Dach i elewacja budynku to podstawowe składniki tzw. obrazu architektonicznego budynku i nieodłączne składniki konstrukcji budynku. Najważniejszą funkcją dachu jest ochrona domu przed wpływem opadów atmosferycznych. Na zewnętrzny kształt dachu wpływ ma zarówno rodzaj materiału pokryciowego jak i warunki klimatyczne. Coraz więcej uwagi przykłada się także do zwyczajów regionalnych.

Dachami płaskimi nazywamy dachy i stropodach, na których nachylenie połaci, konieczne dla odprowadzania wód opadowych, mieści się w zakresie między 2° a 15°. Ze względu na rodzaj pokrycia zwykle są to dachy kryte papą, foliami PCV, rzadziej blachą falistą. Podstawą konstrukcji dachu płaskiego jest strop ostatniej kondygnacji. Na nim zostaje ukształtowany spadek połaci dachowej. W przypadku projektowania stropodachu niewentylowanego, bezpośrednio na stropie wykonuje się warstwy izolacji termicznej i gładź betonową stanowiącą podłoże dla materiału pokryciowego połaci. Znane i stosowane są dosyć różnorodne układy technicznych rozwiązań stropodachów niewentylowanych. Najprostsze, stosowane rozwiązania przewidują ułożenie bezpośrednio na stropie ostatniej kondygnacji gładzi betonowej profilującej spadki połaci. Następnie wykonuje się izolację termiczną. Stanowi ją warstwa twardej wełny mineralnej lub styropianu, często pokrytego przez producenta papą podkładową przymocowaną do polistyrenu za pomocą kleju dyspersyjnego (tzw. płyta PW 11). Należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest dyskusyjne pod względem zachodzących w przegrodach procesów migracji wilgoci.
Bardziej skomplikowane rozwiązanie przewiduje ułożenie na górnej powierzchni stropu paroizolacji, a następnie ocieplenia stropu np. z wełny mineralnej. W przeszłości szeroko stosowano materiały sypkie, stabilizowane spoiwem cementowym np. glinoporyt, keramzyt lub teoretycznie odsiarczany żużel kotłowy. Na ociepleniu wykonywano jastrych cementowy grubości kilku centymetrów, umożliwiający ułożenie pokrycia dachu z 2 do 4 warstw papy, blachy płaskiej, stalowej ocynkowanej lub bezspoinowo z mas asfaltowo-kauczukowych albo poliuretanowych.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym dachów płaskich jest układ stropodachu wentylowanego. Dzięki „oddzieleniu” konstrukcji dachu od ocieplenia, przewietrzaną warstwą powietrza, istnieje możliwość utrzymania stałej wilgotności (a raczej stanu suchego) materiału ocieplającego strop. Jednocześnie istnieje, w niektórych przypadkach, możliwość kontroli stanu izolacji termicznej, a nawet jej rozbudowy. Taki układ konstrukcyjny całkowicie eliminuje niebezpieczeństwo zawilgocenia kondensatem materiału ocieplającego strop. Pokrycie realizowane jest na ułożonych, za pośrednictwem ceglanych ścianek ażurowych, płytach korytkowych. Lekkich i trwałych elementach prefabrykowanych. Rozwiązanie techniczne sprawdza się w budownictwie obiektów wielorodzinnych. Konstruowanie stropodachów płaskich zapewnia nam pionowe ściany na wszystkich kondygnacjach i co za tym idzie „stuprocentową” powierzchnię użytkową pomieszczeń znajdujących się na ostatnim piętrze budynku.

REKLAMA:
Z porównania konstrukcji różnych typów dachów łatwo wyciągnąć wnioski o ich zaletach i wadach. Jeśli chodzi o dachy płaskie, to właściwie jedyną ich zaletą jest możliwość uzyskania użytkowo dostępnej powierzchni na dachu. Możemy wykorzystać ją dla założenia zielonego ogrodu lub jako taras – miejsce wypoczynku. Mam tylko wątpliwości, czy jest to uzasadnione w budownictwie jednorodzinnym. Zwykle mamy do dyspozycji i zagospodarowania większy lub mniejszy obszar przyległej działki, taras na poziomie gruntu. Niestety, wad jest więcej. Podstawowa – to bardzo trudne do poprawnego zaprojektowania i prawidłowego wykonania układy izolacji niewrażliwej na wahania temperatur. Szczególnie trudne jest uzyskanie, w warunkach budownictwa jednorodzinnego, zadowalającej trwałości wodoszczelnej powłoki pokrycia. Ponadto dach płaski wymaga częstej, fachowej kontroli stanu powłok i częstych, bywa że kosztownych, napraw. Ponadto występują stałe kłopoty z odprowadzaniem wód opadowych. Na powierzchni dachów płaskich często następuje gromadzenie się i rozkład cząstek organicznych (np. liści). Nie bez znaczenia są także dodatkowe obciążenia wynikające z gromadzenia się czapy śnieżnej podczas zimy.

Obecnie, co doskonale widać, obserwując realizowane w kraju domy jednorodzinne, najpopularniejsze są dachy strome. Podobne wnioski można wyciągnąć z lektury katalogów z projektami powtarzalnymi. Paradoksalnie, pod względem historycznym dach o dużym spadku, jest najdawniej stosowany. Właściwie wysoki dach stanowił niegdyś cały dom. Od połowy lat osiemdziesiątych królują dachy strome z pokryciem połaci dachówką ceramiczną lub coraz powszechniej stosowaną dachówka cementową. Znaczny kąt pochylenia połaci zapewnia szybkie odprowadzanie wód opadowych i możliwość przesuszenia pokrycia. Zapobiega gromadzeniu się na dachu części organicznych (liści, drobnych gałęzi itp.). Ponadto znaczne nachylenie połaci ułatwia wentylowanie przestrzeni pomiędzy pokryciem dachu, a wiatroizolacją (np. z folii paroprzepuszczalnej). Możliwe jest krycie dachu różnymi materiałami. Prócz wymienionych: blachą profilowana albo gontami bitumicznymi. Nie bez znaczenia dla inwestora jest łatwość poprawnego wykonania robót oraz uzyskanie przytulnych i atrakcyjnych wnętrz ze skosami. Zauważmy także, że dach wysoki umożliwia konstruowanie w połaci, dodatkowego oświetlenia pomieszczeń poddasza, oknami połaciowymi albo „wbudowanie” lukarny. Istnieje wprawdzie niebezpieczeństwo przecieków, w miejscach naruszenia struktury pokrycia, ale łatwo ich uniknąć, dokładnie stosując się do zaleceń projektanta i producentów okien. Poszukując wad dachów wysokich, nad pomieszczeniami użytkowymi, dopatrzyłem się tylko jednej. Sporego kosztu materiałów wynikającego ze znacznych przekrojów stosowanych elementów konstrukcji drewnianej i konieczności wykonania więźby przez wysoko wykwalifikowanych cieśli. Dodajmy także koszt szlachetnego pokrycia. W zamian uzyskamy dach o co najmniej kilkudziesięcioletniej, bezawaryjnej trwałości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: chemia