Strychy często służą do przechowywania niepotrzebnych rzeczy czy suszenia prania. Kondygnacja ta może jednak stać się przytulną sypialnią, cichym gabinetem lub skąpanym w słońcu salonem. Jednym ze sposobów by stworzyć piękne i funkcjonalne poddasze są lukarny.

Pod skosem
Strychy kojarzą się najczęściej z brakiem okien i utrudniającymi aranżację skosami. Aby móc w pełni wykorzystać powierzchnię poddasza warto zaplanować niektóre elementy już na etapie projektu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami średnia wysokość tej kondygnacji musi wynosić 2,2 m. Skosy co prawda nieco ograniczają przestrzeń, mogą być jednak znakomitym przyczynkiem do tworzenia nietuzinkowych aranżacji, nadających wnętrzu indywidualnego charakteru.
Pulpitowa, owalna czy wole oczko
Wielu z nas przed urządzeniem pokoju na poddaszu powstrzymuje obawa przed barkiem odpowiedniej ilości światła. Dobrym rozwiązaniem są tu lukarny, czyli nadbudówki w dachu domu. Odpowiednio skonstruowane mogą one nadać bryle budynku wyjątkowego wyglądu.
REKLAMA:
Producenci oferują obecnie bogatą gamę profili o nietypowych kształtach. Stolarka, którą ozdobimy naszą lukarnę powinna być oczywiście dopasowana do jej formy. Jeśli ma ona prostą i wąską ścianę frontową, dobrym rozwiązaniem będzie prostokątne okno. W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki ładnie prezentować się będzie natomiast połączenie większego skrzydła z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie możemy wypełnić również trapezem. Idealnym oknem do nadbudówki typu wole oczko będzie natomiast półkole. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy szeroki wachlarz okien o różnych kształtach. Dostępne są one w kolorach klasycznych jak biały i brązowy, odcieniach drewnopodobnych oraz barwach z palety RAL. Dzięki temu możemy stworzyć harmonijne kompozycje z pozostałymi elementami stolarki w budynku. Istnieje także możliwość wykonania okien dwukolorowych np. niebieskich od wewnątrz a drewnopodobnych od zewnątrz.
Najczęściej stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym, pamiętajmy, jednak że dobrze prezentuje się on w większych oknach - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.
Poddasze zalane słońcem
W celu odpowiedniego doświetlenia poddasza, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, tam gdzie to możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości 120 cm. Nie bez znaczenia jest też poziom, na jakim umieścimy okna – najkorzystniejsze oświetlenie uzyskamy montując je 85-100 cm nad podłogą. Ponieważ okno znajduje się we wnęce, najwięcej promieni słonecznych znajdzie się w jego pobliżu. Miejsca oddalone będą skąpane natomiast w przyjaznym cieniu. Warto wykorzystać taki układ. Pod oknem możemy ustawić stół do pracy, a pozostałą powierzchnię przeznaczyć na strefę relaksu, w której zatopimy się w miękkim fotelu.
(G)
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oknoplast