Zakup nieruchomości przed końcem roku. Czy warto?

Podziel się:

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, cena mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, wzrasta nieprzerwanie od 2014 roku. Dodatkowo, wprowadzenie programu “Bezpieczny Kredyt 2%” spowodowało znacznie większy popyt na mieszkania. Niestety, pomimo dziesiątek tysięcy wniosków o kredyt, nowe, dodatkowe inwestycje mieszkaniowe nie ruszyły, co może skutkować jeszcze większym niedoborem mieszkań, zwłaszcza w miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków. Dlatego zanim najbardziej pożądane mieszkania zostaną wyprzedane, warto już teraz zapoznać się z ofertą deweloperów.

Dane z portalu Rynekpierwotny.pl pokazują, że mieszkania objęte programem “Bezpieczny Kredyt 2%” szybko znikają z rynku pierwotnego. We Wrocławiu, to dziesięciokrotny spadek dostępnych mieszkań w cenie do 400 tys zł. w ofercie deweloperów na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy.

Zwiększony popyt na nieruchomości ma wpływ na wzrost cen. Według portalu Otodom.pl, tylko w okresie od grudnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. ceny mieszkań wzrosły o kilkanaście procent. Największy wzrost, bo o ponad 15%, zanotowano w Krakowie, w Warszawie o 14,58%, a we Wrocławiu o 11,69%.

Wpływ na cenę nieruchomości to nie tylko coraz większe zapotrzebowanie na nie, ale przede wszystkim rosnące ceny materiałów budowlanych, kosztów pracy i pozyskania pieniędzy przez inwestora. W inwestycjach długoterminowych jak budownictwo niezwykle istotna jest stabilność i bezpieczeństwo. Dlatego już rozpoczęte, a nawet będące na ukończeniu budowy lokale, są niezwykle atrakcyjne dla kupujących. Ich cena nie powinna się już znacząco zmienić.

Jeśli w najbliższych miesiącach zdecydujemy się na zakup gotowego mieszkania, wyposażenie i aranżację wnętrza możemy nabyć w okazyjnych cenach. Przełom roku to zazwyczaj czas promocji w sklepach i zmian kolekcji. W czasie wydarzeń takich jak „Black Friday” czy poświątecznych wyprzedaży, możemy korzystać ze sporych obniżek cen przy zakupie niezbędnego wyposażenia mieszkania, ale też skorzystać z rabatów na usługi notarialne czy projektantów wnętrz. Dobrze zaplanowane zakupy pod koniec roku mogą przynieść nam znaczne oszczędności finansowe.

Duże aglomeracje miejskie, takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, coraz bardziej się zagęszczają, a ceny nieruchomości w ścisłym centrum osiągają wysokie wartości, często podbijane wykupem mieszkań inwestycyjnych czy na wynajem. Dla osób szukających swojego pierwszego mieszkania niezwykle atrakcyjne stają się nowe osiedla budowane na obrzeżach miast z wygodnym dojazdem i perspektywicznym planem zabudowy. Tutaj ceny wciąż są korzystne a infrastruktura jest rozwijana. Przykładowo Nowa Winnica Miękinia realizowana w Miękini to niezwykle perspektywiczne osiedle, budowane w gminie, w której powstanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel. Taka inwestycja to gwarancja bliskości nie tylko wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, ale też całej nowoczesnej sieci edukacji, komunikacji publicznej czy zdrowotnej. Zakup takiej nieruchomości jeszcze w tym roku to bez wątpienia okazja dla nabywców mieszkań.

Inwestycja Nowa winnica Miękinia została zaprojektowana z myślą o harmonii z otoczeniem. Jasna betonowa elewacja i drewniane balustrady mają podkreślać naturalny krajobraz, symbolizując jednocześnie nowoczesność. Dbamy również o funkcjonalność otoczenia – chodniki, stojaki rowerowe, miejsca postojowe oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne. Naszym celem jest stworzenie przyjaznego i nowoczesnego miejsca do życia, wspierając zdrowy tryb życia i społeczność lokalną – mówi Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Kupno mieszkania to bardzo często istotna życiowa decyzja. Nie ma na to najlepszej pory roku. Najważniejsze to, aby był zakup przemyślany i odpowiednio skalkulowany na nasze predyspozycje finansowe.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WPBM „Mój Dom” S.A.
#finanse #dom #prawo #nieruchomości #GUS #poradnik #mieszkanie

Więcej tematów: