, tym więcej światła w domu, co może pozytywnie wpływać na domowników i ich samopoczucie.

Jedni kochają drzwi tarasowe HS za to, że po otwarciu nie zabierają miejsca w salonie, inni doceniają ich design. Są też tacy, dla których najbardziej istotny jest nowoczesny wygląd domu, uzyskany dzięki przeszkleniom od podłogi niemal do samego sufitu. Jedno jest pewne – niezależnie od powodów, dla których wybieramy HS-y – to mi.in. dzięki funkcjonalności i komfortowi użytkowania zjednują one serca kolejnych użytkowników. I potrafią oczarować ich od pierwszego wejrzenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GU Polska
#okna #czytelnia #okno #w taras #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: