Ciepły dom – jak oszczędzać energię i środowisko?

Podziel się:

Początek września był wyjątkowo słoneczny, ale nieubłaganie zbliża się ochłodzenie, a wraz z nim sezon grzewczy – czas zwiększonych wydatków w domowym budżecie. Jak skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest ograniczenie strat ciepła przez nieszczelne okna, drzwi i bramę garażową.

W ubiegłym roku właściciele domów jednorodzinnych musieli mocno trzymać się za kieszeń ze względu na wysokie koszty ogrzewania. Do tego doszły niepewności z dostępnością surowców energetycznych. Jaka będzie tegoroczna zima? Nic nie wskazuje na to, żeby energii miało zabraknąć, ale jej ceny są niestabilne. Dlatego priorytetem w budownictwie jest energooszczędność. To ważne ze względów ekonomicznych, ale i środowiskowych – mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Jak zadbać o dom, żeby nie tracić cennego ciepła i dać odetchnąć planecie?

Ciepłe trio – drzwi, okna i brama garażowa

Straty ciepła w budynku wynikają z różnic temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Większa różnica oznacza wyższe koszty ogrzewania. Znaczną ilość ciepła dom może tracić przez nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne, a także bramę garażową (w przypadku garażów w bryle budynku). Poprzez nieszczelności zimne powietrze przenika do środka, co powoduje zwiększone zużycie energii potrzebnej na ogrzanie całej powierzchni.

Opłacalnym rozwiązaniem jest więc wymiana starej, zużytej stolarki okienno-drzwiowej na nowe wyroby, które oszczędzają energię. Ważna jest tu przede wszystkim solidna, energooszczędna konstrukcja tych produktów, która przekłada się na wartość współczynnika przenikania ciepła oznaczonego symbolem U. Im jest on niższy, tym mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Wymianę stolarki można wykonać jeszcze przed sezonem grzewczym, żeby zyskać oszczędności już od najbliższej zimy. Do działania najlepiej podejść kompleksowo i wymienić od razu komplet: okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Dzięki temu, wszystkie te wyroby dobierzemy w jednym, spójnym stylu, a do tego możemy zyskać atrakcyjne rabaty od producenta. 

Ciepłe okna, drzwi i brama garażowa to inwestycja w energooszczędność na co najmniej kilkanaście lat. Termomodernizację budynków w Polsce wspiera m.in. program „Czyste Powietrze”, z którego możemy skorzystać jako właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego. W zależności od dochodu, w ramach programu pozyskamy dofinansowanie, które pozwoli nam znacznie obniżyć koszty wymiany stolarki.

Ciepły montaż i uszczelnienie domu

Tak samo ważny, jak wybór energooszczędnych wyrobów, jest ich ciepły montaż. Okna, drzwi i brama powinny być zamontowane w sposób trwały i szczelny, ograniczający powstawanie mostków termicznych. Przez mostki termiczne ciepło ucieka na zewnątrz, a zimne powietrze dostaje się do środka budynku. Newralgicznym miejscem jest zwłaszcza styk stolarki z murem, który można uszczelnić dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań montażowych, np. systemów taśm i membran oraz wysokiej jakości piany termoizolacyjnej. Ważne jest również stabilne zamocowanie mechaniczne wyrobu z użyciem dopasowanych kołków.

Poza wykorzystaniem odpowiednich produktów, liczy się też tzw. czynnik ludzki, czyli monterzy posiadający fachową wiedzę i niezbędne doświadczenie. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnych ekip monterskich, rekomendowanych przez producenta wybranych przez nas wyrobów.

Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy wymiany stolarki okienno-drzwiowej, to przed nadejściem zimy możemy wykonać jej przegląd i zadbać o najważniejsze elementy mające wpływ na straty ciepła, jak np. uszczelki. Dobrym sposobem na oszczędność jest też przestawienie okien na tryb zimowy poprzez regulację rolek zaczepowych systemu okuciowego. Rolki te, w zależności od producenta, mogą mieć różny kształt. Ich regulacja najczęściej wymaga odpowiedniego klucza (np. imbusowego), ale czasem można ją też wykonać przy pomocy palców lub kombinerek. 

Nie ma ciepłego domu, bez ciepłych okien, drzwi i bramy garażowej. Przed sezonem grzewczym warto więc sprawdzić szczelność tych wyrobów, co pomoże uniknąć strat ciepła, zmniejszyć koszty ogrzewania i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli zdecydujemy się na wymianę stolarki, to zwróćmy uwagę, żeby jej parametry były dopasowane do naszych potrzeb i żeby została ona dobrze zamontowana.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#drzwi #czytelnia #okno #brama #okna i drzwi #montaz #POiD

Więcej tematów: