Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie

Podziel się:
Gdy przystępujemy do wiosennych porządków zdarza się, że w naszym oknie zauważymy pękniętą szybę. Z niepokojem myślimy wówczas o kłopotach, jakie nam przyniesie jej wymiana. Tymczasem nie ma powodu do niepokoju: wymiana ta zajmie fachowcowi nie więcej niż kwadrans.

Współczesne ciepłe okna wyposażone są w pakiety 2 lub 3 szyb zespolonych ze sobą trwale. Szyby te oddzielone są ramkami dystansowymi, a między nimi znajduje się szlachetny gaz, najczęściej argon. Szyba osadzona jest w ramie skrzydła okiennego na plastikowych podkładkach, a od wewnątrz przytrzymują ją listwy przyszybowe wciśnięte w ramę. Jeżeli pęknie jedna z szyb w pakiecie to nie ma rady – trzeba wymienić cały pakiet.

Sprawny fachowiec bez trudu wyjmie listwę przyszybową...Sprawny fachowiec bez trudu wyjmie listwę przyszybową......i wstawi nowy cieplejszy pakiet szyb...i wstawi nowy cieplejszy pakiet szyb
Różne są powody pękania szyb. Może to być uderzenie jakimś przedmiotem lub choćby zetknięcie z ciężką donicą stojącą na parapecie, gdy jest przeciąg. Ale pęknięcie może też być efektem wewnętrznych naprężeń, jakie występują w szkle. W małej, kilkunastomilimetrowej przestrzeni międzyszybowej kompensowana jest bowiem różnica temperatur o wartości kilkudziesięciu stopni. Szczególnie zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20°C. Wówczas każda niedoskonałość struktury szkła może być powodem pęknięcia, powstania rysy, a nawet wyraźnej szczeliny. Poza względami estetycznymi do wymiany skłania też fakt, że taką szczeliną uciekł z wnętrza gaz, który podnosił walory ciepłochronne naszego okna.

...pamiętając o jego właściwym ustawieniu za pomocą podkładek ...pamiętając o jego właściwym ustawieniu za pomocą podkładek Fachowiec, który przyjedzie do nas na oględziny ustali powód pęknięcia i sprawdzi wymiary pakietu szybowego. Nie tylko wysokość i szerokość, ale też jego grubość. Następnie zamówi odpowiedni nowy pakiet u producenta okien i wróci dokonać zamiany. Praca polega na wyjęciu listew przyszybowych, wyjęciu pękniętego pakietu, a następnie odpowiednim osadzeniu nowej szyby (podkładki regulacyjne!) i zabezpieczenia jej listwami na nowo. Koniec roboty. Ale ważne, żeby był to doświadczony i sprawdzony mistrz montażu, bo wystarczy drobne uchybienie przy osadzaniu nowego pakietu, a z czasem pęknie on tak, jak ten poprzedni.
REKLAMA:

Na koniec zabezpieczy całość tymi samymi listwami przyszybowymiNa koniec zabezpieczy całość tymi samymi listwami przyszybowymiWymieniając pękniętą szybę w oknie warto się przy tej okazji zastanowić nad poprawą jej parametrów cieplnych. Jeżeli mieliśmy starszy pakiet o izolacyjności cieplnej np. Ug=1,6 W/m2K, to jest to doskonała okazja do wymiany go na znacznie lepszy, a powszechny dzisiaj pakiet szybowy o współczynniku U=1,0. Wówczas taka wymiana będzie dla nas oszczędnością energetyczną, z której czerpać możemy przez kolejne sezony grzewcze. Jeżeli więc zauważymy pękniętą szybę w naszym oknie, to nie martwy się na zapas – być może dostaliśmy właśnie okazję do poprawy parametrów cieplnych w naszym mieszkaniu. I obyśmy tylko zlecili to fachowcowi, który zna się na rzeczy, dobierze nam odpowiedni pakiet szybowy i sprawnie dokona wymiany.

Powyższy tekst powstał w ramach programu Mistrzowie Montażu realizowanego pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Celem programu jest upowszechnianie wiedzy o sztuce budowlanej montażu stolarki, a wspierają go znane marki branzowe: Drutex SA, Selena SA, Roto, G-U Polska oraz VBH Polska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Nota Bene
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #szyba #Przeszklenia

Więcej tematów: