Oba najczęściej dziś stosowane materiały termoizolacyjne, chociaż uchodzą za ,,nowoczesne”, zostały ,,odkryte” ponad sto lat temu i upłynęło sporo czasu, zanim zyskały obecną popularność.

Poprzednikiem styropianu były tworzywa uzyskiwane ze spienionych żywic fenolowych. Dziś już mało kto pamięta nazwy handlowe wykonywanych z tych tworzyw płyt termoizolacyjnych, jak THERMOAZOTE, PLASTAZOTE, czy IPORKA. Styropian w znanej dziś postaci wyprodukowany został przez firmę BASF w roku 1950, a rok później miała miała miejsce jego rynkowa premiera. Zyskał on wówczas miano jednego z najbardziej pożądanych materiałów termoizolacyjnych i znalazł zastosowanie niemal we wszystkich obszarach ludzkiej działalności.

REKLAMA:
Pierwsze wytyczne związane ze stosowaniem styropianu w budownictwie zostały opracowane przez Instytut Techniki Budowlanej w formie instrukcji w 1968 r i znowelizowane w 1972r. Produkcję styropianu na masową skalę dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX.
Równie długą historię ma nie mniej popularna od styropianu wełna mineralna. Pierwszy patent dotyczący produkcji wełny szklanej zgłoszony został w Rosji już w 1840r. W XIX stuleciu wyrabiano z niej na niewielką skalę między innymi ubrania i klosze do lamp zaprezentowane na wystawie światowej w Chicago w 1893r. Do wybuchu I Wojny Światowej wełna szklana nie zyskała specjalnej popularności. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero z chwilą odkrycia szkodliwości azbestu. Wełna mineralna zaczęła wówczas stopniowo wypierać izolacje azbestowe. Już w roku 1941 amerykański urząd patentowy miał w swoich rejestrach ponad 360 wyrobów z tego materiału. Po roku 1930 dla włókna szklanego pojawiła się konkurencja w postaci włókien otrzymywanych z żużli hutniczych, margli, glin, bazaltów, tufów i diabazytów.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud