Zabezpieczenia antywłamaniowe są obecne w 85% nowych domów w Polsce – Raport Oferteo.pl

Podziel się:

Według policyjnych statystyk liczba włamań zmalała o przeszło 80% w przeciągu ostatnich 20 lat. Zwiększył się również stopień wykrywalności tego typu przestępstw. Jednym z powodów tego trendu może być rosnąca popularność systemów antywłamaniowych. W 2021 roku odsetek nowych domów, w których zamontowane zostały takie rozwiązania, wynosił 68%. Popularyzacja tego typu instalacji wzrosła w 2022 roku. W tym okresie odsetek zabezpieczonych budynków wyniósł 85% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce przygotowanego przez Oferteo.pl.

W artykule znajdują się informacje na temat:
•    policyjnych statystyk dotyczących włamań;
•    popularności systemów antywłamaniowych;
•    rodzajów montowanych urządzeń;
•    rosnącego zapotrzebowania na usługi firm ochroniarskich.

Z danych Policji wynika, że rocznie odnotowywanych jest około 300 tysięcy włamań mniej niż pod koniec lat 90. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z zakupu systemów antywłamaniowych. Zjawisko to, mimo iż coraz rzadziej obserwowane, nadal jest obecne. W 2022 roku w samej Warszawie odnotowano około 6 600 włamań.

Polacy coraz częściej zabezpieczają swoje domy przed złodziejami

Wyjazdy na wakacje często oznaczają, że dom zostaje pozostawiony na dłuższy czas „bez opieki”. Może to być jeden z wielu powodów, dla których aż 85% inwestorów zdecydowało się na montaż instalacji antywłamaniowych w swoich nowych domach

W poprzednich latach odsetek osób, które nie montowały żadnych zabezpieczeń przed włamaniem, oscylował w okolicy 30%. Obecnie widoczny jest wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami. Zaledwie 15% inwestorów nie instalowało w domu systemów antywłamaniowych – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Najpopularniejszy jest monitoring

Najczęściej wybieraną formą zabezpieczenia przed włamaniem są kamery monitoringu. Urządzenia takie zamontowane zostały w 59% nowych domów. Co drugi z nich wyposażony został w drzwi, okna lub rolety antywłamaniowe. Podobny odsetek dotyczył montażu systemów alarmowych.

Rzadziej decydowano się na instalacje dodatkowych zabezpieczeń bram garażowych  – takiej odpowiedzi udzieliło 17% inwestorów. Niektóre osoby decydowały na bardziej kompleksowe rozwiązania. Na pełną obsługę firmy ochroniarskiej zdecydowało się 14% ankietowanych.


 
Łatwym sposobem na zabezpieczenie domu przed włamaniem może być zakup urządzeń smart home. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami stale rośnie. W 2022 roku jednymi z najczęściej kupowanych inteligentnych sprzętów były smart kamery monitoringu i systemy alarmowe. Może to być dobry wybór dla osób wyjeżdzających na wakacje, gdyż pozwalają one użytkownikowi na zdalne sprawdzenie sytuacji w domu za pomocą smartfona lub laptopa.

Więcej pracy dla ochroniarzy i monterów kamer monitoringu

Zainteresowanie zabezpieczeniem domu widoczne jest również w rosnącym zapotrzebowaniu na usługi firm ochroniarskich. Od 2 lat Oferteo odnotowuje wzrost liczby zapytań z tej kategorii.

 – Po okresie pandemii branża turystyczna odżyła, a coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy urlopowe, również te zagraniczne. Polacy chcą zabezpieczać swoje domy w tym okresie, nie dziwi nas zatem rosnące zapotrzebowanie na usługi firm ochroniarskich. Porównując najnowsze dane z pierwszej połowy 2023 roku z analogicznym okresem rok wcześniej, liczba zapytań w tej kategorii wzrosła o przeszło 70%  – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl

Podobną sytuację odnotowano w przypadku zapotrzebowania na usługi montażu systemów monitoringu. Liczba zapytań o nie wzrosła o 36% na przełomie 2021 i 2022 roku.

Źródło danych
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oferteo.pl
#wiadomości #ochrona #raport #oferteo.pl

Więcej tematów: