Firma Cemex została wyróżniona przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w 3. edycji oceny przedsiębiorstw. Do udziału zaproszono ponad 700 firm z całej Polski, jednak do zestawienia „Najlepsi w bezpieczeństwie 2024” zakwalifikowano tylko 50 z nich. Cemex uplasował się na 15. pozycji.
CIOP-PIB zaprosił do poddania się ocenie w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy 702 firmy, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników. Cemex Polska zajął bardzo wysoką, 15. lokatę. Dyplom w imieniu firmy odebrali Anna Pęczek-Wiatr oraz Grzegorz Piątek.
– W Cemex stawiamy bezpieczeństwo pracowników i współpracowników na pierwszym miejscu. Nieustannie aktualizujemy procedury i wdrażamy nowe narzędzia, by na terenie naszych zakładów zapobiec wszelkim potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniom. Kładziemy też duży nacisk na bezpieczeństwo w transporcie, dlatego prowadzimy szeroko zakrojone kampanie edukacyjne, skierowane zarówno do kierowców, jak i do innych użytkowników dróg – powiedział Tomasz Skibiński Dyrektor ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - Polska, Niemcy oraz Koordynator Operacji Cementowych EMEA. - Bardzo się cieszymy, że nasze działania w obszarze BHP są dostrzegane i wysoko oceniane. To dla nas dodatkowa motywacja do doskonalenia stosowanych rozwiązań - dodał.
O zestawieniu „Najlepsi w bezpieczeństwie”
Zestawienie „Najlepsi w bezpieczeństwie” jest realizowane w ramach VI etapu wieloletniego programu pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”.
Zaproszone firmy są oceniane przy wykorzystaniu narzędzia „Zintegrowany Wskaźnik Procesów Zarządzania BHP”, opracowanego przez specjalistów CIOP-PIB. Pod uwagę brane są wskaźniki: jakościowe, ilościowe, kategorii ryzyka przedsiębiorstwa, a także awarii i anomalii (oparty na liczbie niepożądanych zdarzeń w przedsiębiorstwie).
W przypadku kryteriów jakościowych eksperci CIOP-PIB oceniają m.in. procesy komunikowania się i konsultowania, reagowania na dysfunkcje systemu oraz monitorowania zdrowia pracowników.
Do wskaźników ilościowych zaliczają się z kolei dane o wypadkach przy pracy, zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, pracownikach zgłaszających problemy związane z warunkami pracy i reakcjach na zgłoszenia czy też o personelu przeszkolonym w zakresie reagowania i koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych.