Cement w zaprawach

Podziel się:
Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Cement w zaprawachKażda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych, oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a nawet spoiwa organiczne.

Tekst „Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej” autorstwa dr. inż. Sławomira Chłądzyńskiego mgr. Łukasza Bąka, ukazał się na łamach miesięcznika ,,Izolacje” 11-12/2011. Autorzy prezentują w nim szczegółowy podział suchych mieszanek chemii budowlanej ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa i omawiają rodzaje cementów stosowanych w mieszankach. Podkreślają także fakt, że cement jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek Dowodem na to jest między innymi fakt, że na rynku krajowym wykorzystuje się do ich sporządzenia około 700 -800 tys ton tego surowca. Stanowi to około 4 – 5 % sprzedaży cementu w Polsce. W recepturach mieszanek chemii budowlanej wykorzystywane są najczęściej cementy portlandzkie bez dodatków, ale coraz częściej także cementy portlandzkie wieloskładnikowe i hutnicze. W składzie mieszanek coraz większą rolę odgrywają także cementy glinowe, które mogą służyć modyfikacji właściwości mieszanek. Mogą także stanowić samodzielne spoiwo.
REKLAMA:

W materiale omówiono rolę spoiwa cementowego w: zaprawach murarskich i specjalnych, tynkach cementowo – wapiennych, tynkach dekoracyjnych, spoinach, podkładach i masach podkładowych , klejach do ociepleń i okładzin, gładziach i zaprawach wodoszczelnych.

Więcej w miesięczniku ,,Izolacje” 11/12/2012.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Miesięcznik Izolacje
#wiadomości #fundamenty #cement #obud

Więcej tematów: