Kto dostanie kredyt na dom

Podziel się:
Jakie warunki musi spełniać kredytobiorca chcący pożyczyć 800 tys. zł na zakup nieruchomości?

Niewiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny na wyższą kwotę niż pół miliona złotych. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Z danych zawartych w raporcie AMRON-SAFRiN publikowanym przez Związek Banków Polskich wynika, że w ostatnim kwartale 2011 roku tylko ok. 6,3 proc. przyznanych kredytów opiewało na sumę minimum 0,5 mln zł. A jedynie 0,74 proc. pożyczek mieszkaniowych zostało udzielonych na kwotę powyżej 1 mln zł. Te statystyki pokazują, jak mała liczba Polaków kupuje kosztowne nieruchomości wspierając się przy tym kredytem.

Dla kogo kredyt na 800 tys. zł?

Na kredyt hipoteczny w wysokości 800 tys. zł może liczyć osoba, która osiąga miesięczne dochody w wysokości ok. 12-20 tys. zł netto w zależności od banku. Każda instytucja inaczej liczy bowiem zdolność kredytową. Oceniane jest m.in. źródło uzyskiwania dochodów, comiesięczne wydatki, dodatkowe zobowiązania i koszty oraz historia kredytowa. Wysokość wymaganych dochodów zależy także od okresu spłaty, jak również waluty, w której udzielana jest pożyczka.
REKLAMA:

Przeszkodą dla kredytobiorców jest na pewno narzucona przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacja SII. Jej postanowienia nakazują bankom, aby zdolność kredytowa wyliczana była maksymalnie dla 25-letniego okresu spłaty, nawet jeśli pożyczka zaciągana jest faktycznie na dłuższy okres. To z kolei podnosi wnioskodawcom poprzeczkę, jeśli chodzi o poziom uzyskiwanych dochodów.

- Wśród osób planujących zakup nieruchomości jest wciąż pewna grupa nabywców, którzy zainteresowani są kupnem domu. Pomimo ograniczeń w dostępie do kredytów chętnych nie ubywa. Popularność segmentów, które oferujemy na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów w Warszawie jeszcze bardziej wzrosła, kiedy wprowadziliśmy upust w wysokości 200 tys. zł na każdy z domów, które mamy jeszcze w ofercie. Gotowy segment można kupić teraz w tej inwestycji już za ok. 784 tys. zł – tłumaczy Wojciech Stisz, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w BARC Warszawa SA.

Negocjuj warunki kredytu

Czy osoby zarabiające kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie są dla banku atrakcyjnymi klientami? I tak i nie. Niektóre banki uzależniają wysokość marży kredytu od osiąganych dochodów. Klienci wnioskujący o wysokie kwoty mogą oczywiście negocjować warunki swojej pożyczki. Jednak banki nie pozostawiają kredytobiorcom zbyt wiele możliwości, bo podczas pertraktacji biorą pod uwagę i tak z góry narzucone widełki cenowe, w ramach których mogą się poruszać. Dla tej grupy pożyczkobiorców instytucje finansowe nie mają raczej przygotowywanej odrębnej oferty. Indywidualne propozycje zdarzają się tylko w ramach bankowości prywatnej.

Według danych analityków serwisu Comperia.pl, oprocentowanie standardowych kredytów udzielanych w wysokości 800 tys. zł bez wkładu własnego na 25 lat w złotych wynosi teraz w przypadku najlepszych ofert 7-7,25 proc. Nie odbiega znacząco od oprocentowania kredytów na niższe kwoty. Miesięczna rata takiej pożyczki to ok. 5 350 - 5 550 zł.

Oprocentowanie można obniżyć decydując się na dodatkowe produkty banku (ubezpieczenie, karta kredytowa itp.). Jeśli wybierzemy ofertę pakietową obniżymy miesięczną ratę o kilkaset złotych. Należałoby też znaleźć taką ofertę, gdzie bank nie będzie pobierał prowizji za udzielenie kredytu.

Niższa marża z wkładem własnym

Nadal kilka banków jest skłonnych udzielić niektórym klientom kredytu hipotecznego w euro. Pomimo wygórowanych wymagań, jakie stawiane są w przypadku tej pożyczki, warto o nią powalczyć. Dobrze jest także dysponować pewnymi środkami na wkład własny, bo wówczas gama dostępnych ofert bankowych znacznie się rozszerza.

Jeśli osoba wnioskująca o kredyt na dom posiada oszczędności warto po nie sięgnąć. Wniesienie wkładu własnego spowoduje obniżenie wysokości marży. Kredyt zaciągnięty na 50 proc. wartości nieruchomości będzie zdecydowanie korzystniej oprocentowany. Obniżka marży może w zależności od banku wynieść nawet 2 p. proc. Jak oceniają analitycy Comperia.pl w niektórych przypadkach można też wynegocjować więcej.

Niewątpliwie kredyt udzielony na wysoką kwotę oznacza dla banku większe ryzyko. Dom lub segment o wartości 800 tys. zł będzie bankowi znacznie trudniej sprzedać, niż tańszą nieruchomość. Dlatego instytucje finansowe udzielając kredytu na ich zakup na ogół wymagają dodatkowych zabezpieczeń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#finanse #prawo #nieruchomości #obud #poradnik #Kredyty i pożyczki

Więcej tematów: