Komfort termiczny bez klimatyzacji? W domu z oddychającej ceramiki poryzowanej

Podziel się:

Szukając skutecznego sposobu na ochłodzenie wnętrz podczas letnich upałów, coraz częściej decydujemy się na montaż systemu klimatyzacji w domu. Warto jednak wiedzieć, że można zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń już na etapie budowy. To bardziej ekonomiczne, przyjazne mieszkańcom oraz środowisku rozwiązanie, które pozwala  utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach, nie tylko latem. Mowa o wykorzystaniu ceramiki poryzowanej do budowy ścian zewnętrznych budynku. Jej właściwości wpisują się w filozofię zdrowego domu oraz pozwalają utrzymać w nim odpowiedni mikroklimat przez cały rok. 

 

 

Komfort termiczny w pomieszczeniach jest istotnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Optymalna temperatura wewnątrz budynków to według WHO zakres od 18 do 20 stopni Celsjusza[1]. Niestety, w upalne dni, których ostatnio w naszej szerokości geograficznej jest coraz więcej w roku, wiele domów i mieszkań nie spełnia tego warunku, co skłania ludzi do poszukiwania rozwiązań, które pomagają ochłodzić wnętrza. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest instalacja klimatyzacji. Według najnowszego Barometru Usług stworzonego przez portal Oferteo, tylko w pierwszym kwartale br., liczba zapytań o usługi związane z montażem tego typu urządzeń w Polsce wzrosła o 113 proc. w porównaniu z rokiem 2022.[2] Jednak należy pamiętać, że klimatyzacja nie jest tutaj idealnym rozwiązaniem. Większość z tych urządzeń wykorzystuje do chłodzenia energię elektryczną pochodzącą z węgla, a co za tym idzie, zwiększa emisję CO2 do atmosfery. Dodatkowo urządzenia pochłaniają energię, która znacząco podnosi rachunki. Warto zatem znaleźć ekologiczną alternatywę zanim dopadną nas upały.

Dlaczego dom się przegrzewa? 

Przegrzewanie się domu to złożony problem, który może wynikać z różnych czynników, jednak trzy z nich są szczególnie istotne i warto poświęcić im uwagę.

Pierwszy związany jest z wykonaniem budynku i użytymi materiałami. To one wpływają na właściwości termoizolacyjne obiektu oraz zdolność jego przegród (ścian, okien, drzwi, dachu, czy stropów) do utrzymywania optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Źle skonstruowana bryła, występowanie mostków termicznych (miejsc przez, które ucieka ciepło), a także brak odpowiedniego zabezpieczenia termoizolacyjnego murów i dachu przed czynnikami atmosferycznymi, powodują, że latem, gorące powietrze z łatwością przedostaje się do pomieszczeń, podnosząc tym samym temperaturę wewnątrz domu. Zimą natomiast przyczynia się to do utraty ciepła.

Kolejnym problemem jest niewłaściwa bądź niewystarczająca wentylacja budynku. W związku z nieefektywnym systemem wymiany powietrza oraz brakiem możliwości jego filtracji, ciepło gromadzi się w pomieszczeniach i powoduje wzrost temperatury, a także wilgoci w domu. Może to powodować nie tylko dyskomfort termiczny, ale także przyczyniać się do powstawania grzybów i pleśni na ścianach, które z kolei szkodzą mieszkańcom: są przyczyną alergii i złego samopoczucia. Osoby przebywające w słabo wentylowanych pomieszczeniach mogą odczuwać zmęczenie, senność, czy problemy z koncentracją. 

Oprócz niewłaściwej termoizolacji i wentylacji, istnieje trzeci ważny powód przegrzewania się domu – duże przeszklenia, szczególnie te umieszczone w części południowej. Tego typu rozwiązania często stosuje się w domach energooszczędnych, by w okresie zimowym, pozyskać dodatkową energię do ogrzania pomieszczeń. Jednak w okresie letnim, wraz ze światłem słonecznym wnika do domu także ciepło. Niewłaściwa grubość i budowa okien a co za tym idzie zbyt wysoki parametr U okien, a także brak zadaszenia, markiz, czy rolet zewnętrznych powoduje bezpośrednią ekspozycję pomieszczenia na promienie słoneczne , co dodatkowo przyczynia się do podnoszenia temperatury we wnętrzu budynku. 

Jak radzić sobie z wysoką temperaturą w domu?

Żeby zminimalizować problem przegrzewania się domu latem, a także ograniczyć konieczność stosowania klimatyzatorów trzeba w odpowiedni sposób zaprojektować budynek i wybrać takie materiały, które wspomagają naturalne procesy dyfuzji pary wodnej a w przypadku ścian murowanych na tradycyjne „mokre” zaprawy, także osuszania. Należą do nich szczególnie wyroby z ceramiki poryzowanej, które w formie pustaków wypełnionych wełną mineralną lub ocieplonych tym naturalnym materiałem zachowują swoje właściwości paroprzepuszczalne i wspomagają procesy chłodzenia latem i utrzymania ciepła zimą. Podobne właściwości mają także inne ceramiczne produkty, jak cegły elewacyjne, czy dachówki. Ich głównym składnikiem jest glina, dzięki czemu są przyjazne dla natury i w użytkowaniu dla człowieka. Jakie zalety mają materiały ceramiczne?

  • skutecznie utrzymują ciepło - wysokie właściwości akumulacyjne nowoczesnej ceramiki poryzowanej to ich niewątpliwa przewaga nad innymi rozwiązaniami. pustaki ceramiczne Porotherm w naturalny sposób utrzymują w domu ciepło zimą, a latem ceramiczna ściana zapewnia w pomieszczeniach przyjemny chłód. Pozwalają osiągnąć bardzo wysoki współczynnik termoizolacyjności ściany nawet bez stosowania dodatkowej, zewnętrznej warstwy ocieplenia. Zminimalizowanie strat energii zapewniają szczególnie ściany wybudowane z pustaków ceramicznych Porotherm typu T, czyli ze zintegrowaną wewnątrz izolacją termiczną z wełny mineralnej. Mają one znacznie lepszy współczynnik U, niż wymagają tego przepisy (0,17 W/m2K)
  • sprawna naturalna wentylacja - pustaki ceramiczne Porotherm w naturalny sposób utrzymują w domu ciepło zimą, a latem ceramiczna ściana zapewnia w pomieszczeniach przyjemny chłód . Poza tym ich wewnętrzna konstrukcja i właściwości samego materiału wspomagają naturalną dyfuzję pary wodnej – usuwanie jej nadmiaru i uzupełnianie, gdy powietrze jest zbyt suche. Pozwala to osiągnąć odpowiednią temperaturę i optymalny mikroklimat wnętrz, który wpływa na zdrowie, jakość snu i zapewnia mieszkańcom komfort przebywania w domu o każdej porze roku.
  • suchość materiału - wysoka temperatura wypału pustaków ceramicznych wynosząca około 900°C oraz  zastosowanie technologii murowania na bazie suchej zaprawy Dryfix, gwarantują, że ściany są praktycznie pozbawione wody technologicznej i odporne na rozwój grzybów, bezpieczne dla zdrowia oraz wolne od alergenów. W połączeniu ze znakomitymi właściwościami paroprzepuszczalnymi pozwala osiągnąć odpowiednie właściwości termoizolacyjne niemal tuż po wymurowaniu.

To wszystko stanowi o przewadze ceramiki nad wieloma innymi rozwiązaniami. Doskonała izolacyjność termiczna, stabilna wilgotność powietrza, zdolność akumulacji ciepła i paroprzepuszczalność to cechy, które czynią rozwiązania marki Porotherm wyborem przyczyniającym się do wzrostu komfortu życia, oszczędności energii i zdrowego środowiska.

Pełna oferta systemowych rozwiązań firmy dostępna jest na stronie: www.wienerberger.pl

[1] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/275839/WHO-CED-PHE-18.03-eng.pdf
[2] https://www.dobrzemieszkaj.pl/najlepsze_domy/technologie/334/remonty_2023_polacy_szukaja_budowlancow_i_monterow_klimatyzacji,311949.html

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#czytelnia #ściany #wnętrza #do dekorowanie #wienerberger

Więcej tematów: