Jednym z nich są listwowe panele elewacyjne, trwałe i estetyczne rozwiązanie przypominające tradycyjne sidingi z drewna lub PVC, ale mające znacznie więcej zalet i dobitnie podkreślające industrialny styl budynku.
Gdzie stosuje się panele elewacyjne?
Panele ścienne (lub elewacyjne) najczęściej wykorzystywane są do obudowy ścian i fasad budynków, które pełnią funkcję reprezentacyjną. Dzięki bogatej kolorystyce osiąganej za pomocą powłok dekoracyjno-ochronnych, nadają budynkowi oryginalny wygląd, zazwyczaj nawiązujący do kolorów typowych dla marek i firm. Dlatego zazwyczaj można je spotkać w obiektach przemysłowo-handlowych, supermarketach czy halach sportowych, niemniej panele elewacyjne coraz częściej pojawiają się w projektach domów jednorodzinnych czy osiedli. W nowoczesnych budynkach mieszkalnych mogą być wykorzystane jako element dekoracji tarasu, wejścia lub patio. Warto wiedzieć, że panele elewacyjne mają również duży udział w ochronie ścian zewnętrznych przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz poprawie termoizolacyjności budynku.
Fot. Blachy Pruszyński
Jakie są rodzaje paneli elewacyjnych?
Elewacje pozwalają na wykreowanie charakteru budynku i wyróżnienie go na tle otoczenia, dlatego rynek oferuje dużą różnorodność paneli: z drewna, z produktów imitujących klinkier lub drewno, z betonu lub kamienia naturalnego oraz nowoczesne panele ze stali, które dodatkowo dobrze łączą się z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton czy aluminium. Przykładem takiego rozwiązania są panele elewacyjne PS firmy Blachy Pruszyński, wyprodukowane z blachy ocynkowanej, które dzięki zastosowaniu powłok ochronnych charakteryzują się większą odpornością na warunki atmosferyczne i nieprzeciętnymi walorami wizualnymi. Panele PS mogą być montowane w poziomie, w pionie lub ukośnie, tworząc bardzo atrakcyjną powierzchnię pozbawioną widoku łączników i utwierdzeń.
Fot. Blachy Pruszyński
Czym się kierować w wyborze stalowych paneli elewacyjnych?
Panele stalowe powinny mieć wysokiej jakości rdzeń i odpowiednio dobrane powłoki, którymi szczycą się renomowani producenci materiałów metalowych. Powłoki wykonane są z poliuretanu, poliestru lub mieszanki poliuretanowo-poliestrowej, dostępne w wielu kolorach z palety RAL, mają funkcję dekoracyjno-ochronną. Za sprawą powłok panele są odporne na efekt promieniowania UV (blaknięcie), na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku zastosowania paneli na zewnątrz ma priorytetowe znaczenie dla ich trwałości i estetycznego wyglądu. Największą trwałość zapewniają powłoki poliuretanowe i hybrydowe (jak np. PURMAT, PURLAK i PURMAX, Blachy Pruszyński). W przypadku zastosowania paneli metalowych we wnętrzu budynku, można pozwolić sobie na tańsze powłoki poliestrowe i kolory metaliczne, świetnie podkreślające styl industrialny. Można też pozwolić sobie na panele o mniejszej grubości stali, np. 0,50 mm.
W przypadku zainteresowania stalowymi panelami elewacyjnymi, np. przy budowie budynku usługowego czy domu w modernistycznym stylu, warto skontaktować się bezpośrednio z producentem, ponieważ produkty tego typu zazwyczaj docinane są na długości na indywidualne zamówienie, z pełną dbałością o zachowanie w idealnym stanie powłoki ochronnej. Producenci zwracają szczególną uwagę na specyfikę montażu i przestrzeganie zaleceń montażowych, dlatego – mimo prostoty montażu, warto zdać się na profesjonalistę.