Już w dniach 13-17 stycznia 2025 roku odbędą się największe na świecie targi architektury, materiałów i systemów budowlanych BAU 2025. Podczas wydarzenia Schüco, dostawca kompleksowej gamy rozwiązań z PVC-U i aluminium do zrównoważonych powłok budynków, zaprezentuje najnowsze produkty i koncepcje dla przyszłościowego budownictwa o obiegu zamkniętym.
Głównym tematem tegorocznej wystawy firmy Schüco na stoisku 301 w hali B1 będzie cykl życia budynków. Oferowane przez nią innowacyjne produkty i rozwiązania renowacyjne, które podnoszą wartość budynków, płynnie uzupełniają się z programem kontroli śladu węglowego w procesie budowlanym pod nazwą Schüco Carbon Control. Modułowa oferta została zaprezentowana po raz pierwszy na targach BAU 2023 i od tamtego czasu jest konsekwentnie rozbudowywana. Prezentację firmy uzupełnią rozwiązania z obszaru budownictwa prefabrykowanego, ochrony przeciwpożarowej i podwyższonego bezpieczeństwa w budynkach mieszkaniowych, a także narzędzia cyfrowe wspierające proces budowlany. Tegoroczne targi odbywają się w momencie, gdy branża nieruchomości w niektórych częściach Europy stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z wysokimi kosztami materiałów, ograniczeniami dostaw, niedoborem wykwalifikowanych pracowników i wysokimi stopami procentowymi. Inwestorzy wciąż wstrzymują się z planami budowy lub remontów. Wszystkie te zjawiska w połączeniu ze zmianami klimatycznymi, kurczącymi się zasobami i dążeniem do realizacji celów Unii Europejskiej sprawiają, że pierwszoplanowym zagadnieniem stał się temat modernizacji istniejących budynków.
Modernizacja o niskim śladzie węglowym
Na targach w Monachium firma Schüco zaprezentuje niezawodne produkty i usługi, które umożliwiają łatwą adaptację już istniejących budynków do aktualnych potrzeb, co pozwala na znaczną oszczędność zasobów. Jednym z takich rozwiązań jest system Schüco Perfect znajdujący zastosowanie nie tylko w stolarce aluminiowej, lecz także po raz pierwszy z PVC-U. Elastyczne rozwiązanie dedykowane oknom, drzwiom balkonowym oraz systemom podnoszono-przesuwnym pozwala na ich płynną integrację z szeroką gamą elementów wyposażenia dodatkowego, jak np. ochrona przeciwsłoneczna, moskitiera, parapety, ochrona przed upadkiem czy progi bez barier. Dzięki modułowej zasadzie konstrukcyjnej rozwiązania te można ze sobą łączyć w różnych kombinacjach w zależności od potrzeb, a także szybko i łatwo modernizować lub wymieniać. Wpisuje się to doskonale w program Schüco Carbon Control, który oprócz innowacyjnych systemów obejmuje także fachowe doradztwo i usługi mające na celu zmniejszenie śladu węglowego przegród zewnętrznych budynków w całym cyklu ich życia, od projektowania i budowy poprzez eksploatację i demontaż. Koncepcja ta opiera się na przekonaniu, że decyzje podjęte na etapach projektowania wpływają na pozostałe etapy procesu budowlanego. Na ślad CO2 budynku mogą mieć bowiem takie kwestie jak kształt bryły, dobór materiałów, rodzaj wykończenia powierzchni, a także wymiary elementów, obecność technologii smart home czy też możliwość rozdzielenia materiałów i ich wtórnego przetworzenia.
Materiały o obniżonej zawartości CO2
Z myślą o cyrkularnym budownictwie Schüco oferuje aluminium i PVC-U z zawartością surowca z recyklingu, a także konstrukcje hybrydowe. Uzupełnieniem standardowej oferty są dystrybuowane zgodnie z systemem kwotowym gatunki aluminium o obniżonej emisji CO₂ Low Carbon (LC) i Ultra Low Carbon (ULC). Zgodnie z deklaracjami środowiskowymi wartość GWP dla profili LC wynosi 4,47 kg CO₂e/kg, zaś dla profili ULC – nawet 2,27 kg CO₂e/kg. Natomiast w obszarze PVC-U dostępne są trzy gatunki materiału: Balanced (zrównoważony), Recycled (pochodzący z recyklingu) oraz Bio-Attributed (pochodzenia biologicznego). W pierwszym przypadku profile zawierają materiał z recyklingu lub mają geometrię zoptymalizowaną pod kątem wykorzystania surowca w wewnętrznym rdzeniu. Natomiast oferta Recycled zapewnia gwarancję, że w rdzeniu wewnętrznym profilu znajduje się materiał z recyklingu. W zależności od geometrii jego udział może wynosić od 39 do 57 procent. Natomiast dzięki nowemu materiałowi pochodzenia biologicznego firmy partnerskie uzyskały dostęp do produktów z surowców odnawialnych. W tym przypadku ropa naftowa jest zastępowana olejem talowym będącym produktem ubocznym produkcji papieru. Technologia ta pozwala zaoszczędzić aż do 90 procent CO2 w porównaniu z tradycyjnym procesem produkcyjnym.
Zrównoważona eksploatacja
Z myślą o ekologicznej eksploatacji budynków powstała firma Schüco Service, która zajmuje się wyzwaniami stojącymi przed administratorami budynków. Nowa spółka to niezależny od producentów dostawca kompleksowych usług serwisowych w obszarze okien, drzwi i fasad, od realizacji indywidualnych zamówień na naprawy poprzez długoterminowe umowy konserwacyjne i dobór części zamiennych, aż po całościowe analizy w zakresie renowacji budynków. Ponadto dzięki internetowi fasad, Schüco IoF ID, można cyfrowo rejestrować zamontowane w budynku elementy okien, drzwi i fasad oraz zapisywać historię ich konserwacji. Rozwiązanie to pozwala administratorom budynków efektywnie zarządzać nieruchomościami przez cały cykl ich życia oraz z wyprzedzeniem planować niezbędne inwestycje.
Ochrona przeciwpożarowa i wysoki poziom bezpieczeństwa
Kompleksowa gama rozwiązań przeciwpożarowych i dymoszczelnych Schüco przekonuje nie tylko doskonałymi parametrami związanymi z bezpieczeństwem, lecz także izolacyjnością akustyczną, dostępnością bez barier oraz maksymalnym komfortem automatycznej obsługi. Wysoka kompatybilność systemów Schüco sprawia, że przejścia pomiędzy strefami o zwiększonej ochronie i standardowymi są wizualnie niedostrzegalne. W rozwiązaniach przeciwpożarowych i dymoszczelnych Schüco uwzględniono także końcowy etap użytkowania i rozbiórkę. Wiele z nich uzyskało srebrny certyfikat Cradle-to-Cradle, co potwierdza ich zgodność z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Najważniejszym eksponatem w strefie poświęconej bezpieczeństwu będzie panel przeciwpożarowy Schüco Deflame, który może być teraz stosowany także w aluminiowych fasadach strukturalnych Schüco. Odwiedzający stoisko będą mogli również zapoznać się z oknami, drzwiami i fasadami Sälzer zapewniającymi wysoki poziom bezpieczeństwa. Spółka-córka firmy Schüco oferuje również personalne doradztwo i koncepcje dostosowane do indywidualnych projektów. Niedawno w swojej siedzibie w Marburgu otworzyła Centrum Kompetencyjne Sälzer oraz showroom z wielofunkcyjnym stanowiskiem badawczym, na którym okna i drzwi testowane są pod kątem odporności na fale uderzeniowe i wandalizm, a także próby włamania i ucieczki.
Gdzie budownictwo spotyka się z aranżacją wnętrz
W segmencie budownictwa mieszkaniowego Schüco jest pierwszym wyborem dla wymagających inwestorów w obszarze wysokiej jakości okien, drzwi wejściowych i przesuwnych z aluminium i PVC-U, które stanowią połączenie ponadczasowego designu, najwyższej trwałości i inteligentnych funkcji, w postaci np. systemów wideokomunikacji. Oprócz tego goście targowi poszukujący oryginalnych rozwiązań do budynków mieszkaniowych będą mogli zobaczyć opracowane przez spółkę-córkę Schüco Interior Systems nowe, designerskie systemy wielkoformatowych przeszklonych ścian działowych o organicznych zaokrągleniach oraz system aluminiowych regałów Schüco Smartcube. Rozwiązania te płynnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza, zapewniając ich harmonijny wygląd.
Więcej informacji na stronie: www.schueco.pl