Co to są wiązary dachowe - na czym polega prefabrykacja więźby?

Podziel się:
Oprócz wykończenia zewnętrznego, każdy dach musi składać się także z określonych elementów wewnętrznych. Najważniejszymi stać się mogą wiązary dachowe, które utrzymują ciężar samego dachu, ale też wszystkiego co się na nim znajdzie. Technika budowy dachu w oparciu o konstrukcje z wiązarów jest bardzo popularna na Zachodzie i od kilku lat jest coraz chętniej wykorzystywana również w Polsce. Jest tak dlatego, że prefabrykowane elementy jakimi są wiązary dachowe, pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie każdego dachu. Nie trzeba wtedy też obawiać się popełnianych niegdyś błędów konstrukcyjnych, które niejednokrotnie skutkowały problemami z eksploatacją budynku.

Fot. mgdachy.plFot. mgdachy.pl

Co to są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośne konstrukcji dachu, które mają za zadanie przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a resztą budynku (zazwyczaj ścianami nośnymi odpornymi na przeciążenia). Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dachów o dużej powierzchni i rozpiętości, ponieważ pozwalają na ograniczenie niepotrzebnych punktów podparcia. Wiązary dachowe są częściami składowymi więźby dachowej, które powstają z drewna litego i są następnie łączone specjalnymi płytkami kolczastymi. Płytki te zapewniają im bardzo dobrą wytrzymałość. Trzeba tu zaznaczyć, że więźba dachowa w formie wiązarów powstaje jako prefabrykowana. To znaczy jest ona produkowana w zakładzie MG Dachy i transportowana - jako gotowy element - na plac budowy. Dzięki temu więźby nie trzeba składać na budowie z oddzielnych drewnianych belek. Taki stan rzeczy powoduje znacznie przyspieszenie prac, a do tego eliminuje ryzyko pojawienia się błędów konstrukcyjnych. Produkcja wiązarów dachowych - ze względu na ich duże znacznie - realizowana jest z bardzo dużą dokładnością, z najwyższej jakości drewna. Takiego, które ma odpowiednie parametry techniczne. Wiązary dachowe MG Dachy mogą mieć różne kształty oraz wielkości, dzięki temu mogą być one wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, rolniczym, przemysłowym, do pokrywania obiektów handlowo-usługowych, budynków użyteczności publicznej i domów jedno- oraz wielorodzinnych. Tak jak było wspomniane wcześniej, składowe więźby dachowej (krokwie) są łączone dzięki wykorzystaniu technologii metalowych płytek kolczastych, czego efektem jest solidna i naprawdę trwała konstrukcja.

Na czym polega technologia płytek kolczastych MiTek?

Płytki kolczaste MiTek - czyli nowoczesny element łączenia konstrukcji drewnianych - są produkowane z blachy stalowej (nierdzewnej lub ocynkowanej). Mają one 1-2 mm, z jednej strony są one wyposażone w kolce. Każda płytka łączy drewniane elementy konstrukcji mocno i trwale, gdyż jest wciskana za pomocą pras o bardzo dużym nacisku (minimum 18 ton). Wykorzystywanie tego rodzaju łączników wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim tym, że pozwalają one na wykorzystanie pełni możliwości tarcicy - dzięki nadaniu elementom mocnych połączeń. Sama tarcica jest bowiem materiałem konstrukcyjnym z doskonałą relacją wytrzymałości do wagi, jest też łatwa do stosowania na placu budowy. Jej jednym problemem było to, że zazwyczaj nie mogła osiągnąć pełni możliwości z powodu relatywnie słabych połączeń (w przeciwieństwie do stali czy betonu). Zmieniła to technologia płytek kolczastych, która umożliwiła łączenie elementów tarcicy w jedną płaszczyznę i to z naprawdę dużą siłą połączeń (o niezmiennej wytrzymałości). Płytki kolczaste MiTek działają w ten sposób, że równomiernie przejmują obciążenie z jednego elementu i przenoszą je (przez łącznik) na stykający się z nim drugi element. Co ważne, technologia ta pozwala uniknąć koncentracji naprężeń, jakie występują zazwyczaj przy połączeniach klejonych i wykonanych z gwoździ. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie połączeń tak mocnych jak sama tarcica. W związku tym jeśli chodzi o wiązary drewniane, większe znacznie ma wytrzymałość samego materiału konstrukcyjnego, a nie jego minimalnych odcinków odpowiednich do połączeń. Zaletą tej technologii jest także to, że obciążenie jest przenoszone przez zintegrowane kolce (których jest naprawdę wiele) i dzięki temu na wytrzymałość nie wpływają w niekorzystny sposób małe, to znaczy miejscowe wady drewna.
REKLAMA:

Zalety i wady wiązarów dachowych

Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania budowlanego niesie ze sobą wiele zalet. Wśród tych najważniejszych można wymienić to, że wiązary dachowe:
• Mają wysoką jakość elementów (odpowiednie parametry drewna), a ich produkcja opiera się na dokładności.
• Z racji tego, że ich projekty przygotowuje się komputerowo, nie generują one zbyt wiele odpadów.
• Pozwalają na szybki montaż, dzięki czemu znacznie skracają czas pracy nad strukturą dachu (w porównaniu z tradycyjnymi metodami).
• Są przygotowywane na zamówienie, dlatego idealnie pasują do miejsca montażu. Można je też przygotować w różnych kształtach i wielkościach, mogą więc odpowiadać różnym wymaganiom projektowym.
• Zmniejszają wymagania konstrukcyjne, bo w domu jednorodzinnym nie potrzeba już wtedy słupów podporowych i można zmniejszyć ilość ścian nośnych.

Jeśli zaś chodzi o wady, to wymienić można wysoki koszt realizacji złożonych projektów. Można je jednak zmniejszyć decydując się na w miarę prostą bryłę budynku, co ułatwi stworzenie projektu i zmniejszy ilość potrzebnego drewna. Do wad zaliczyć można także konieczność zabezpieczenia dojazdu, by wiązary dachowe można było przewieźć po względnie dobrej, utwardzonej drodze. Są to jak widać problemy z którymi w miarę łatwo można sobie poradzić.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #dachy #dach #promowany_dachy #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: