Wichury w weekend znowu uszkodziły wiele budynków

Podziel się:
W ostatni weekend prędkość wiatru w niektórych regionach przekroczyła nawet 100 km/h. Tak silne wichury uszkodziły, a nawet pozrywały mniej solidne pokrycia dachowe oraz elementy elewacji. Choć wichury pojawiające się na przełomie zimy i wiosny są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu to nadal powodują liczne uszkodzenia budynków i dachów. Te, które przeszły nad całym krajem w sobotę i niedzielę, największe spustoszenia poczyniły w województwie mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Corocznie Polacy dają zaskoczyć się podobnym kaprysom pogody, gdyż niektóre obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone.

„Wszystkie obiekty powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury zdecydowanie należy dodatkowo zabezpieczać pokrycie dachu. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie. Specjalne spinki do montażu dachówek, takie jak na przykład SturmFIX, chronią je przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru.” – powiedział Konrad Zalewski, Menedżer Produktu ds. Pokryć Dachowych w firmie Wienerberger.

Fot. WienerbergerFot. Wienerberger Solidny dach, odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania. Te ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem, gdyż ich optymalna waga sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka, przy takich anomaliach pogodowych często ulega wygięciom czy odkształceniom a w ekstremalnych przypadkach – zerwaniu całej połaci. Jednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu efekt żagla, gdzie podmuch powietrza mógłby podnieść dużą połać. Na rynku dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. System SturmFIX, polega na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu.
REKLAMA:

Ofiarą weekendowych wichur padły nie tylko dachy. W Warszawie na skutek silnych podmuchów oderwała się część styropianowej izolacji budynku. Została uszkodzona nie tylko elewacja, ale także zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowalne. Na szczęście w pobliżu nie znajdowali się w tym czasie ludzie.

Ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. Zaawansowana technologia produkcji pustaków marki Porotherm, pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego i skomplikowanego układu drążeń w pustaku oraz wysokiego stopnia poryzacji. To zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne muru, którego nie trzeba już dodatkowo docieplać, ale również gwarantuje najwyższą trwałość elewacji. W ofercie Wienerberger dostępny jest też pustak, którego drążenia dodatkowo wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną. Porotherm T Dryfix to produkt dedykowany do budownictwa niemal zeroenergetycznego, będący obecnie najcieplejszym i najnowocześniejszym ceramicznym rozwiązaniem do budowy ścian jednowarstwowych. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne ceramiczny materiał. Dlatego doskonałym rozwiązaniem było zamknięcie miękkiego materiału termoizolacyjnego w „pancerzu” z solidnej ceramiki. Nie ma szans by jakakolwiek wichura była w stanie zniszczyć takie rozwiązanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#wiadomości #dachy #do ochrona #dach #wienerberger

Więcej tematów: