Jak bez rewolucji zaadaptować stare przewody dymowe i spalinowe?

Podziel się:
Dlaczego przy wymianie kotła muszę także zwrócić uwagę na komin?

Producenci nowoczesnych urządzeń grzewczych zabiegają o to by, jak najwięcej ciepła kierować do ogrzania budynku, a co za tym idzie, by coraz mniej ulatywało przez komin. Niska temperatura spalin wpływa na powstawanie w kominie kwaśnego kondensatu, który wydostaje się na zewnątrz przez nieszczelne spoiny. Jego agresywność chemiczna przyczynia się do destrukcji przewodu kominowego, a z czasem i całego budynku.

Odpowiedzią jest stal

Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. – – mówi Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe.
REKLAMA:

Tylko jaki wkład wybrać?

Zawsze należy dobierać komin do urządzenia grzewczego, nigdy odwrotnie. Nawet jeśli mamy sprawny przewód kominowy, to zmieniając urządzenie grzewcze, musimy sprawdzić nasz wkład - czy jest dostosowany do nowych warunków pracy, podyktowanych przez urządzenie. Dla kominków, kóz, pieców na opał stały, kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, kotłów z palnikami nadmuchowymi niezbędne są systemy kominowe pracujące w podciśnieniu. W przypadku tych rozwiązań ich elementy są połączone wtykowo, bez uszczelek. Natomiast do kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych wybieramy wkład przystosowany do pracy w nadciśnieniu (elementy połączone na wtyk z uszczelkami).

W dalszej kolejności możemy podzielić wkłady podciśnieniowe ze względu na paliwo spalane w urządzeniach grzewczych, z których będą odprowadzane spaliny (ze względu na odporność korozyjną).

Wkłady przeznaczone do pracy w nadciśnieniu możemy usystematyzować ze względu na sposób poboru powietrza: z poborem powietrza z pomieszczenia, w którym kocioł jest zamontowany oraz z poborem powietrza zza ściany.

Czy budowa szachtu może być przeszkodą?

W trudnych warunkach montażowych sprawdzą się elastyczne systemy kominowe. Wkłady typu flex przeznaczone są do pracy w podciśnieniu i w nadciśnieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz i olej, jak i do kominków i kotłów opalanych drewnem, a także do wentylacji. Nie należy ich natomiast stosować do kotłów na węgiel i ekogroszek.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy Kominowe

Owalny, a może okrągły?

W systemach nadciśnieniowych, ze względu na konstrukcję połączenia (kielichowe z uszczelką) i technologię wykonania, stosowane są wyłącznie przekroje okrągłe. Natomiast w systemach podciśnieniowych dopuszcza się używanie wkładów o przekroju owalnym. Wielkość wkładu jest uzależniona od urządzenia, z którego mają być odprowadzane spaliny oraz przekroju szachtu. Jeżeli jest on prostokątny, a należy zastosować wkład o maksymalnie dużym przekroju, wówczas rekomenduje się zakup komina owalnego.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#czytelnia #dachy #kominy, wykończenie #w dach #mk

Więcej tematów: