Co zrobić z „górką” w ogrodzie? Ogród tarasowy

Podziel się:

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowa ogrodu tarasowego. Ludzkość stosowała je już od zarania dziejów. Pierwsze zielone tarasy powstały w epoce brązu w Jemenie. Służyły one jako poletka do uprawy roślin, ale z czasem w ten sposób zaczęto aranżować również otoczenie willi położonych w pagórkowatym lub górzystym terenie.  W starożytnym Rzymie tarasowe ogrody otaczały wille cesarskie na wyspie Capri, a także Willę Papirusów w Herkulanum.

Podobne rozwiązania pojawiały się również w późniejszych wiekach w otoczeniu renesansowej Villi d`Este w Tivoli czy przy pałacu Burbonów w Casercie. Ciekawym przykładem wielopoziomowego i magicznego ogrodu-parku jest również Quinta da Regaleira w portugalskiej Sintrze. Tarasowy ogród spotkamy nawet przy zamku Książ koło Wałbrzycha. Warto więc pomyśleć o jego stworzeniu, gdy nasz dom jest położony w pagórkowatym terenie. Zasada budowy jest podobna do tej stosowanej w prestiżowych, historycznych aranżacjach jak te wymienione powyżej – poszczególne „tarasy” łączy się za pomocą schodów, natomiast skarpy zabezpiecza elementami uniemożliwiającymi osuwanie się ziemi. Idealnie nadają się do tych zadań betonowe stopnie schodowe, murki czy palisady.  

Trwałe i eleganckie schody

W większości współczesnych aranżacji ceni się minimalizm, a także wygodę. Idealnie w ten trend wpasowują się gotowe stopnie betonowe, z których zbudujemy schody w tarasowo położonym ogrodzie. Są one proste i szybkie do wykonania, a ponadto trwałe.

Przy 2-3 stopniach nie trzeba nawet wykonywać fundamentu, a jedynie odpowiednio wyprofilować podłoże. O ich atrakcyjności decyduje również uniwersalny design. Jeśli zależy nam na szerokich i łagodnie opadających schodach, to warto zbudować je ze stopni takich jak Magna. Są one dość niskie, bo ich wysokość wynosi zaledwie 8 cm, ale jednocześnie duże (75x100 cm), dlatego zaleca się je montować na łagodnie opadającym terenie. Wykonamy z nich lewitujące schody, które wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu. Stopnie Magna można zestawiać w aranżacji z wielkoformatowymi płytami i palisadą o tej samej nazwie. Z płyt zbudujemy nawierzchnię tarasu, ścieżki czy alejki, a z pomocą palisady wykonamy kwietnik lub zabezpieczymy skarpę. Alternatywę dla stopni Magna w sytuacji, gdy mamy nieco mniej miejsca na zniwelowanie różnić pomiędzy „tarasami” w ogrodzie, stanowią stopnie Grando. Są one bardziej strome, aczkolwiek nadal bardzo wygodne, gdyż wysokość stopnia wynosi 15 cm. Poza tym są węższe, bo ich szerokość to 37 i 40 cm. Grando są dostępne w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej. Obie wersje występują w czterech kolorach – nerino, grafitowym, latte i hawaii. Grando to uniwersalne schody, które sprawdzą się w wielu kompozycjach. Do nowoczesnych aranżacji idealnie będą pasowały stopnie w odcieniach szarości o gładkiej lub łamanej fakturze. W stylu klasycznym sprawdzą się gładkie beże, natomiast w rustykalnym i śródziemnomorskim – kolor hawaii w obydwóch fakturach.

Palisady i murki „ogarną” teren

Bardzo ważnymi elementami przy budowie ogrodu tarasowego są palisady i murki. Posłużą nam one do zabezpieczenia skarp i zapobiegną osypywaniu czy wymywaniu z nich ziemi. Poza tym wyznaczą granicę pomiędzy zielenią posadzoną na tarasach, a ścieżkami i alejkami oraz zapobiegną jej „rozchodzeniu się” poza wyznaczone strefy. Dostępna jest cała gama produktów, a to których użyjemy, zależy od stylu aranżacji.  Do nowoczesnych kompozycji będzie pasowała palisada Hestra o drobnoutwardzanej lub gładkiej fakturze. Jest ona dostępna w odcieniach szarości – stalowym i grafitowym oraz w kolorze brązowym, a także w czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm. Ich zróżnicowanie pozwoli na dobranie poszczególnych elementów do różnic w wysokości skarpy, a także ograniczy konieczność ich docinania. Palisady Hestra w odcieniach szarości i o gładkiej fakturze z powodzeniem użyjemy w aranżacjach w stylu skandynawskim czy japońskim, a elementów w kolorze brązowym – w kompozycjach rustykalnych lub śródziemnomorskich. Warto również zwrócić uwagę na murek Albero, który jest idealny do projektów, w których liczy się naturalny, kamienny wygląd. Murek Albero to nowoczesna wariacja na temat świetnie znanych ze średniowiecza murków budowanych z kamieni polnych, które oddzielały posiadłości właścicieli ziemskich. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm i grubości 18 cm. Co ciekawe, poszczególne elementy nie wyglądają identycznie - różnią się między sobą przecinającymi je „rysami”. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem wyglądu rodzajów elementów w kolorze brenta i nerino. Sprawia, to że każdy murek zbudowany z Albero jest unikatowy. Albero doskonale zabezpieczy skarpę w ogrodzie tarasowym. Do wysokości 1 metra może być on układany metodą na sucho, a w przypadku wyższych konstrukcji wymagane jest łączenie elementów zaprawą. Z murka Albero możemy też wykonać donice, ławki, a także romantyczne oczka wodne czy kaskadową fontannę. Takie elementy małej architektury będą bardzo efektownie prezentować się w tarasowym ogrodzie i z całą pewnością dodadzą mu wyjątkowego klimatu i uroku.

Kiedy już wybierzemy stopnie schodowe, nawierzchnię i obudowy skarp dla ogrodu tarasowego, pozostanie już tylko dobór odpowiednich roślin, które są niezwykle istotnym elementem każdej aranżacji.  Wybieramy je zgodnie z naszym gustem, oczywiście przy uwzględnieniu takich czynników, jak położenie naszego ogrodu, jego ekspozycja na słońce czy zacienienie. Właśnie w taki sposób można stworzyć nietuzinkową aranżację w pagórkowatym terenie.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrody #polbruk #kostka #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #materiał partnera

Więcej tematów: