W znakomitej części polskich domów jednorodzinnych nadal zamontowane są niskiej jakości drzwi, które nie spełniają choćby minimalnych wymogów energooszczędności. Nawet solidne z pozoru produkty mogą mieć wyjątkowo wysoki współczynnik przenikania ciepła i być swoistą furtką, przez którą uciekają pieniądze. I to niemałe. Jedyne rozwiązanie to jak najszybciej wymienić takie drzwi. Czyste Powietrze, czyli plan dofinansowań do termomodernizacji, ułatwia tę istotną inwestycję, a zmiana stolarki otworowej na nowoczesną będzie krokiem w kierunku oszczędności i zwiększenia komfortu termicznego. Podpowiadamy, jak wybrać drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze i czym się kierować, by decyzja cieszyła przez długie lata.
Stare drzwi i stare problemy…
Według danych zgromadzonych przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków w ponad 4,4 mln polskich gospodarstw domowych wciąż działają kotły na paliwa stałe. W wielu z tych budynków są też stare drzwi wejściowe oraz leciwe, nieszczelne okna. Gros domów nie ma przy tym wystarczającej izolacji termicznej ścian, fundamentów oraz stropów.
Sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie i to nie tylko w kontekście gospodarowania domowym budżetem i wynikających z takiego stanu rzeczy dużych nakładów na ogrzewanie, ale też pod kątem oddziaływania na środowisko. Kilkunastoletnie, a czasami nawet kilkudziesięcioletnie skrzydła nie mają praktycznie żadnych właściwości izolacyjnych – są, bo są, ale pożytek z nich tylko taki, że stanowią mechaniczną przegrodę oddzielającą nas od krajobrazu.
Takie modele warto czym prędzej wymienić, ale aktualna sytuacja ekonomiczna nie dla każdego jest łaskawa, a można wręcz stwierdzić, że tylko z nielicznymi obchodzi się przyjaźnie. Na szczęście, jeśli wybierzemy drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze, możemy liczyć na naprawdę wysokie wsparcie.
- Zakup energooszczędnych drzwi zewnętrznych jest poważnym wydatkiem, na który nie zawsze znajduje się miejsce w budżecie, dlatego w sposób rzetelny i przejrzysty informujemy naszych klientów o możliwości skorzystania z dopłat, jakie oferuje program Czyste Powietrze. Dzięki wysokim kwotom dotacji, inwestorzy mają szansę postawić na najwyższej klasy rozwiązania, które będą służyły im przez wiele lat – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. - W naszych salonach nie tylko oferujemy pomoc w doborze produktów idealnie dopasowanych do potrzeb, ale także przeprowadzamy klientów przez cały proces składania wniosku, który pozwoli uzyskać dofinansowanie. Dążymy do tego, aby program Czyste Powietrze był realizowany w sposób jak najbardziej efektywny i dostępny dla wszystkich, gwarantujemy również wsparcie w pozyskaniu korzystnego kredytu termomodernizacyjnego dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wymagany wkład własny. Dzięki współpracy z bankiem Credit Agricole jeszcze skuteczniej pomagamy beneficjentom programu w realizacji ich planów termomodernizacyjnych – dodaje ekspert.
Dofinansowanie do wymiany drzwi – poznaj możliwości programu Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze to długoterminowy plan mający na celu poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Inicjatywa została uruchomiona w 2018 roku i będzie kontynuowana do 2030 roku. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze umożliwia zakup drzwi zewnętrznych, okien elewacyjnych i dachowych, a także pompy ciepła i innych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku. W ramach podstawowego progu dotacji można otrzymać nawet do 99 tysięcy złotych na prace z zakresu termomodernizacji, w tym wymianę drzwi. Czyste Powietrze zakłada możliwość uzyskania dofinansowania jeszcze przed rozpoczęciem prac, dzięki czemu beneficjenci nie muszą rozpoczynać inwestycji z własnych środków.
Czyste Powietrze: drzwi – wymagania, które trzeba spełnić
Jak dobrać do programu Czyste Powietrze drzwi? Wymagania są ściśle określone przez prawo budowlane. Według nowych Warunków Technicznych 2021, wskazujących m.in. parametry izolacyjności dozwolonych do stosowania materiałów budowlanych, drzwi zewnętrzne powinny cechować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie maksymalnie 1,3 W/m2K.
- Oczywiście im niższy będzie parametr Ud wybranego modelu, tym lepiej. Drzwi zewnętrzne OknoPlus cechują się współczynnikiem przenikania ciepła wyprzedzającym aktualne normy. Sztandarowym produktem z naszej oferty są nowoczesne drzwi zewnętrzne Reveal odznaczające się Ud od 0,80 W/m2K i Ug na poziomie 0,6 W/m2K, a przy tym wiatroszczelnością i wodoodpornością. Dzięki takim parametrom drzwi Reveal nie tylko spełniają wymogi programu Czyste Powietrze, ale też z nawiązką dbają o zatrzymanie ciepła w domu – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.
Drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze
Zastosowanie rozwiązań o doskonałej termice przekłada się na oszczędności energii cieplnej już od pierwszych dni sezonu grzewczego. Drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze muszą odznaczać się konkretnymi parametrami technicznymi, ale powinny też pasować do projektu pod kątem stylistyki i barwy. A tu możliwości są w zasadzie nieograniczone.
Kolor? Możemy wybierać spośród całej gamy odcieni, dopasowując je do elewacji. Jeśli lubimy przeszklone drzwi, to świetnie, ponieważ są one teraz bardzo modnym trendem. Przeszklenie sprawia, że wnętrze staje się bardziej przestronne i jasne, co z pewnością docenią miłośnicy naturalnego światła. Wybór klamki czy pochwytu również pozostaje w gestii naszego gustu i stylu. Dziś możemy personalizować wymarzone rozwiązania od A do Z – zapominając o niechcianych kompromisach.
***
Zakup drzwi zewnętrznych do programu Czyste Powietrze będzie uzależniony również od budżetu, jaki chcemy na nie przeznaczyć i od warunków montażu. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na drzwi wejściowe PVC Classic wykonane z wytrzymałego tworzywa PCV, czy modele STAR lub Reveal – energooszczędne, najwyższej jakości modele to inwestycja na lata, która zwróci się bardzo szybko. I to z nawiązką!