newsletter reklama projekty domów forum
czwartek 16 lipca 2020
28.02.2014r...

Budownictwo zrównoważone w harmonii ze środowiskiem

Działka budowlana, na której realizowane jest budownictwo wielorodzinne, w ¼ powinna być zajmowana przez tzw. powierzchnie biologicznie czynne, czyli obszar pokryty roślinnością wraz ze zbiornikami wodnymi. Aby spełnić wymagania prawne na terenach, na których trudne jest wygospodarowanie wolnej przestrzeni i przeznaczenie jej na zróżnicowanie biologiczne, wykorzystuje się kilka alternatywnych rozwiązań.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Zielona elewacja

To wykorzystanie gęstych pnącz, które porastają mury, stając się zarówno ozdobą budynku, jak i naturalną warstwą izolacyjną. Dzięki roślinom, budynek jest chroniony przed przegrzaniem w miesiącach letnich. O ile jednak widok taki nie dziwi w przypadku starszych budynków (a także domów jednorodzinnych), o tyle w nowoczesnym budownictwie roślinność pienna rzadko jest stosowana. Wynika to z jednej strony z czasu, jaki jest potrzebny, by rozrosła się w wystarczającym stopniu, z drugiej – nie każdego inwestora przekonuje taka ozdoba obiektu i nie zawsze pasuje ona do otaczającej architektury. Co nie zmienia faktu, iż porośnięte bluszczem szklane elewacje wyglądają równie efektownie, jak kamienne mury.
--
REKLAMA:
--

Relaksująca moc wody

Oczko wodne łatwo jest zaprojektować i wygospodarować dla niego miejsce. Niewielkie można zlokalizować niemal wszędzie, większe – któremu towarzyszy zagospodarowana strefa relaksu – zakładane są z reguły na terenach o mniejszej gęstości zabudowy. Uatrakcyjnia ono przestrzeń, podnosi jej walory estetyczne, ale także umożliwia rozwój zróżnicowanej flory w strefie brzegowej, podwodnej i nawodnej.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Ostoja dla zwierząt

Oczywiście, głównie tych niewielkich i zupełnie małych. Nawet zwykła, mała rabata to przestrzeń, w której mogą rozwijać się niezbędne w ekosystemie żyjątka. Ogród da schronienie większym zwierzętom – ptakom, wiewiórkom itp., oczko wodne - wielu organizmom wodnym i owadom. Są one niezbędne w środowisku – niektóre zapylają rośliny, inne są pożywieniem dla większych ssaków. Najlepiej jest sadzić lokalne odmiany kwiatów, krzewów i drzew - wówczas zwierzęta mogą bytować wśród roślin, których owoce stanowią ich naturalny pokarm.

Ekologiczne drogi

Coraz częściej osiedla – zamiast betonowych czy asfaltowych dróg i ścieżek – mają ciągi komunikacyjne wykończone np. kratkami trawnikowymi czy płytami ażurowymi. Wynikiem ich zastosowania jest m. in. poprawa obiegu wody w gruncie oraz zmniejszenie tzw. efektu miejskich wysp ciepła. Są one stosowane w wykonywaniu parkingów, ścieżek ogrodowych, dróg dojazdowych i dróg pożarowych, wjazdów. Świetnie sprawdzają się też jako umocnienia nasypów pod budowę zielonych dachów.

źródło: Obud.pl

Artykuły podobne:

d