Altana w ogrodzie. Jak przygotować pod nią podłoże

Podziel się:
W altance można schować się przed upałem, zapewni ona również schronienie, gdy podczas grillowania złapie nas letnia ulewa. Żeby móc w pełni korzystać z zalet altanki, trzeba zadbać o to, by miała solidne podłoże.

Fot. AtlasFot. AtlasPostawienie samej altanki to nie problem. Można kupić gotową, wykonaną z drewna, i zmontować według instrukcji. Niezależnie od tego, z jakiego materiału chcemy ją zbudować, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament. W przypadku altany, fundament nie musi być głęboki – zwykle wystarcza 50-60 cm. Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i końcowej posadzki należy zapoznać się z instrukcją montażu altanki i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.

Pierwszą czynnością będzie zebranie humusu (czyli warstwy ziemi urodzajnej wraz z trawą) w miejscu, gdzie chcemy wybudować altanę. Następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać ok. 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów). Teraz układamy zbrojenie z prętów – na przykład o przekroju 8 mm. Wlewamy beton. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Żeby je sobie zapewnić, warto uzupełnić mieszankę o Emulsję Budowlaną Atlas – plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Dodaje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć Posadzki Cementowej Atlas – to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas pracy.
REKLAMA:

Fot. AtlasFot. AtlasNastępne go dnia, po związaniu betonu, wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów. Przestrzeń pomiędzy powstałymi ściankami fundamentowymi wypełniamy żwirem lub gruzem i wylewamy na to chudy beton. Uzyskany poziom wylewki powinien znaleźć się na równi ze ściankami fundamentowymi. Gdy beton wyschnie, na całości układamy folię budowlaną jako materiał izolacyjny. Kładziemy na nią siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych (można je kupić w sklepach budowlanych).


Fot. AtlasFot. Atlas
Na tak przygotowane podłoże wylewamy Posadzkę Cementową ATLAS. Deski szalunkowe, pozostawione na zewnętrznych stronach fundamentów, będą stanowiły ograniczenie dla wykonywanej płyty i nie pozwolą na wylanie się zaprawy poza obrys fundamentów.

Tak wykonana posadzka wytrzyma wszelkie trudy, związane z jej użytkowaniem. Ostatnim etapem może być wykonie okładziny wykończeniowej, w zależności od naszych upodobań.

Altana w ogrodzie. Jak przygotować pod nią podłoże

Gres najlepszy

Odpowiednią okładziną dla tego typu posadzki są płytki gresowe. Gres to wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy. Wymagają one specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszym z nich będzie Atlas PROgres Mega. Dzięki swoim właściwościom, pozwala on trwale i mocno zespolić okładzinę z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ATLAS
#architektura #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #w piwnica #do murowanie #atlas #na fundament #na posadzka #poradnik #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: