Przyszłość budownictwa jest zielona – wywiad z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD

Podziel się:

Podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu odbyła się MONTERIADA 2024 promująca termomodernizację budynków z wykorzystaniem nowoczesnych produktów. O tym, jak to wydarzenie wpisuje się w bieżące działania Związku POiD i jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed branżą stolarki budowlanej rozmawiamy z Pawłem Wróblewskim, Dyrektorem Zarządzającym Związku POiD.

Redakcja: Za nami MONTERIADA 2024 na targach BUDMA. To już 7. edycja tego wydarzenia. Proszę powiedzieć, czym się ona wyróżniała?

Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD: W tym roku, każdy kto odwiedził MONTERIADĘ mógł zyskać kompleksową wiedzę na temat całego procesu termomodernizacji domu. O tym, jakie produkty wybrać oraz jak je dobrze zamontować mówiliśmy podczas pokazów montażu. Natomiast, jak zdobyć dofinansowanie m.in. do wymiany okien, drzwi oraz wymiany źródła ciepła można było dowiedzieć się na stoisku Projektu Doradztwa Energetycznego oraz programu „Czyste Powietrze”. Dla profesjonalistów związanych z branżą budowlaną informacji na temat badań, oceny i certyfikacji wyrobów budowlanych dostarczali zaś eksperci Instytutu Techniki Budowlanej. Ta solidna porcja praktycznej wiedzy sprawiła, że MONTERIADA 2024 cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników.

Redakcja: MONTERIADA 2024, a także realizowana przez Związek POiD kampania edukacyjna „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ” są nakierowane na promocję termomodernizacji budynków. Czy jest to obecnie kluczowy obszar działań dla rodzimej branży stolarki budowlanej?

Paweł Wróblewski: Zgadza się, przyszłość budownictwa jest zielona, a niezwykle istotna dla jego dalszej dekarbonizacji jest skuteczna termomodernizacja. Branża budowlana, w tym segment stolarki otworowej, odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Dlatego mocno angażujemy się w projekty służące poprawie efektywności energetycznej budynków. W ramach kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ” nasze działania, w charakterze patronów honorowych wspierają: Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prowadzimy również rozmowy o współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Potencjał kampanii został również dostrzeżony przez inne branże promujące termomodernizację, które wraz ze swoimi członkami dołączyły do tej inicjatywy w charakterze partnerów lub też zapewniły jej swoje wsparcie merytoryczne. Bardzo cieszymy się, że w ten sposób, dzięki ponadbranżowej kooperacji możemy wspólnie mówić o tym, jak ważna jest kompleksowa termomodernizacja.

Redakcja: Jakie, poza rozwojem termomodernizacji, są obecnie najważniejsze wyzwania dla branży stolarki budowlanej

Przed nami fala renowacji – dane wskazują, że w Polsce nawet do 70 proc. budynków jest w złym lub bardzo złym stanie technicznym. Dlatego też termomodernizacja powinna znacznie przyspieszyć, według szacunków Unii Europejskiej nawet dwukrotnie. Równie ważne jest wsparcie dla nowych inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego, stymulowane przez programy rządowe. Zielone budownictwo powinno być nie tylko energooszczędne, lecz także spełniać wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tego punktu widzenia istotnym obszarem działalności branży jest więc recykling zużytych wyrobów. Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. To z jednej strony spore wyzwania dla naszego sektora, a jednocześnie obszary, które mogą wpłynąć na jego dalszy rozwój.

Redakcja: Już w maju br. odbędzie się nowa edycja największego branżowego wydarzenia – Kongresu Stolarki Polskiej. Jaka będzie tematyka spotkania?

XIV Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się 24 maja, w Hotelu Warszawianka w Jachrance. W tym roku zaplanowaliśmy jednodniowe wydarzenie z tradycyjną, wieczorną galą. Wiodącym tematem programu merytorycznego Kongresu, nad którym intensywnie obecnie pracujemy, będzie termomodernizacja budownictwa. Wierzę, że razem z uczestnikami spotkania wypracujemy rozwiązania, dzięki którym polskie budownictwo będzie jeszcze bardziej energooszczędne i zielone. Serdecznie zapraszam do udziału w Kongresie Stolarki Polskiej oraz do wspólnych dyskusji – rejestracja uruchomiona zostanie już niebawem, a szczegółowe informacje można będzie śledzić na stronie internetowej: kongres.poid.eu oraz na kanałach komunikacyjnych Związku POiD.

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#drzwi #czytelnia #okno #okna i drzwi #wywiad #POiD

Więcej tematów: