Drzwi tarasowe przesuwne – PVC czy ALU?

Podziel się:

  Drzwi tarasowe przesuwne

Monumentalne okna, od podłogi aż po sufit, to prawdziwy znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Otwieramy wnętrza na świat, ale potrzebujemy przez to bardziej funkcjonalnych i trwalszych rozwiązań, żeby ten zachwycający design miał mocne, technologiczne fundamenty. Problemem może być nie wielkość czy charakter przeszkleń, ale ich rodzaj. Które drzwi tarasowe przesuwne wybrać? Lepszy będzie droższy model ALU, czy tańszy z PVC?
 

Drzwi tarasowe przesuwne – tam, gdzie dom się kończy, a ogród zaczyna

W budownictwie jednorodzinnym i w nowoczesnych apartamentowcach stosuje się coraz większe przeszklenia. Ogromne okna tarasowe wyglądają zachwycająco, ale siłą rzeczy bywają narażone na większe obciążenia niż te o typowych wymiarach. Zagrożeniem są zarówno naprężenia termiczne, jak i działanie wody czy skrajne temperatury, ale też coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe i… my sami, jeśli zaniedbamy sezonowe przeglądy lub już na etapie zakupu nie zasięgniemy rady doświadczonych specjalistów. Mogłoby się wydawać, że odpowiedzią na wszelkie troski jest wybór najdroższych drzwi tarasowych przesuwnych, ale realia są zgoła odmienne.

Drzwi przesuwne zewnętrzne z PVC – nie taki plastik straszny, jak go malują

W świadomości wielu ludzi nadal pokutuje przekonanie, że drzwi przesuwne zewnętrzne z PVC są gorsze od aluminiowych – mniej wytrzymałe, bardziej podatne na odkształcenia, uszkodzenia i blaknięcie, ale to wszystko pieśń przeszłości. Nowoczesne technologie produkcji pozwoliły dopracować drzwi i okna z PVC do perfekcji, dzięki czemu możemy korzystać z najwyższej jakości produktów dostępnych w przystępnych cenach, a jednocześnie z gwarancją wieloletniego, satysfakcjonującego użytkowania. Drzwi tarasowe przesuwne z PVC mogą być dobrym wyborem dla osób, które chciałyby zaoszczędzić na stolarce okiennej bez rezygnowania z energooszczędności czy modnego designu.

- Przekonanie, że drzwi zewnętrzne przesuwne z PVC nie są dobrym wyborem do dużych przeszkleń tarasowych nie ma pokrycia w rzeczywistości. Drzwi przesuwne PCV Morlite Vision mogą osiągać imponujące rozmiary, a dzięki nowoczesnym wózkom jezdnym i okuciom „chodzą” lekko jak piórko – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus.

Drzwi przesuwne zewnętrzne PVC Morlite Vision

Drzwi tarasowe ALU do większych przeszkleń

Drzwi przesuwne zewnętrzne z aluminium cechują się maksymalną wytrzymałością, są lekkie, doskonale znoszą gwałtowne zmiany temperatury, a dzięki anodowanej powierzchni odznaczają się wysoką odpornością na korozję. Aluminium sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych przeszkleń i w miejscach bardziej narażonych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

- Przykładem naszego topowego produktu dla najbardziej wymagających użytkowników są drzwi aluminiowe HST Reveal Slide. Łączą w sobie wyjątkowe walory estetyczne, wspaniałą funkcjonalność, energooszczędność i wysoki współczynnik przenikania światła wynoszący aż 77% – wylicza ekspert.

 

Drzwi zewnętrzne przesuwne HST ALU Reveal Slide

Nie ma lepszych i gorszych wyborów – są tylko różne potrzeby

Specjaliści są zgodni co do tego, że nie można jednoznacznie określić, czy lepsze będą drzwi tarasowe przesuwne z aluminium czy z PVC, dlatego że obecnie różnice między poszczególnymi rodzajami produktów mocno się zatarły. Oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne zalety i ostatecznie decyduje to, czego potrzebujemy oraz w jakich warunkach będziemy korzystać z drzwi.

Dla lepszego zobrazowania problemu warto wyobrazić sobie dwa sąsiadujące z sobą domy ze skrajnie różnymi tarasami.

W pierwszym budynku odkryty taras jest usytuowany od strony południowej. Latem jest to bardzo reprezentacyjne miejsce osłonięte jedynie lekkim baldachimem, ale jesienią i zimą całkowicie wystawione na intensywne opady atmosferyczne. Dodatkowo przeszklenie na tym imponującym tarasie ma długość aż czterech metrów, z czego trzy metry to drzwi zewnętrzne przesuwne. Z rolet zewnętrznych zrezygnowano, żeby nie podnosić kosztów inwestycji.

Na sąsiedniej działce stoi dom z tarasem od strony północnej, zadaszony jednospadową konstrukcją z drewna pokrytego blachą i otoczony wysokimi tujami, które zatrzymują zacinający deszcz, drobinki piasku i gałązki niesione wiatrem. W przypadku tego domu inwestor zdecydował się na drzwi zewnętrzne przesuwne o szerokości dwóch metrów i zewnętrzne rolety, które planuje konsekwentnie zasuwać w czasie wichur, w największe mrozy i podczas upałów.

Różnica między warunkami na obu tarasach jest oczywista. W pierwszym domu z racji większego zagrożenia lepiej będzie wybrać drzwi przesuwne zewnętrzne z aluminium, bo czynników, przed którymi trzeba się chronić, jest tam wiele. Z kolei na drugiej działce warunki pogodowe będą obchodziły się z tarasem dużo łaskawiej, a inwestorowi mogą całkowicie wystarczyć drzwi z PVC.

Drzwi zewnętrzne przesuwne muszą „trzymać” ciepło

Bez względu na rodzaj wybranych drzwi priorytetem powinna być ich energooszczędność. Myśląc o drzwiach tarasowych, przed oczami mamy wiosenną lub letnią scenerię, kiedy te drzwi szeroko otwieramy i wychodzimy na zewnątrz, żeby napawać się słońcem, zapachem kwiatów i świergotem ptaków. Niestety oprócz wiosny i lata mamy też jesień oraz zimę, a to wszystko komplikuje. W chłodnych miesiącach roku myśli o opalaniu się na tarasie czy niedzielnym grillu zastępują wizje przyszłych kosztów ogrzewania, ale te można obniżyć, jeśli wybierzemy „ciepłe” drzwi.

Wybrany model drzwi zewnętrznych przesuwnych musi cechować się możliwie niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Według Warunków Technicznych 2021 dla drzwi elewacyjnych ten wskaźnik nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m2K, ale oczywiście zawsze warto szukać rozwiązań spełniających bardziej restrykcyjne normy. Drzwi tarasowe przesuwne OknoPlus mogą pochwalić się parametrem Uw na poziomie 0,7 W/m2K, a to oznacza, że w portfelu pozostanie więcej pieniędzy, a w domu… więcej ciepła!

***

Wielkoformatowe przeszklenia stały się nieodzownym elementem wielu nowoczesnych projektów budowlanych. Oferują nie tylko spektakularne widoki i niezrównaną ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, ale również tworzą wyjątkową atmosferę w domowych wnętrzach. Na szczęście współczesna technologia pozwala im bezpiecznie rosnąć i gdy wybieramy drzwi tarasowe przesuwne nie musimy już decydować: bezpieczeństwo czy design?

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#okna #okno #okna i drzwi #na taras #taras #do taras #oknoplus #poradnik #Okna i drzwi - tematy pozostałe #materiał partnera

Więcej tematów: