Typy dachów, czyli dla każdego coś pięknego

Podziel się:
Dachy skośne - Typy dachów, czyli dla każdego coś pięknego Nie bez powodu mówi się, że dach to piąta elewacja. Dachy spadziste, nazywane inaczej wysokimi lub stromymi, charakteryzują się niekwestionowanym urokiem. Z rąk architektów otrzymują niepowtarzalne kształty, często decydujące o wyjątkowym charakterze całego domu.

Bez względu na to, czy decydujemy się na gotowy projekt, czy podejmujemy wyzwanie zlecając wykonanie projektu indywidualnego – wygląd dachu pozostaje kwestią naszej decyzji. A możliwości jest sporo.

Typy dachów, czyli dla każdego coś pięknego

Jest w czym wybiera

Kształt dachu związany jest z funkcją jaką ma pełnić budynek, jego wielkością i usytuowaniem. Wiele do powiedzenia ma również panująca moda. Pozostaje cieszyć się, że fascynacja dachami płaskimi już minęła. Najprostsze dachy strome to: dwuspadowe – inaczej dwupołaciowe (mogą występować w wersji niesymetrycznej) i czterospadowe (na budynku wzniesionym na planie prostokąta lub kwadratu. Wtedy noszą nazwę kopertowego). Dwie duże połaci mają kształt trapezu, dwie małe boczne – trójkąta. Dachy typu mansardowego, przyczółkowego i naczółkowego zaburzają monotonię jednolitej płaszczyzny i ożywiają dach. Dach mansardowy nie jest często spotykany w Polsce, ale jak widać na zdjęciu, nie można odmówić mu uroku. W odpowiednio dobranym projekcie na pewno będzie zwracał pozytywną uwagę i stanie się dumą mieszkańców. Wymienione typy dachów to tylko niektóre z nich. W zależności od kąta nachylenia poddasze będzie można wykorzystać jako mieszkalne lub tradycyjny strych, suszarnię itp. Ogromne zróżnicowanie i indywidualny charakter nadają im okna połaciowe, wnęki dachowe, okna mansardowe, wykusze itd.
REKLAMA:

Dach czterospadowyDach czterospadowy

Fantazja kosztuje

Strona estetyczna dachu to nie jedyne kryterium wyboru. Wykonanie bardziej fantazyjnego dachu (o nietypowym kształcie) będzie kosztowało drożej. Nie tylko liczba płaszczyzn i załamań jest tu ważna. Każda lukarna lub tzw. wole oko na dachu to nieporównywalnie droższa inwestycja w porównaniu z typowym oknem dachowym. Realizacja takiego projektu będzie również wymagała zatrudnienia specjalistów najwyższej klasy. Skomplikowana więźba zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nieszczelności i występowania mostków termicznych (wykonanie prawidłowej izolacji będzie utrudnione). Trudniej zagwarantować właściwą wentylację. Wreszcie w czasie gwałtownych ulew lub po obfitych opadach śniegu, może okazać się, że dach nie odprowadza właściwie wody opadowej, a śnieg zalega na dachu. Wreszcie zagospodarowanie nieregularnej płaszczyzny takiego poddasza również pochłonie mnóstwo czasu i inwencji.

Dach dwuspadowyDach dwuspadowyDach mansardowyDach mansardowy
Dach naczółkowyDach naczółkowyDach przyczółkowy Dach przyczółkowy
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: roben
#czytelnia #dachy #dach #roben #konstrukcja #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: