Budownictwo zrównoważone w harmonii ze środowiskiem

Podziel się:
Działka budowlana, na której realizowane jest budownictwo wielorodzinne, w ¼ powinna być zajmowana przez tzw. powierzchnie biologicznie czynne, czyli obszar pokryty roślinnością wraz ze zbiornikami wodnymi. Aby spełnić wymagania prawne na terenach, na których trudne jest wygospodarowanie wolnej przestrzeni i przeznaczenie jej na zróżnicowanie biologiczne, wykorzystuje się kilka alternatywnych rozwiązań.

Fot. ShutterstockFot. ShutterstockFot. ShutterstockFot. Shutterstock

Zielona elewacja

To wykorzystanie gęstych pnącz, które porastają mury, stając się zarówno ozdobą budynku, jak i naturalną warstwą izolacyjną. Dzięki roślinom, budynek jest chroniony przed przegrzaniem w miesiącach letnich. O ile jednak widok taki nie dziwi w przypadku starszych budynków (a także domów jednorodzinnych), o tyle w nowoczesnym budownictwie roślinność pienna rzadko jest stosowana. Wynika to z jednej strony z czasu, jaki jest potrzebny, by rozrosła się w wystarczającym stopniu, z drugiej – nie każdego inwestora przekonuje taka ozdoba obiektu i nie zawsze pasuje ona do otaczającej architektury. Co nie zmienia faktu, iż porośnięte bluszczem szklane elewacje wyglądają równie efektownie, jak kamienne mury.
REKLAMA:

Relaksująca moc wody

Oczko wodne łatwo jest zaprojektować i wygospodarować dla niego miejsce. Niewielkie można zlokalizować niemal wszędzie, większe – któremu towarzyszy zagospodarowana strefa relaksu – zakładane są z reguły na terenach o mniejszej gęstości zabudowy. Uatrakcyjnia ono przestrzeń, podnosi jej walory estetyczne, ale także umożliwia rozwój zróżnicowanej flory w strefie brzegowej, podwodnej i nawodnej.

Fot. ShutterstockFot. ShutterstockFot. ShutterstockFot. Shutterstock

Ostoja dla zwierząt

Oczywiście, głównie tych niewielkich i zupełnie małych. Nawet zwykła, mała rabata to przestrzeń, w której mogą rozwijać się niezbędne w ekosystemie żyjątka. Ogród da schronienie większym zwierzętom – ptakom, wiewiórkom itp., oczko wodne - wielu organizmom wodnym i owadom. Są one niezbędne w środowisku – niektóre zapylają rośliny, inne są pożywieniem dla większych ssaków. Najlepiej jest sadzić lokalne odmiany kwiatów, krzewów i drzew - wówczas zwierzęta mogą bytować wśród roślin, których owoce stanowią ich naturalny pokarm.

Ekologiczne drogi

Coraz częściej osiedla – zamiast betonowych czy asfaltowych dróg i ścieżek – mają ciągi komunikacyjne wykończone np. kratkami trawnikowymi czy płytami ażurowymi. Wynikiem ich zastosowania jest m. in. poprawa obiegu wody w gruncie oraz zmniejszenie tzw. efektu miejskich wysp ciepła. Są one stosowane w wykonywaniu parkingów, ścieżek ogrodowych, dróg dojazdowych i dróg pożarowych, wjazdów. Świetnie sprawdzają się też jako umocnienia nasypów pod budowę zielonych dachów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud.pl
#czytelnia #ogrod #dom #ściany #eko #obud #dach_zielony #parking #Ekorozwiązania

Więcej tematów: