Redukcja emisji CO2 stanowi jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, a nowoczesne przeszklenia, które zatrzymają we wnętrzu drogocenne ciepło, zdają się być kluczowym elementem w walce o cieplejsze, bardziej „zielone” i zdrowsze domy.
Jest oczywiste, że w nowoczesnych konstrukcjach okiennych szyba stanowi największą ich część sięgającą nawet 90% powierzchni okna. Podobnie jest w starszych konstrukcjach podlegających wymianom, gdzie większość konstrukcji stanowi szyba. Pojawia się pytanie, czy taki materiał możemy poddać ponownemu wykorzystaniu, czy stłuczka pochodząca ze starych okien może być wykorzystana do produkcji nowych szyb?
Stłuczka sama w sobie jest już szkłem, a więc naszym produktem finalnym. Jedyne, co trzeba z nią zrobić to, w dużym uproszczeniu, ponownie przetopić i na nowo uformować. W przeciwieństwie do szkła uzyskiwanego z wytopu mieszanki surowców szklarskich, gdzie musi dojść do odpowiednich reakcji i wiązań oraz częściowych strat wynikających z tych cyklów, sam proces ponownego przetopu stłuczki jest dużo prostszy, a co za tym idzie – mniej energochłonny i, co bardzo ważne, prawie bezstratny.
Recykling stłuczki to proces zdecydowanie mniej energochłonny, ponieważ do jej przetopienia zużywa się nawet 30% mniej energii niż ma to miejsce w przypadku wytwarzania szkła z surowców naturalnych. Niesie to za sobą wymierne korzyści dla środowiska w postaci znaczącego obniżenia emisji m.in. gazów cieplarnianych przez zakłady. Każda tona stłuczki szklanej to oszczędność ok. 300 kg CO2 z powodu mniejszej ilości spalanego paliwa oraz braku rozkładu surowców węglanowych z uwagi na to, że stłuczka jest już materiałem przetworzonym. Recykling przyczynia się również do zmniejszenia konsumpcji surowców kopalnych, takich jak piasek, wapień czy dolomit, które są zastępowane stłuczką.
W zakładach grupy SAINT GOBAIN nieustannie trwają pracuje nad rozwiązaniami, które będą wychodziły naprzeciw wyzwaniom klimatycznym. Usprawniane są również procesy produkcyjne, aby faktycznie produkty, które firma oddaje w ręce swoich klientów czy finalnie – mieszkańców domów i mieszkań – miały istotny wpływ na poprawę komfortu, a jednocześnie ograniczały negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu swojego życia.
W perspektywie kilku najbliższych lat, bazując na obecnych metodach produkcyjnych i przy konsekwentnej realizacji założeń strategii Saint-Gobain Grow&Impact, główne działania firmy skupiać się będą na maksymalizacji udziału stłuczki oraz pozyskiwaniu energii wykorzystywanej w całym procesie wytwórczym z OZE.
Projekt OKONREC – www.oknorec.pl
OKNOREC czyli RECYKLING OKIEN - jest specjalnym projektem, który jednoczy we wspólnym celu wszystkich uczestników branży okiennej w Polsce. W ramach projektu jest realizowany cały proces wsparcia wymiany okien z demontaży realizowany w ramach renowacyjnej fali wymian okien w Polsce oraz w Europie. Celem projektu jest zapewnienie zamkniętego łańcucha produkcji okien z maksymalizacją zaangażowania surowców pochodzących z recyklingu, ze zdemontowanych okien.
Zamknięty cykl życia produktu i wielokrotne wykorzystanie surowców do wytworzenia tego samego wyrobu jest najczystszą formą ekologii.
Partnerzy projektu recyklingowego OKNOREC: ALUPLAST, DECEUNINCK, DEKOS, FINSTRAL, GEALAN, GEBHARDT-STAHL, INTERNORM, METAL-PLAST, PROFINE, GLASOLUTIONS SAINT GOBAIN, PILKINGTON, SALAMANDER, SCHÜCO, REHAU, VEKA, VINYL PLUS.
O Glassolutions Saint-Gobain www.glassolutions.pl
GLASSOLUTIONS wchodzi w skład globalnej Grupy Saint-Gobain i dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jest wiodącym dostawcą najwyższej jakości produktów z zakresu szkła dla architektury i budownictwa. Oferta obejmuje szeroki asortyment innowacyjnych szyb zespolonych do okien oraz na fasady. Glassolutions łączy tradycję i sprawdzone rozwiązania z najnowszą technologią, koncentrując się na kluczowych czynnikach: fachowej wiedzy, niezawodności i innowacyjności. Produkty GLASSOLUTIONS są rozwijane w oparciu o badania zagranicznych centrów rozwojowych Saint-Gobain oraz pracę zespołów w sześciu zakładach produkcyjnych w Polsce. Naszą misją jest dostarczanie komfortu, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia w każdym budynku, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Zgodnie z celem nadrzędnym Grupy Saint- Gobain „Making the world a better home” chcemy każdego dnia sprawiać aby świat stawał się piękniejszym i bardziej zrównoważonym miejscem do życia.
O EPPA – www.eppa-profiles.eu
EPPA jest Europejskim Stowarzyszeniem Branżowym Producentów Systemów Profili
Okiennych z PWC i związanych z nimi produktów budowlanych. EPPA, z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską. EPPA pozostaje wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PCW, recyklingu, zrównoważonego rozwoju i public relations.