newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 5 lipca 2020
05.02.2019r...

Pompa ciepła jako dobre rozwiązanie grzewcze w domach jednorodzinnych i nie tylko

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Co ciekawe, jego zalety doceniają także właściciele obiektów komercyjnych, jak hotele czy zakłady produkcyjne. O wyborze decydują korzyści ekonomiczne oraz fakt, że urządzenia są niemal bezobsługowe.
Fot. NIBE-BIAWAR
Fot. NIBE-BIAWAR

Tylko w roku 2016 w samym województwie podlaskim zrealizowano ponad 85 instalacji na bazie pomp ciepła NIBE wykorzystywanych do ogrzewania i chłodzenia obiektów oraz 25 instalacji z pompami ciepła BIAWAR OW-PC służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Największą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty uzyskania energii cieplnej. Dzięki pompie ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną ogrzanie 200-metrowego domu jednorodzinnego może kosztować mniej niż 50-metrowego mieszkania w bloku. Miesięcznie jest to ok. 130 zł, czyli 0,65 zł za mkw. Tymczasem koszty ogrzewania w budynkach komunalnych są kilkukrotnie większe.

Fot. NIBE-BIAWAR
Fot. NIBE-BIAWAR

Oszczędności są szczególnie widoczne w obiektach komercyjnych. Sięgają nawet 75 proc. Przykładem może być szwalnia obuwia w Mońkach. Jej właściciel pięć lat temu zdecydował się na rezygnację z nieekologicznego i nieefektywnego kotła stałopalnego oraz kosztownych w eksploatacji podgrzewaczy elektrycznych. W systemie grzewczym wykorzystano pompę ciepła o mocy 40 kW, dwa kolektory słoneczne o łącznej mocy 3,5 kW, multiwalentny zbiornik oraz zbiornik buforowy o pojemności 500 l. Instalacja zabezpiecza zasilenie ogrzewania grzejnikowego o temperaturze pracy 65OC oraz instalacji ciepłej wody użytkowej na potrzeby gospodarcze. Przed inwestycją koszty ogrzewania szwalni i produkcji ciepłej wody wynosiły 42 tys. zł rocznie, a po niej – 10,3 tys.

Wśród obiektów, w których wykonano największe instalacje z zastosowaniem gruntowych pomp ciepła jest Hotel Żubrówka w Białowieży. Zamontowano tam 4 pompy ciepła NIBE F1330 60 kW o łącznej mocy 240 kW. Dzięki zastosowaniu modułu aktywnego chłodzenia oraz grupy basenowej wykorzystywane są one także do klimatyzacji pomieszczeń hotelowych oraz podgrzewu wody basenowej. Równocześnie do wspomagania pracy pomp ciepła zainstalowano 24 kolektory słoneczne.

Fot. NIBE-BIAWAR
Fot. NIBE-BIAWAR

Atutem pomp ciepła jest także to, że niemal nie wymagają bieżącej obsługi. Pracą urządzenia można zarządzać poprzez modyfikację ustawień na panelu pompy lub poprzez sterowniki pokojowe zintegrowane z systemem sterowania urządzenia. Nowoczesne pompy ciepła dają też możliwość zdalnego sterowania, monitorowania i diagnostyki serwisowej systemu przez Internet lub sieć GSM za pomocą aplikacji NIBE Uplink.
--
REKLAMA:
--
Dodatkowymi atutami pomp ciepła jest długa żywotność urządzeń (deklarowana przez producentów to 20-25 lat), ich niewielkie rozmiary, dzięki którym nie ma specjalnych wymagań co do ich usytuowania oraz niski poziom głośności urządzeń. Istotne jest też to, że taki sposób zasilania budynków w energię cieplną jest przyjazny środowisku.

źródło: NIBE-BIAWAR

Artykuły podobne:

d