Cel wakacyjnych podróży to nie tylko zamki czy muzea. Coraz częściej turyści podążają szlakiem szkła - przezroczystego, kolorowego, czy nawet lustrzanego. Staje się ono nie tylko elementem konstrukcji, lecz także inspirującym doświadczeniem.
Szlakiem szkła
Kiedy planujemy wakacje, kierujemy się różnymi tropami. Jedni podążają śladem historii - wybierają zamki, pałace, dawne grody. Innych pociąga sztuka i przemierzają kontynenty, odwiedzając galerie i muzea. Ale są też tacy, którzy szukają piękna i innowacji w mniej oczywistej formie - w obiektach, które potrafią zachwycić samą materią. A co, jeśli tym przewodnikiem po świecie stanie się... szkło?
Szkło to materiał niezwykle wszechstronny. Potrafi wydobyć światło, nadać obiektowi lekkości, a nawet całkowicie zdefiniować jego charakter. Bywa przezroczystą taflą, która otwiera widok na krajobraz, ale też głównym bohaterem konstrukcji - w formie szklanych rzeźb, fasad czy efektownych kopuł. To nie tylko „budulec”. To nośnik emocji, światła i przestrzeni.
– Choć szkło większości osób kojarzy się przede wszystkim z oknami czy fasadami biurowców, jego zastosowanie jest przecież dużo szersze. W trakcie naszych dotychczasowych realizacji, wielokrotnie było ono nie tylko materiałem, lecz głównym środkiem wyrazu. Były to m.in. instalacje artystyczne, obiekty turystyczne, a nawet całe założenia przestrzenne, w których szklane elementy stanowiły centralny element kompozycji – mówi Justyna Jeżak, starszy specjalista ds. komunikacji marketingowej w Pilkington IGP.
Szklane atrakcje – co warto zobaczyć?
La Totalità - Turyn, Włochy - na terenie zielonym przylegającym do drapacza chmur, zaprojektowanego przez Renzo Piano, stanęła spiralna rzeźba „La Totalità” autorstwa Costasa Varotsosa. Ma około 9 metrów wysokości i została wykonana z milionów kawałków szkła Pilkington Optifloat™ Clear o grubości 8 mm, ciętych i montowanych przez artystę. Całość emanuje ruchem i świetlistą lekkością — szkło stało się tu medium wyrazu artystycznego i metaforą płynności czasu.
Mirror Ball - Blackpool, Wielka Brytania - w sercu promenady Blackpool stoi słynna, sześciometrowa kula lustrzana - Mirror Ball, złożona z około 47 000 lustrzanych płytek. Konstrukcja ma artystyczny i lustrzany charakter, a do jej renowacji wykorzystano wysokorefleksyjne szkło powlekane Pilkington Mirropane™ Chrome o grubości 4 mm, odporne na korozję wywoływaną przez morskie powietrze. Od czasu modernizacji w 2021 roku kula wykonuje pełen obrót co minutę, rozświetlając promenadę kolorowym światłem i stając się symbolem radości oraz splendoru.
Szklane bariery - Plac Świętego Marka, Wenecja, Włochy - w celu ochrony Bazyliki Świętego Marka przed groźnymi skutkami powodzi, zainstalowano sześć paneli wykonanych z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™. Każdy panel składa się z trzech szklanych tafli: środkowej o grubości 12 mm i zewnętrznych po 10 mm. Dzięki laminacji i hartowaniu panele cechują się wyjątkową wytrzymałością i estetyką, nie wpływając negatywnie na percepcję zabytkowej architektury. Bariera została ukończona przed sezonem opadowym w listopadzie 2022 roku i od tego czasu skutecznie zabezpiecza plac, jednocześnie nie przesłaniając widoku na panoramę Wenecji.
Szklane tablice „Bitwa pod Hafrsfjord” - Ytraberget i Avaldsnes, Norwegia - na półwyspie Ytraberget oraz na wyspie Avaldsnes, w celu upamiętnienia słynnej bitwy Wikingów, zamontowano tablice informacyjne wykonane z hartowanego szkła laminowanego (na substracie ze szkła odżelazionego), Pilkington Optilam™ OW T o grubości 24,8 mm. Przezroczyste tafle umożliwiają integrację ekspozycji z krajobrazem fiordu, a każda tafla szkła staje się tu symboliczną „ramą” dla historii. Dzięki temu szkło pełni funkcję estetyczną i edukacyjną jednocześnie. Pierwsze takie tablice zostały zainstalowane w Sandomierzu. Projekt o nazwie „Szklany Spacer” wywarł na Norwegach tak duże wrażenie, że postanowili stworzyć coś podobnego na swoim terenie.
Wieża widokowa i stacje gondoli - Solina, Polska - to jeden z najnowszych turystycznych projektów zrealizowanych w Polsce. W budynkach stacji oraz 50-metrowej wieży widokowej zastosowano szkło Pilkington AviSafe™, które dzięki specjalnej powłoce, zwiększającej odbicie UV umożliwia ptakom zauważenie przeszkody, zapobiegając ich kolizjom. To przykład ochrony przyrody w sercu Bieszczad. Balustrady tarasu wieży widokowej wykonano z hartowanego szkła laminowanego, Pilkington Optilam™ OW T z Sitodrukiem o grubości 21,5 mm. Laminowane tafle zostały wykonane z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™ co zapewnia krystalicznie czysty i pozbawiony zniekształceń barw widok na jezioro i góry.
Szklane ławki - Skierniewice, Polska - w lipcu br. miasto Skierniewice wzbogaciło się o pięć kolorowych ławek, powstałych we współpracy z Pilkington IGP (NSG Group). Choć proste w formie, stanowią efektowne elementy małej architektury, łącząc estetykę z ideą zrównoważonego rozwoju. Ławki wykonano z hartowanego i laminowanego szkła Pilkington Optilam™ Clear T, co gwarantuje im trwałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Najbardziej wyróżniającym się detalem są szklane oparcia zdobione kwiatowymi nadrukami, stanowiące odniesienie do bogatych tradycji ogrodniczych miasta oraz będące wyrazem lokalnej tożsamości. To nie tylko miejsce do odpoczynku, ale też wizualna deklaracja, że szkło może pięknie zdobić przestrzeń miejską.
Podróże przez szkło. Nowa perspektywa
W każdym z tych miejsc szkło pełni więcej niż tylko użytkową funkcję. To materiał, który tworzy przestrzeń dialogu - między architekturą a naturą, przeszłością a teraźniejszością, technologią a emocjami. Może być przezroczystym ekranem, który nie oddziela, lecz zaprasza. Może być opowieścią - o świetle, historii, refleksji.
Szkło umożliwia subtelne, niemal niewidoczne doświadczanie miejsca, które jednocześnie pozostaje głębokie i poruszające. Otwiera przed nami nowy wymiar podróży - taki, gdzie nie liczy się tylko to, co widzimy, ale przede wszystkim sposób, w jaki to dostrzegamy. Może warto zatem zaplanować w tym roku wakacje szklanym szlakiem i pozwolić światłu prowadzić nas dalej.